0

Koku inanılmaz derecede kişisel bir şey. Onu genellikle belirli bir zaman, hafıza veya kişiyle ilişkilendiririz; bu nedenle insanda gerçek duygusal tepkiler uyandırır. Öyle ki üzerine biraz düşünecek olursanız, bunun kendi hayatınızdaki yansımalarını da kolayca görebilirsiniz. Örneğin belki de şu anda kullandığınız parfümü bu kadar sevmenizin nedeni, o kokuyu çocukken yıllarca duyduğunuz ve babanızın kullandığı kokuya benzetmenizdir…

Peki kokular yaşamımızda böylesine önemliyken parfüm hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Parfümünüzdeki ana notaları listeleyebilseniz de işler bu kadar basit değil. EDP parfüm nedir, EDT parfüm nedir? Eau de parfum, Eau de toilette, Eau de cologne arasındaki farklar neler? Tüm bu soruların yanıtları ve daha fazlası için okumaya devam edin.

EDP, EDT, EDC Parfüm Nedir? Arasındaki Farklar-1 - Saç Bakım Güzellik EDP, EDT, EDC Parfüm Nedir? Arasındaki Farklar-2 - Saç Bakım Güzellik

EDP parfüm nedir?

Eau de parfum veya EDP, doğal olarak EDT'den daha pahalı olur, ancak bu parfüm türü tipik olarak giysilerde ve ciltte 10-16 saate kadar kalıcıdır. Yaklaşık 15 yıl önce söz konusu eau de parfüm olduğunda sadece kadın kokuları bulabilirdiniz. Neyse ki günümüzde, eau de parfum erkek konusunda da giderek daha fazla seçenek karşımıza çıkıyor.

Peki EDP bu kadar kalıcı ve uzun ömürlüyken neden bir insan EDT parfüm kullanmak istesin ki? EDP parfümlerin çok güçlü kokular oldukları doğru ama her insan güçlü bir parfümün kokusundan hoşlanmayabilir ve bu tür bir kokuyu kesinlikle sıcak havalarda kullanmak istemezsiniz. Bununla birlikte tüm EDP parfümler aşırı güçlü kokmayabilir ve hatta EDT parfümler kadar yumuşak olabilir.

EDT parfüm nedir?

Eau de toilette parfüm veya EDT parfüm, konu parfüm olduğunda en fazla karşınıza çıkan seçenek. Çünkü tüm parfümler eau de toilette'in tam ortasındadır; bu aynı zamanda parfüm yağı konsantrasyonu başına en iyi maliyet anlamına da gelir. Dolayısıyla EDT parfümler genellikle EDP parfümlerden daha uygun fiyatlı olur. Yine de bir EDT parfüm, konsantrasyonu EDP'den daha düşük diye asla hafife alınmamalı. Çünkü kaliteli bir EDT parfüm, giysilerinizin üzerinde 48 saate kadar kalıcı olabilir!

EDC parfüm nedir?

EDC veya eau de cologne parfüm, EDT’den daha az konsantre parfüm anlamına gelir. Eau de cologne parfümler, diğerleri kadar jenerik değildir ve çoğu zaman klasik olanlardır. Genellikle EDT'den daha ucuz olurlar. Bu parfüm türünden yaklaşık 4 saate kadar kalıcılık beklenebilir. Elbette parfümler giysilerde daha uzun süre kalır ve burada bahsedilen kalıcılık süresi çeşitli faktörlerden de etkilenebilir.

EDP, EDT, EDC Parfüm Nedir? Arasındaki Farklar-3 - Saç Bakım Güzellik EDP, EDT, EDC Parfüm Nedir? Arasındaki Farklar-4 - Saç Bakım Güzellik

Parfümde EDT ve EDP farkı nedir?

Parfüm türlerini kısaca açıkladık. Peki edt ve edp farkı nedir? Yukarıdaki bilgilerden de hareketle, bu ikisi arasındaki fark aslında oldukça açık ve basit. Her şey, parfümün koku konsantrasyonu ve derinliğinde nasıl hissettirdiğine bağlı olarak markaların yaptığı bir sınıflandırmaya dayanıyor. Genel olarak, bir eau de toilette konsantrasyonu % 8-12, bir eau de parfum konsantrasyonu ise % 12-18 arasındadır, ancak EDT'ye karşı EDP konsantrasyonları değişebilir. Parfümdeki koku yağı yüzdesinin basit bir niteliksel değer olmadığını anlamak önemli- çünkü tıpkı lezzetli bir çay için demliğinizde yalnızca belirli bir miktar çay yaprağı isteyeceğiniz gibi, daha fazlası her zaman daha iyi olduğu anlamına gelmeyebilir. Parfümün türüne bağlı olarak, bazen daha azı daha çoktur- ve bazen istenen etkiyi elde etmek için daha yüksek bir konsantrasyon gereklidir.

Yine de kesin olan bir şey var: Belirli sayılar ürüne veya markaya göre değişse de, bir eau de parfum her zaman bir eau de toilette'den daha konsantre olacaktır.

Eau de toilette parfüm kalıcı mıdır?

EDT’ler EDP’lere göre daha az konsantrasyonlu olsalar da doğru formüle edildiklerinde oldukça etkili ve kalıcı olabilirler. Üstelik daha uygun fiyatlı oldukları için de en popüler koku türlerinin başında gelirler. EDT’ler bazıları tarafından günlük parfümler olarak kabul edilse de zevke bağlı olarak her anda ve ortamda keyifle kullanılabilirler.

Eau de parfüm kalıcı mıdır?

Bir eau de parfum ve bir eau de toilette arasında koku "deneyiminin" nasıl değiştiğini merak ediyor musunuz? Birinde koku daha yüksek bir konsantrasyonda bulunduğundan, kokunun kalıcı gücü genellikle değişecek ve bu artan aşınma, kokunun gün boyunca ciltte nasıl geliştiğini değiştirecektir. Başka bir deyişle, bir eau de parfum, daha uzun süreli ve daha aromatik bir uygulama ile sonuçlanan daha yüksek bir koku konsantrasyonuna sahiptir; yani daha kalıcıdır.

Eau de cologne parfüm kalıcı mıdır?

Bu koku türünün EDT ve EDP parfümlere kıyasla daha hafif olduğunu belirtmiştik. Yukarıdaki parfüm türlerinden çok daha düşük bir koku konsantrasyonu içeren eau de cologne parfüm, genellikle %2-4 oranında bir koku ve yüksek bir alkol konsantrasyonu içerir. Dolayısıyla diğer koku türlerinden daha ucuz olması beklenir ve sadece iki saate kadar kalıcı olur.

EDP, EDT, EDC Parfüm Nedir? Arasındaki Farklar-5 - Saç Bakım Güzellik EDP, EDT, EDC Parfüm Nedir? Arasındaki Farklar-6 - Saç Bakım Güzellik

EDP parfüm kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Peki tüm bu bilgiler ışığında parfüm nasıl kullanılır? EDP parfümünüzü kullanırken daha kalıcı olması için aşağıdaki ipuçlarından yardım alabilirsiniz:

  • EDP parfümünüzü nabız noktalarına püskürtün (Bileklerinizin ve dirseklerinizin iç kısmı, göbek deliğinizin altı, kulaklarınızın arkası ve dizlerinizin arka kısmı...)
  • EDP’nizi sadece vücudunuza değil giysilerinize de sıkın.

EDT parfüm kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

EDT parfüm EDP’ye kıyasla daha hafif olduğu için aşağıdaki noktalara dikkat ederek daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz:

  • Duş aldıktan sonra ve cildinizi nemlendirdikten sonra uygulayın.
  • Parfümünüzü tüm vücut için kullanabilirsiniz.
  • Daha kalıcı olması için kokunuzu parfümlü bir nemlendirici ile harmanlayın.

EDC parfüm kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

EDC parfümlerin en hafif koku türlerinden olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle daha büyük şişelerde gelirler. Dolayısıyla kullanırken EDP ve EDT’ye kıyasla daha bol sıkabilir, yine bir parfümlü nemlendirici ile kokunuzu kalıcı kılabilirsiniz.

Bonus: AXE parfüm çeşitleri gün boyu harika kokmanızı sağlayacak!

AXE deodorant, stick, parfüm ve cep parfümü çeşitleri ile gün boyu size eşlik eden bir kokuya sahip olabilirsiniz.

Seçtiğiniz parfüm, kendinizi ifade etme yollarınızdan biri hatta tarzınız üzerinde belirleyici rol oynayan en önemli etmenlerden bir tanesi olabilir. Kendinize en uygun olan, size en çok hitap eden ve en iyi erkek parfümü diye nitelendirebileceğiniz ürünü seçebilmeniz için AXE, çok sayıda ve farklı tarzlara sahip kokular içeren erkek parfümleri üretiyor. AXE’ın geniş erkek parfümü koleksiyonunda odunsu notalara sahip parfümlerden çikolata kokulu seçeneklere, gül kokulu parfümlerden meyve kokulu erkek parfümlerine kadar aradığınız hemen hemen her çeşit parfüm var! Hemen keşfedin!

Ayrıca doğru parfüm nasıl seçilir? ve burca uygun koku yazılarımız da ilginizi çekebilir.