2

Yüzümüzde ifadelerimizi belirleyen 43 farklı kas var. Bu kasları kontrol etmek de bizim elimizde. Yüz egzersizleri cilt bakımının yükselen trendlerinden. Yüz yogası da son yıllardaki en popüler yüz egzersizleri arasında yer alıyor. Kan dolaşımını artırıyor, yüz kaslarını çalıştırıyor ve düzenli uygulamada gözle görülür sonuçlar ortaya çıkarıyor. Yüz kaslarınız da tıpkı vücudunuzdakiler gibi düzenli çalıştıklarında şekle giriyor, sıkılaşıyor ve dinçleşiyor. Öyle ki kırışıklıklara ve cilt sarkmasına karşı uygulanan popüler bir yöntem olan yüz yogası, botoksa alternatif olabilir. Yüzünüzdeki dudak, boyun, alın ve yanak gibi farklı kas gruplarını çalıştıran bu egzersizleri günde 20 dakika kadar yapmanız yeterli. Peki, hem cilt bakımı ürünlerinizin etkisini desteklemesi hem de size iyi hissettirmesi bakımından makul bir pratik olan yüz yogasının faydaları neler?

Kan Dolaşımını Artıracak Yüz Yogası-1 - Saç Bakım Güzellik Kan Dolaşımını Artıracak Yüz Yogası-2 - Saç Bakım Güzellik

Yüz yogasının faydaları nelerdir?

Yüz kaslarınız gevşiyor, anında rahatlıyorsunuz. Doğal bir yöntem. Cilt bakımınızı destekliyor. Maliyetsiz. Dilediğiniz an dilediğiniz yerde uygulama yapabilirsiniz. Dudak üstü kırışıklıkları açmaya destek oluyor. Kaşlarınızı kaldırmanıza destek oluyor. Alın kırışıklıklarınızın açılmasına katkıda bulunuyor.

Kan Dolaşımını Artıracak Yüz Yogası-3 - Saç Bakım Güzellik Kan Dolaşımını Artıracak Yüz Yogası-4 - Saç Bakım Güzellik

5 Temel Yüz Yogası Hareketi

  1. Aynı anda kafa derinizi, beyninizi ve duyularınızı uyarmak için Waterfall hareketinde parmaklarınızı kaşlarınızın üzerinden başınızın arkasına doğru hafif bir baskı uygulayarak ilerletiyorsunuz. İlerleme sırasında nefes vermek önemli. İstediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.
  2. Sabahları yüzünüz ya da gözleriniz şiş uyanıyorsanız bu hareketi mutlaka deneyin. Avuç içlerinizle başınızın iki yanından yüzünüzü gerin. Ardından gözlerinizi kapatın ve dilinizi uzatabildiğiniz kadar aşağı uzatın. Bu şekilde bir dakika bekleyin.
  3. Çocukların canı sıkıldığında yaptıkları "Offf" ifadesi de aslında gülüş çizgilerini hafifleten bir hareket. Ağzınızın sağ ve solunu şişirerek yaptığınız bu hareketi de her yönde üçer saniye tutup 10 defa tekrarlayarak uygulayabilirsiniz.
  4. Kontür ya da allık uygularken yaptığınız o balık surat, aslında bir yüz yogası hareketi. Yüz kontürünüzü, elmacık kemiklerinizi belirginleştirmenize yardımcı oluyor. Yalnız yüz yogasında balık suratı beş saniye tutup bu hareketi de 10 defa tekrarlamanız gerekiyor.
  5. İşaret ve orta parmaklarınızı burun hizasına doğru hafifçe bastırın ve dişlerinizi gösterecek şekilde gülün. Hareketi 20 defa tekrarlayın.

Daha detaylı bilgi için Yüz Yogası Nedir, Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.