0

At kılı fırçalar aslında yüzyıllardır var olan ve son birkaç senedir hayatımızın iyice içinde olan trend cilt bakımı malzemesi. Ve tabii güzellik rutinlerinden biri haline gelen kuru fırçalama tekniğinin olmazsa olmazı...

Günde kendinize birkaç dakika ayırarak uygulayacağınız kuru fırçalama işlemi ile parlak, yumuşak, pürüzsüz bir vücuda hatta selilüt ve çatlaklardan kurtulduğunuz bir görünüme sahip olmak da mümkün. Yaz mevsimi yaklaşmışken, şortlar, etekler, bikini ve mayolar dolaplardan çıkmayı beklerken bu uygulamayı rutin haline getirerek yaza harika bir giriş yapabilirsiniz.

At Kılı Fırçası Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?-1 - Saç Bakım Güzellik At Kılı Fırçası Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

At kılı fırçasının faydaları neler?

Kan dolaşımını hızlandırır: At kılı fırçasını kullandıktan sonra cildinizde kızarmalar meydana gelebilir. Bu durum tahrişin sebebini değil tam aksine olumlu bir özellik olan kan dolaşımının arttığını gösterir. Kan dolaşımının artması cildin parlamasını ve güçlenmesini sağlar.

Ölü derilerden kurtulmayı sağlar: Tüm peeling yöntemlerinde olduğu gibi, kuru fırçalama ile, ölü cilt hücrelerinin yanı sıra günün kir ve yağından da kurtulabilirsiniz. Böylece, daha parlak, pürüzsüz bir cilde sahip olmanız kolaylaşır.

Doğal enerji artışı sağlar: Bir güzellik uygulamasını rutin haline getirmek ve kendiniz için zaman yaratıyor olmak enerjinizi arttırarak özsaygınızı pekiştirmenizi de sağlar.

Cildi dolgunlaştırır: Birçok kişi at kılı fırçası ile yapılan düzenli fırçalama işlemleri sayesinde daha dolgun, selilütlerden kurtulmuş bir vücuda sahip olduğunu söyler. Bu konuyu daha detaylı inceleyelim;

At Kılı Fırçası Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?-3 - Saç Bakım Güzellik At Kılı Fırçası Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

At kılı fırçası selilüt ve çatlaklara iyi gelir mi?

Selülitin asıl nedeni; cildin alt katmanında yağ birikmesidir. Bu yağ birikiminin miktarı yani selülitin derecesi genellikle genetik faktörlerle, kiloyla ve yaşla ilişkili olarak değişkenlik gösterir. Cildin kalınlığı da; selilütlerin görünürlüğünü etkiler. Çatlaklar ise doğrudan kilo alıp vermekler ilgilidir. Ani kilo artışı ya da kilo kaybında cilt elastikliğini sağlayamaz ve çatlak oluşumuna neden olur.

At kılı fırçası ile yapılan kuru fırçalamada kanıtlar bilimsel olmasa da bir çok araştırma ve kullanıcı deneyimi bu selilütlerin görünümünün azaldığını söylüyor. Çatlaklar konusunda yapılan kullanıcı yorumları ise; at kılı fırçasını bir rutin haline getirip; masaj beslenme ve losyonlar ile desteklediklerinde çatlak görünümünün ciddi oranda azaldığından yana.

At kılı fırçası yüz için kullanılır mı?

Yüzünüzde de kuru fırçalama uygulamak istiyorsanız ikinci bir fırça edinmenizde fayda var. Cildinizin tahriş olmaması için yumuşak bir fırça seçmeye ve işlemi yaparken nazik davranmaya da dikkat etmelisiniz.

  • Yüz için uygulama yaparken bu sefer yukarıdan kalbinize doğru bir yönde hareket etmeniz gerektiğini unutmayın.
  • Çene kısımları için ise; nazik hareketlerle fırçalayarak elmacık kemiklerinize doğru hareket edin.
  • Yüzünüzü kuruladıktan sonra cildinizde kalan pulları temizlemek için ılık su kullanın.
  • Mutlaka bir nemlendirici uygulayın.
At Kılı Fırçası Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?-5 - Saç Bakım Güzellik At Kılı Fırçası Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

At kılı fırçası nasıl kullanılır?

Kuru fırçalama vücudun her yeri için ayrı bir sistem ve baskı gerektirir. İnce derilerin olduğu bölgelere nazik bir uygulama yapılırken, kalın derilere baskı uygulanabilir.

  1. Düzgün bir şekilde fırçalamak için önce cildinizin tamamen kuru olduğundan emin olun .
  2. Ayak bileğinizden başlayarak, kalbinize doğru giden uzun, dairesel hareketlerle at kılı fırçanızı cildinizin üzerinde gezdirin.
  3. Ayak ve bacakları fırçaladıktan sonra kollarınıza geçebilirsiniz. Kollarınızı da aşağıdan başlayarak koltuk altlarına doğru fırçalamalısınız.

*At kılı fırçası kullanmaya yeni başladıysanız ilk etapta tüm bölgeleri nazikçe, çok baskı uygulamadan fırçalayın.

**Eğer yara, döküntü ya da sedef gibi cilt hastalıklarınız varsa bu bölgeleri asla fırçalamayın.

At Kılı Fırçası Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?-7 - Saç Bakım Güzellik At Kılı Fırçası Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?-8 - Saç Bakım Güzellik

At kılı fırçası ne zaman ve ne sıklıkta kullanılır?

Çoğu uzman at kılı fırçayı akşam yerine, enerji verici ve cildi uyandıran nitelikte bir uygulama olduğu için sabahları uygulamayı tavsiye ediyor.

At kılı fırçayı tek başına kullanabileceğiniz gibi daha yumuşak bir dokunuş istiyorsanızfırçayı kullanmadan önce üzerine biraz vücut yağı sürebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şey; fırça üzerinde bir yağ kullanıyorsanız, cildi fırçalamadan önce duş almak. Yağ kullanmıyorsanız; cildinizi fırçaladıktan sonra duş alın ve ardından yağ veya losyon sürün. Cildinizin ölü derilerden temizlendiği bu işlemden sonra duşta mutlaka bir duş jeli de kullanın. Pure Line Duş Jellerinin 10 farklı kokusu arasından en sevdiğinizi seçin ve enerjik başladığınız günün enerjik bitmesine yardımcı olun.

At kılı fırçası nasıl temizlenir?

Fırçalama rutininizi tamamladıktan sonra fırçanızı yıkadığınızdan emin olun. Küflenmeyi önlemek için açık ve güneşli bir yerde kurutun. Fırçanızı haftada bir sabun ve su kullanarak temizleyin. Bunların yanında enfeksiyon risklerinin önüne geçmek için; fırçanızı kimseyle paylaşmayın.

Daha fazla bilgi için; kuru fırçalama nedir nasıl uygulanır yazımıza da göz atabilirsiniz.