0

Hepimiz zaman zaman dudaklarımızın daha yumuşak ve canlı olması için diş fırçasıyla dudaklarımızı fırçaladık. Peki bu uygulamanın sağlıklı olup olmadığını biliyor musunuz?

Dudakları yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalamak, ölü derilerin pul pul dökülmesine ve dudakların çatlamasını önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca kan akışını uyarma potansiyeline sahip olduğu için dudaklara daha pürüzsüz bir görünüm verebilir.

Diş Fırçasıyla Dudak Fırçalanır mı?-1 - Saç Bakım Güzellik Diş Fırçasıyla Dudak Fırçalanır mı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Dudağınıza diş fırçası ile peeling yapabilir misiniz?

Dudaklar, cildin diğer bölgelerine göre daha ince bir deridedir ve vücudun diğer bölgelerine oranla nemlendirilmesi için yeterince yağ üretmez. Bu yüzden kurumaya ve kurulukla beraber çatlamaya da daha müsaittir. Eğer dudaklarınız kuruduğunda onu sık sık yalama alışkanlığınız varsa, bunun daha fazla kuruluğa neden açtığını ve bu alışkanlıktan kurtulmanın iyi olacağını söylemekle işe başlayalım. Temiz bir diş fırçası ile haftada bir dudaklarınızı fırçalayarak peeling yapabilirsiniz.

Dudağınızı nasıl fırçalarsınız?

İhtiyacınız olan tek şey yumuşak kıllara sahip bir diş fırçası. Bu noktada Signal Ultra Reach Diş Fırçası’ndan yardım alabilirsiniz.

Dudaklarınızı fırçalamak için yapmanız gerekenler

 • Dudağınızı ılık suyla ıslatın.
 • Islanmış dudağınızı fırçalayabileceğiniz gibi ince bir tabaka halinde dudak peelingi de uygulayabilirsiniz.
 • Diş fırçanızla küçük daireler halinde nazikçe fırçalayın.
 • Ilık su ile durulayın.
 • Uygulama sonrası mutlaka bir nemlendirici dudak ürünü ya da Hindistan cevizi gibi nemlendirici bir doğal yağ uygulayın.

Eğer bu işlemin dudaklarınızı tahriş ettiğini düşünüyorsanız, bir sonraki sefer daha hassas davranmaya özen gösterin. Ayrıca aşırı fırçalamak veya aşırı peeling yapmak da onları kurutabilir. Bu uygulamayı haftada birden fazla olacak şekilde uygulamamanız önemli.

Dudak peelingi

Eğer hazırda dudak peeling’iniz yoksa, evdeki malzemeler ile peeling hazırlayabilirsiniz. Kahve telvesi, yulaf ezmesi, esmer şeker ve Hindistan cevizi yağı en çok tercih edilen doğal peeling’lerden. Daha fazla tarif önerisi için Evde Dudak Peelingi Yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Diş Fırçasıyla Dudak Fırçalanır mı?-3 - Saç Bakım Güzellik Diş Fırçasıyla Dudak Fırçalanır mı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Dudakları diş fırçası ile fırçalamak büyümesine yardımcı olur mu?

Dudaklarınızı fırçalamak kan akışında geçici bir artışa neden olarak olduğundan daha büyük görünmelerini sağlayabilir. Fakat bunun geçici bir durum olduğunu söyleyelim. Dudaklarınızın daha dolgun görünmesi için peeling yerine yapabileceğiniz bazı egzersizler var. Bunun için Dudak Dolgunlaştırıcı Egzersiz yazımıza göz atabilirsiniz.

Dudaklarınızın sağlıklı görünmesi ve bu görünümün kalıcı olması için dikkat edeceğiniz bazı bakım rutinleri uygulayabilirsiniz.

 • Gün içinde sık sık nemlendirici uygulayın.
 • E vitamini uygulayın.
 • Shea, aloe vera, kakao ve hindistancevizi yağı içeren balsamlar kullanın.
 • Çatlakların iyileşmeyi desteklemek için dudaklarınıza aloe vera sürün.
 • Yatmadan önce rujunuzu mutlaka çıkarın.
 • Dolaşımı artırmak için naneli dudak nemlendiricileri kullanabilirsiniz.