0

Dudak renklendirme, son zamanlarda çoğu kişide görebileceğiniz yarı kalıcı bir makyaj uygulaması. Microblading gibi diğer yarı kalıcı makyaj uygulamalarına benzer şekilde kalıcı dudak renklendirme de ruj, balsam veya parlatıcı uygulamadan kusursuz, kırmızı dudaklarla uyanmanızı sağlar. Peki, bu trend hizmet hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

Dudak renklendirme hakkında tüm merak ettikleriniz için okumaya devam edin.

Dudak Renklendirme Nedir, Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Dudak Renklendirme Nedir, Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Dudak renklendirme nedir?

Dudak renklendirme, mekanik bir iğne ile dudaklara renkli dudak boyası bırakarak dudak rengini yarı kalıcı şekilde artıran bir kozmetik dövme olarak tanımlanabilir. Ortaya çıkan dudak dövmesi ise yarı kalıcı makyaj uygulamalarındaki son gelişmeler sayesinde doygun değil; oldukça doğal görünür.

Kalıcı dudak renklendirme aslında geleneksel dövmede görülen tekniklere benzer. Tek bir iğne ve hızlı, tutarlı bir el hareketi ile cilde nüfuz ederek düz bir çizginin aksine bir dizi nokta oluşturulur. Dudak renklendirme sonrası ortaya çıkan ve tipik olarak 2-3 yıl süren dövme, dudaklara balsam gibi hoş bir renk verir. Elbette işlemden sonra isterseniz dudak görünümünü değiştirmek için farklı renkte rujlar kullanabilirsiniz. Yine de işlem sonunda kişinin makyajsız da istediği gibi görünen dudaklara sahip olması amaçlanır.

Dudak renklendirme nasıl yapılır?

Öncelikle sanatçı, istediğiniz görünüme göre dudaklarınız için türünün tek örneği olan bir renk tonu oluşturur. Her renk, dudak renginize ve ne istediğinize uyacak şekilde özelleştirilir. Profesyonel makyaj sanatçıları ince, dolgun bir etki için genellikle hafif bir renk tonu önerirler. Ama bu noktada ince pembeler, leylaklar, mercanlar gibi tercih edebileceğiniz oldukça geniş bir renk yelpazesi vardır. Soğuk alt tonlu orta veya koyu bir ten rengine sahipseniz doğal dudak renginizi nötralize etmek ve hayallerinizdeki görünümü mümkün kılmak için dudaklarınıza önce canlı turuncu pigment uygulanabilir. Daha cesur bir renk istiyorsanız beklentilerinizi sınırlamalısınız. Çünkü dudak renklendirme muhtemelen en sevdiğiniz koyu rujun etkisini taklit edemez. Bu uygulama ile dudaklarınızın rengi bir veya iki tonla zenginleşir.

Dudak renginiz seçildikten sonra, sanatçı dudak kalemi veya ruj sürme yoluyla dudak dövmenizin haritasını çıkarır ve istediğiniz şekli vermesini sağlar. Ardından dudaklarınıza topikal bir uyuşturma kremi uygular.

Uyuşturucu krem etkisini göstermeye başladıktan sonra sanatçı mekanik bir tabanca ile pigmenti dudaklarınıza dövmeye başlar. İşlem sırasında dudaklarınızda hafif bir noktalama hissi hissedeceksiniz.

Kalıcı dudak renklendirme, baştan sona yaklaşık 1,5 saat kadar sürer. Randevunuzdan hemen sonra dudaklarınız iyileşmiş haline kıyasla çok daha koyu görünür. İyileşen renk, ilk sonuçlardan yaklaşık %30-50 daha hafif görünür.  

Çoğu makyaj sanatçısı, işlemden 8 hafta sonra bir rötuş yapılmasını önerir. Elbette kişi dudaklarının genel tonunu nötralize etmek, hafifletmek veya eşitlemek isterse birden fazla seans gerekebilir.

Dudak Renklendirme Nedir, Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Dudak Renklendirme Nedir, Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Dudak renklendirme ne kadar kalıcı?

Dudak renklendirme, geleneksel bir dövmenin ömür boyu bağlayıcılığı olmadan dudaklara muhteşem bir etki verir. Kalıcı dudak renklendirme ile;

 • Uzun süre kalıcı bir dudak rengi,
 • Soluk renkli ve yaşlanmış dudaklar için artan pigmentasyon,
 • Dudak rengini kişiselleştirme yeteneği,
 • Ameliyat gerektirmeden dolgun görünen dudaklar,
 • Gelişmiş dudak simetrisi,
 • Yara izleri ve düzensiz pigmentasyon için renk düzeltme gibi faydalar sağlanır.

Bu anlık faydalar sayesinde, dudak renklendirme her zamankinden daha fazla talep görüyor. Ayrıca farklı cilt tonları için de etkilidir. Bir profesyonel tarafından yapıldığında tüm cilt tiplerinde iyi sonuç verebilir. Peki dudak renklendirme ne kadar kalıcı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi dudak renklendirme yarı kalıcı bir işlem olarak kabul edilir. Bu, sonuçları korumak için bu işlemi birkaç yılda bir tekrarlamanız gerekeceği anlamına gelir. Bununla birlikte çok sık dudak peelingi yapmak, güneşe maruz kalma, sigara içme gibi durumlar dudak renklendirme işleminin daha hızlı etkisini yitirmesine neden olabilir.

Dudak Renklendirme Nedir, Nasıl Yapılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Dudak Renklendirme Nedir, Nasıl Yapılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Dudak renklendirme fiyatları ne kadar?

Dudak renklendirme ile ilgili en fazla merak edilen sorulardan biri de bu. Söz konusu dudak renklendirme fiyat olduğunda, karşınıza çıkabilecek fiyatlar biraz yüksek gelebilir. Çünkü bu işlemde kullanılan malzemeler yurtdışı kaynaklıdır. Ortalama olarak kalıcı dudak renklendirme uygulamalarının seans başına 150-200 dolar tutarında olduğunu söylemek mümkün. Elbette maliyetler, sağlayıcınıza ve yaşadığınız bölgeye göre değişebilir.

Ne olursa olsun tasarruf etmek amacıyla deneyimsiz kişilerden hizmet almayın. Profesyonel olmayan bir hizmet istenmeyen sonuçlar ve tehlikeli yan etkilere yol açabilir.

 • Sanatçınızın yerel sağlık/lisans kurulu tarafından lisanslandığından emin olun.
 • Gereksinimlerden biri sağlık/güvenlik denetiminden geçmiş olması. Genellikle bir sertifika bulunduğunu görürsünüz. Görmüyorsanız mutlaka sorun.
 • İlerlemeden önce çeşitli sanatçıların portföylerini inceleyin. Sizinkine benzer ten rengine sahip kişilerin öncesi ve sonrası fotoğraflarına bakın. Bir sanatçının portföyü, taze ve iyileştirilmiş bir çalışma koleksiyonunu sergilemeli.

Ayrıca dudak renklendirme randevunuzdan birkaç hafta önce hazırlanmanız ve iğnenin altına girmeden önce doktorunuzla konuşmanız gerekebilir. Aşağıdaki durumlarda dudak renklendirme yaptırmayın:

 • Hamile veya emziren
 • Accutane (izotretinoin), steroidler veya kan inceltici ilaçlar alan
 • Soğuk yaralardan muzdarip veya post-inflamatuar hiperpigmentasyon/hipopigmentasyona eğilimli

Dudak renklendirme için ideal bir aday olup olmadığınızdan emin değilseniz, randevunuzdan önce seçtiğiniz sanatçıyla sohbet etmek için biraz zaman ayırın; birçok kozmetik dövme uzmanı ücretsiz danışmanlık hizmeti sunar.