0

Yüzünüzdeki ilk ince çizgiyi asla unutmazsınız. Cildin belli bölümlerinde oluşan kırışıklıklar, tıpkı yaş almak gibi doğal ve güzel. Yine de ince çizgilerin ortaya çıkması genellikle cilt bakım rutininizde bazı değişikliklere gitmeniz gerektiğini haber verir. Bu değişiklikler hem evde hem de profesyonel çözümleri içerebilir.

Özellikle üst dudak çevresindeki ince çizgileri sadece önlemek değil tedavi etmek de zor olabilir. Kaz ayaklarının önlenmesi için yaş aldıkça göz çevresi kremi kullanmanız gerektiği gibi öneriler duysanız da konu dudak çevresi kırışıklıkları olduğunda daha az bilgiye sahibiz.

Dudak Üstü Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?-1 - Saç Bakım Güzellik Dudak Üstü Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Yağlı masajlar

Evde kolay bir dudak çevresi bakımı için yüksek nemlendirme özellikli bir yağ veya krem ile bu bölgeye masaj yapabilirsiniz. Bazı doğal yağlar, yaşlanmayı geciktirici özelliklere sahiptir. Bu anlamda hücrelerdeki serbest radikal hasarıyla savaşabilir ve genellikle antioksidanlar bakımından da zengindir. Daha da önemlisi kırışıklıkları önlemek için cildinizin en önemli ihtiyacı olan nemi kazandırabilir.

Dudak çevresi bakımı için hindistan cevizi yağından üzüm çekirdeği yağına kadar pek çok yağ çeşidine başvurabilirsiniz. Parmak uçlarınızı kullanarak dudak çevrenizdeki ince çizgilere nazikçe masaj yapın ve daha dolgun bir görünüm için gece boyunca yıkamayın.

Limon suyu

Asidin deri hücrelerine tepki verme şekli onları sıkılaştırmaktır. Ayrıca turunçgillerdeki antioksidanlar serbest radikallerle savaşır ve kolajen üretimini destekler. Tüm bunlar limon suyunu ince çizgiler ve kırışıklıklar için muhteşem bir evde çözüm önerisi haline getirir. Bunun için herhangi bir narenciye meyvesinin suyunu (misket limonu veya ananas da dahil) kullanabilir ve parmak uçlarınızla veya kulak çubuğu ile sorunlu bölgeye sürebilirsiniz.

Dudak Üstü Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?-3 - Saç Bakım Güzellik Dudak Üstü Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Kolajen bazlı serum

Tıpkı hyaluronik asit gibi kolajen de vücudumuzun yaş aldıkça daha az ürettiği bir bileşen. Özellikle kolajen, sağlıklı cildi desteklemenin yanı sıra kırışıklıkları ve kuruluğu ortadan kaldıran en önemli proteinler arasında yer alıyor. Ayrıca bağ dokuları ve kasları korumada; cildin elastikiyetini ve hidrasyonunu artırmada da önemli bir role sahip.

İnce kırışıklıklara karşı kolajenle önlem almak için bu içeriğe sahip bir gece serumu kullanmayı deneyin. Cildinizi temizledikten ve tonikledikten sonra her gece uygulayın ve yüksek nemlendirme özellikli bir nemlendirici tercih edin. Bunu aynı zamanda ince çizgilere karşı evde kolay bir rutin olarak da uygulayabilirsiniz.

Dermaroller

Dermaroller, üzerinde mikroiğneler taşıyan silindire sahip bir cilt bakım cihazı. Ve cilde doğru şekilde uygulandığında kolajen üretimini tetiklediği biliniyor. Dermarolling olarak da bilinen mikroiğneleme işlemi, kolajen üretimini desteklemek ve alttaki daha sıkı, pürüzsüz cildi ortaya çıkarmak için ultra ince iğnelerle cildin delinmesi ile gerçekleştirilir. Elbette bunu bir dermatologla konuştuktan sonra düşünmelisiniz. Dermaroller’lar evde de kullanılabilmesine rağmen eğer daha önce denemediyseniz bir uzmana başvurmak en iyisi olabilir.

Dudak Üstü Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?-5 - Saç Bakım Güzellik Dudak Üstü Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Önleyici öneriler

Dudak üstündeki kırışıklıkları oluşmadan önlemek için de alabileceğiniz bazı önlemler var. Bunlardan ilki pipet kullanımından kaçınmak. Dudak çevrenizi buruşturma hareketi, cildinizin yaşlanma belirtileriyle savaşmak için ihtiyacı olan elastikiyetin ve kolajenin zarar görmesine sebep olabilir.

Aynısı, sigara veya elektronik sigaralar için de geçerli. Üstelik bu sadece sebep olduğu dudak hareketleri açısından zararlı değil; nikotin genel olarak kan damarlarını daraltır ve cilt hücrelerine oksijen ve besin akışını kısıtlar. Kısaca sigara içmek her açıdan cildiniz için zararlı.

Alabileceğiniz bir diğer önlem ise güneş koruyucu krem kullanmak. UV ışınlarının erken yaşlanmaya neden olduğunu artık biliyoruz. Bu nedenle günlük olarak koruyucu bir krem kullanmak çok önemli. Özellikle ince çizgileri önlemeye çalışıyorsanız her gün cildinize güneş koruyucu sürmelisiniz. Daha fazlası için Ağız Çevresindeki Kırışıklıklar Nasıl Önlenir yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıca Dudak Bakımı 101: Harika Dudaklara Kavuşun yazımız da ilginizi çekebilir.