0

Dudak çatlaklarının ve kurumalarının cilt tipinizle bir ilgisi olmadığını söyleyebiliriz. Yani cildiniz yağlı olsa bile dudaklarınız çatlamaya ve kurumaya meyilli olabilir. Aşırı sıcak, aşırı soğuk, rüzgar ve kuru hava dudaklarınızla alakalı sorunlar yaşamanıza neden olan faktörler arasında.

Birkaç basit adımla harika dudaklar kavuşabilirsiniz.

Dudak Bakımı 101: Harika Dudaklara Kavuşun-1 - Saç Bakım Güzellik Dudak Bakımı 101: Harika Dudaklara Kavuşun-2 - Saç Bakım Güzellik

İçgüdüsel olarak dudaklarınızı yalayarak nemlendirme hissi yaşamanız normal fakat bunun bakım konusunda bir yararı olmadığını söyleyelim. Hatta dudakları yalamak daha fazla kurumasına yol açar.

İyi bir dudak bakımının en etkili yolu günde 2-4 kere ya da ihtiyaç olduğunu hissettiğiniz her anda lipbalm kullanmaktan geçer. Birbirinden farklı birçok seçeneği olan Vaseline Dudak Nemlendiricileri; deri hücreleri arasında bariyerler oluşturarak nemi hapseder, dudaklarınızı korur, kuruyan ve çatlayan cildinizin onarılmasına yardımcı olur. Dudaklarınızı nemlendirirken parlamalarını da sağlar.

Nemlendirici kullanmanın yanında peeling yapmayı da deneyebilirsiniz.

Peeling

Peeling yapmak istediğiniz parlaklığı, yumuşaklığı ve pürüzsüzlüğü sağlar. Kuru, pul pul dökülen cildin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Haftada 1 uyumadan önce peeling yapmayı deneyin. Gece cilt kendini yenilediği için sabah daha yumuşak ve pürüzsüz dudaklarla uyanacaksınız.

 • Parmak uçlarınıza az miktarda peeling alın
 • Dudakları 30 saniyeden fazla olmamak kaydıyla küçük dairesel hareketlerle nazikçe ovalayın.
 • Karışımı 10 dakika dudaklarda bırakın, besleyici yağların emilmesini sağlayın.
 • Ilık suyla durulayın.
 • Temiz bir havluyla cildinizi kurulayın.
 • Nemi hapsedip dudakları yatıştırmak için mutlaka Vaseline dudak nemlendiricinizi uygulayın.

Peeling için ev çözümleri

Evde basit bir dudak peelingi yapmak için; 2 çay kaşığı tuz veya şeker gibi doğal olarak aşındırıcı bir bileşenin 1 çorba kaşığı besleyici yağlarla birleştirilmesini önerir.

Kullanabileceğiniz besleyici yağlar;

 • Hindistancevizi yağı
 • Jojoba yağı
 • Avokado yağı
 • Vazelin krem
 • Badem yağı

*Bu yağlara alerjiniz olmadığından emin olun. Bunun için yama testi adı verilen testleri deneyebilirsiniz. Yağları kolunuzun iç bölgesine sürün ve 24 saat bekleyin. Bu süre içinde kaşınma, kızarma, karıncalanma gibi etkilerle karşılaşırsanız bol su ile temizleyin ve asla kullanmayın.

Dudak Bakımı 101: Harika Dudaklara Kavuşun-3 - Saç Bakım Güzellik Dudak Bakımı 101: Harika Dudaklara Kavuşun-4 - Saç Bakım Güzellik

Nemlendirme

Söylediğimiz gibi etkili bir peelingin en önemli aşaması mutlaka nemlendirici dudak kremi uygulamak. Vaseline’in Lipstick formdaki ürünlerden ya da elinizle uygulayabileceğiniz formdaki ürünlerde seçebilirsiniz. Köşeler de dahil olmak üzere tüm dudak bölgenize uygulayın.

Erkekler için dudak bakımı

Erkekler de dahil herkes için geçerli bir kural var.Cildinizin ve dudaklarınızın bakıma ihtiyacı olduğunuunutmayın. Yukarıdaki bakım önerilerini uygulamanız önemli. Tek fark ürün seçimi konusunda dikkat edebilirsiniz. Vaseline’in renk verici dudak nemlendiricileri yerine renksiz olan seçeneklerine yönelebilirsiniz. Tabii biraz canlılık ve pembelik hoşunuza gitmiyorsa...

Ayrıca Yumuşak ve Dolgun Dudaklara Sahip Olun, Dudak Üstü Kırışıklıkları Nasıl Giderilir? ve Dudakta Uçuk Neden Çıkar? yazılarımız da ilginizi çekebilir.