0

Parfüm; bakımlı olmanın en temel adımlarından biri. Bir ortama girdiğinizde farkedilmenizi sağlayan, karşınızdaki insan için “bu onun kokusu” imajı yaratan parfümü doğru kullanıldığınızdan emin misiniz? Parfümün vücudunuzun hangi bölgelerine ve nasıl uygulanacağını öğrenerek gün boyu kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Parfüm Nasıl Kullanılır ve Kalıcı Olur?-1 - Saç Bakım Güzellik Parfüm Nasıl Kullanılır ve Kalıcı Olur?-2 - Saç Bakım Güzellik

Teninize Uygun Bir Koku Seçin

İnsanlarla olan ilişkilerde imajınızı kokunuz belirler. Özellikle karşılıklı diyaloglarda, karşınızdaki insan kokunuza maruz kalacağı için kullandığınız parfüm oldukça önem taşır. Kullanım şeklinden yazının devamında bahsedeceğiz fakat kendinize en uygun kokuyu bulmak için Axe ürünlerini deneyin... Axe Dark Temptation; zengin çikolata ve baharat aromaları ile gün boyu çekici ve ferah hissetmenizi sağlar. Axe Black ise ferah armut, sedir ağacı gibi aromalarla mükemmel kokuyu sunar.

Nabız Noktalarına Püskürtün

Eğer, parfümü doğrudan cildinize sıkıyorsanız, bunun yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Doğru olan; parfümü nabız noktalarına püskürtmek. Peki nabız noktaları neresi? Bileklerinizin ve dirseklerinizin iç kısmı, göbek deliğinizin altı, kulaklarınızın arkası ve dizlerinizin arka kısmı... Nabız noktalarınız, damarların cilde en yakın yer olmasından ekstra vücut ısısı yayar ve bu da kokunun doğal olarak yayılmasına yardımcı olur. Bir diğer ipucu olarak EDT parfümünüzü aynı kokulu deodorant ile birlikte kullanmayı deneyin. Bunı yapmak, kokunuzun daha kalıcı olmasını sağlar.

Parfüm Nasıl Kullanılır ve Kalıcı Olur?-3 - Saç Bakım Güzellik Parfüm Nasıl Kullanılır ve Kalıcı Olur?-4 - Saç Bakım Güzellik

Nasıl Püskürttüğünüz Önemli

Parfümün kalıcılığının en önemli noktası, bir alanda yoğunlaşmayarak her yere eşit şekilde dağılması. Bu yüzden daha önce karşılaşmış olabileceğiniz “püskürt ve altına geç” sistemini uygulayabilirsiniz. Yani parfümünüzü havaya doğru sıkın ve adım atarak üzerinize gelmesini sağlayın. Bu giysilerinizde hafif bir tabaka bırakarak tüm gün kalıcı bir koku sağlayacak.

Giyisilerinize Sıkmaktan Kaçınmayın

Koku, kumaşlarla ciltten farklı şekilde etkileşime girer, bu nedenle daha hafif veya daha farklı kokar. Tek bir noktaya olmayacak şekilde, yukarıda anlattığımız yöntemi uygulayabilirsiniz. Ayrıca pantolon ya da ceket cebine de küçük bir miktarda sıkabilirsiniz.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey, en çok kullanılan kişisel bakım ürünlerinden biri olan parfümlerin, alkol ve koku veren yağların yanı sıra leke bırakabilen boyalar da içerebileceği. Neyse ki bu tür lekelerle mücadele için bir tavsiyemiz var: Parfüm Lekesi Nasıl Çıkar? yazısına göz atabilir, ayrıca temizsozluk.com’da farklı tüyolar da bulabilirsiniz.

EDP, EDT, EDC Parfüm Nedir? Arasındaki Farklar yazımız da ilginizi çekebilir.