0

Düzenli olarak yoga yapmak, vücudu sıkılaştırıp daha dinç hissetmeye, esnek olmaya ve daha iyi bir zihinsel sağlığa kavuşmanızı sağlar.. Tabii yoga sadece vücut için değil yüz, hatta dudaklar için bile yapılabilir. Ağız çevresindeki kas halkasını özel egzersizlerle çalıştırarak dudaklarınızı belirginleştirebilirsiniz, bu da daha büyük görünmelerini sağlayarak harika dudaklara sahip olmanıza yardımcı olur. Üstelik büyük uğraşlar vermenize ve bu egzersizler için özel alan ya da zaman yaratmanıza da gerek yok. Araba kullanırken, maillerinizi okurken ya da televizyon izlerken bile yapabileceğiniz birkaç basit egzersizin nasıl yapıldığını bilmeniz yeterli. Düzenli olarak uyguladığınız takdirde dolgun dudaklara sahip olabilirsiniz.

Dudak Dolgunlaştırıcı Egzersiz-1 - Saç Bakım Güzellik Dudak Dolgunlaştırıcı Egzersiz-2 - Saç Bakım Güzellik

Yüz yogası ne işe yarar?

Yaş, hayat tarzı, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak cildin alt tabakasında bulunan yağ dokusu ve cildin sıkılaşmasını sağlayan kolajen azalmaya başlar ve yüz kasları gevşer. Yüz yogası tıpkı vücuttaki işlevi gibi yüzdeki kasların da gerginliğini artırarak daha sıkı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Yüz kaslarını gevşeten ve anında rahatlamasını sağlayan bu egzersizler dudak üstü kırışıklıkları açmaya ve kaşlarınızı kaldırmanıza destek oluyor ve alın kırışıklıklarının açılmasına da katkıda bulunuyor.

Yüz yogasının tüm detaylarına ve nasıl yapıldığını anlattığımız videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Dudak egzersizleri nasıl yapılır?

Adım 1: Yüz egzersizlerine başlamadan önce bir bardak su için ve dudaklarınızı Vaseline Dudak Nemlendirici ile nemlendirin. Cildi ve dudakları nemlendirmek, canlı ve sağlıklı görünmelerine, kendini yenilemelerine ve kuruma nedeniyle oluşan çatlamaları önlemeye yardımcı olur.

Adım 2: Ağzınızdaki havayı dışarı verecekmiş gibi yapın ama dudaklarınızı kapalı tutun. Bu yanaklarınızın şişmesine ve yanaklarınızın içine hava dolmasına neden olacak. Ağzınızın içinde bu havayı döndürmeyi deneyin. Dudaklarınızı hareket ettirerek bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Yanaklarınızın biri şişerken diğeri inecek. Bu adımı 5 kez tekrarlayın. Düzenli yaptığınız takdirde dudaklarınızın etrafındaki ince çizgilerin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Adım 3: Ağzınızı açabildiğiniz kadar açın ve ardından kapatın bu işlem sırasında dudaklarınızı birbirine bastırın ve 10 saniye kadar bu şekilde durun. Ardından 5-6 kez tekrarlayın.

Dudak Dolgunlaştırıcı Egzersiz-3 - Saç Bakım Güzellik Dudak Dolgunlaştırıcı Egzersiz-4 - Saç Bakım Güzellik

Adım 4: Birkaç dakika boyunca tekrar edecek şekilde dudaklarınızı öpücük atıyormuş gibi hareket ettirin. Bu büzme ve esnetme işlemi dudak kenarlarındaki kasların harekete geçmesini sağlayacak ve düzenli olarak uygulandığında dudaklarınızın şeklinin belirginleşmesine de yardımcı olacak.

Adım 5: Yanaklarınızı içinize çekerek dudaklarınıza balık görünümü verin ve dudaklarınızı bu şekildeyken hareket ettirmeye çalışın. Birkaç dakika boyunca tekrar edin.

Adım 6: Dudaklarınızı birbirine tamamen bastırın. Bunu dudaklarınız hiç görünmeyecek şekilde yaptığınızdan emin olun ve hızlı hareketler ile ağzınızı açıp kapatın. Bu işlem sırasında dudaklarınızı açarken bir ses çıkmasına özen gösterin. Birkaç dakika tekrarlayın.

Bonus: Dudak bakımı

Nasıl ki, yüzünüz, vücudunuz, saçlarınız için farklı bakım rutinleri uyguluyorsunuz dudaklarınız için de özel bir bakım rutini uygulayarak yumuşak ve güzel dudaklara sahip olabilirsiniz.

Yapmanız gereken birkaç basit işlem var. Bunlardan ilki ölü derilerden arındırmak ve yumuşaklığını sağlamak için uygulanan peeling. Üstelik evdeki malzemeler ile kendi peelinginizi de yapabilirsiniz. Esmer şeker, bal ve hindistan cevizi yağını karıştırırak ellerinizle, ya da temiz bir yumuşak başlı diş fırçasıyla uygulayabilirsiniz.