0

Yoğun olarak basen ve kalçalarda görülen pütürlü hatta halk arasındaki söylemle portakal kabuğu benzeri cilt yapısının sebebine selülit denir. Belirli noktalardaki yağ bölgeleri üzerindeki derinin bağ dokusu tarafından daha derinlere doğru çekilmesiyle düzensiz bir yüzey oluşması durumudur.

Genellikle farklı yağ, kas ve bağ dokusu nedeniyle kadınları erkeklerden daha çok etkileyebilir. Herhangi bir zararı olmayan bu pürüzlü bölgelerin zaman zaman bizi rahatsız etmesi de oldukça normal. Eğer selülitlerinizin görünümünden rahatsız oluyorsanız görünümlerini hafifletecek ya da giderecek birkaç yol var.

Selülit Neden Olur, Nasıl Geçer?-1 - Saç Bakım Güzellik Selülit Neden Olur, Nasıl Geçer?-2 - Saç Bakım Güzellik

Selülit Neden olur?

Öncelikle sahip olduğunuz selülit miktarları herkeste farklı. Bu miktar genlerinize, vücut yağ yüzdenize ve yaşınıza bağlı olarak değişim gösterir. Ayrıca cildinizin kalınlığı da selilüt görünümünü etkiler. Cildin altında yağ birikmesi sonucunda meydana gelen selülit farklı birçok nedenden ötürü oluşabilir.

Hormonlar: Yağın parçalanması ve depolanmasında rol oynayan insülin ve katekolaminler gibi hormonların düzensiz çalışma durumu selülitlere sebep olabilir. Ayrıca kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülme nedeninin kadın cinsiyet hormonu olan östrojenle de alakalı olabileceği düşünülüyor.

Yaşam Tarzı: Uzun süre oturmanın kan akışını azalttığı ve selülite eğilimli bölgelerde kan dolaşımında  değişikliklere neden olduğu düşünülüyor. Yani hareketsiz kalmak birçok sağlık problemini beraberinde getirebileceği gibi selülitlerin de sebeplerinden.

Birikmiş toksinler: Solunum, beslenme, fiziksel temas gibi yollarla vücuda alınan ya da sindirim sisteminde yaşanan sorunlar sonucu vücutta zararlı maddeler birikir. Bunların atılamaması deri sağlığını da olumsuz etkileyerek selülit görünümünde etkili olur.

Kilo alıp vermek: Kilo vermek genellikle selülitlerden kurtulabileceğinizi düşündürse de bununla ilgili kesin bilgilere hala ulaşılamamış.. Fakat yapılan araştırmalar kilo alıp vermenin selüliti doğrudan değil, yağ oranının artmasıyla dolaylı olarak etkilediğini söyler. (*)

Selülit Neden Olur, Nasıl Geçer?-3 - Saç Bakım Güzellik Selülit Neden Olur, Nasıl Geçer?-4 - Saç Bakım Güzellik

Selülit Nasıl Geçer?

Kremler ve losyonlar

Birçok krem ​​ve losyon, selülit görünümünü azalttığını iddia eder. Kullanıcı deneyimi açısından beğenilen içerikler olduğu gibi krem ve losyonlarla yapılan tedavilerin tek başına çalışıp çalışmadığı hakkında kanıtlanmış veriler yok. Bazı krem ve losyonlar yağ dokularını eritmese de selülit görünümünü geçici olarak azaltabilirler. Cildi sıkılaştıran bu kremler içerdiği nem ile cildin daha sıkı ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Yüzde 0,3 retinol içeren ürünler, cildin dış tabakasını kalınlaştırarak düzenli kullanımda selülit görünümünü azaltabilir. Retinol, ciltte kuruluk, kızarıklık ve soyulma gibi problemlere ve güneş hassasiyetine neden olabileceği için bir dermatologa danışmadan uygulanmaması da gerekir.

Masaj

Cilde hafif basınç uygulayarak selülitli bölgelere yapılan masajın bu bölgelerdeki selülitleri azaltabilir. Gözlemsel çalışmalar da masajın kısa vadede faydalı olduğunu söylüyor. (*) Yukarıda bahsettiğimiz krem ve losyonları hafif basınç uyguladığınız masajlarla kullanarak faydasını görebilirsiniz.

Egzersiz

Egzersiz, selülitin daha az fark edilmesini sağlayan vücut yağını azaltmanıza ve cildinizi sıkılaştırmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda kan dolaşımının hızlanması, egzersizle beraber sağlık durumunlarının düzelmesi, terleme sonucu toksinlerin atılması gibi birçok sebepten ötürü selülitlerin oluşmamasının en etkili çözümlerindendir. Vücudunuzun selülite eğilimli bölgelerine odaklanan bir egzersiz rutini oluşturabilirsiniz.

Selülit Neden Olur, Nasıl Geçer?-5 - Saç Bakım Güzellik Selülit Neden Olur, Nasıl Geçer?-6 - Saç Bakım Güzellik

Kuru fırçalama

Bu tekniğin kan ve lenf akışını uyardığı, ölü deri hücrelerini attığı ve yeni hücre büyümesini teşvik ettiği söyleniyor. At kılı fırçası ile uygulanan kuru fırçalama işlemi sinir sistemini de uyarır. Düzenli kullanımda selülitlerden kurtulma vadeden kuru fırçalama tekniğini duştan önce ya da sonra uygulayabilirsiniz. Ayrıca işlem sonrası duşta cildinizi temizlemek için doğal bitki ve meyve özleri ile zenginleştirilen, paraben, alkol ve renklendirici içermeyen Pure Line Duş Jelleri'nden dilediğiniz seçeneği kullanmayı da unutmayın.

Kahve peelingi

Kahve telvesini peeling için kullanmak, ölü derilerden kurtulmanın, yeni hücre büyümesini teşvik etmenin ve cildi sıkılaştırmanın popüler bir yolu. Kahve telvesi şişkinliği azaltabilir, kan dolaşımını uyarabilir ve lenf akışını teşvik edebilir. Bu sebepten cilt bakımı ve güzellik rutinlerinde sık sık kullanılan kahveyi hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı ile karıştırarak selülitli bölgeye dairesel hareketlerle masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede pürüzsüz bacaklara kavuşmak mümkün.

Ayrıca cilt bakımında sıkça karşımıza çıkan kakao yağının faydalarını keşfedin. Kakao yağı nedir, nasıl kullanılır; öğrenmek için yazımızı inceleyin.

Tıbbi yöntemler

Soğuk lipoliz, dalga tedavisi, lazer tedavileri, radyo frekans ya da ışık tedavisi gibi birçok tıbbi tedavi de selülitlerden kurtulmanın hızlı çözümleri arasında. Eğer tıbbi tedaviden yanaysanız sizin için hangisinin en uygun olduğuna doktorunuzla beraber karar verip bu işlemlerden birini yaptırabiliriniz.