0

Koku alma duyusu en önemli duyulardan biri ve beynin duygu, hafıza ve yaratıcılığını etkileyen kısmında yer alıyor. Bazen burnunuza bir koku gelir ve onu sadece bir saniyeliğine bile hissetseniz, sizi bazı anılara ve duygulara götürebilir. Yani koku hayatınızın önemli parçası.

Peki siz, uzun zamandır aynı kokuyu kullananlardan mısınız, yoksa parfümünüz bittikçe yeni seçenekler deneyenlerden mi? Parfüm yolculuğunuz ne olursa olsun, birkaç küçük tüyo ile cildinize ve karakterinize uygun kokuyu bulmak oldukça kolay.

Söyleyebileceğimiz ilk ve en önemli şey; parfümünüzü, şişesinin dış görünüşüne göre tercih etmemeniz olacak.

Doğru Parfüm Nasıl Seçilir?-1 - Saç Bakım Güzellik Doğru Parfüm Nasıl Seçilir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Önce koku konsantrasyonuna karar verin 

Yani parfümünüzün kalıcılık gücünden bahsediyoruz. Konsantrasyonlar 3 farklı kategoride özetlenebilir:

Kolonya (Cologne); yaklaşık iki saat süren en düşük koku konsantrasyonuna sahiptir. Su ve alkol karışımında % 3-5 yağdır.

Eau de toilette; biraz daha konsantre bir parfüm türüdür ve üç ila dört saat dayanır. Yaklaşık %4-8 yağdır.

Eau de parfum; kolonyadan daha yüksek bir yağ konsantrasyonuna sahiptir ve kalıcılığı yaklaşık altı saat sürer. Alkol ile karıştırılmış % 15-18 yağdır.

En yüksek konsantrasyona sahip kokuya da basitçe parfüm denir. Tüm gün etkisini gösteren, büyük bir dayanma gücüne sahiptir. Alkol ile karıştırılmış 15-30 yağdır.

EDP, EDT, EDC Parfüm Nedir? Arasındaki Farklar yazımız da ilginizi çekebilir.

Doğru Parfüm Nasıl Seçilir?-3 - Saç Bakım Güzellik Doğru Parfüm Nasıl Seçilir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Kokuları tanıyın 

Günlük hayatınızda beğendiğiniz kokuları keşfedin. Bir çam ağacının yanından geçerken, naneli vücut losyonunuzu kullandığınızda, çamaşırlarınızı yeni yıkadığınızda ve ya kahve demlediğinizde tüm bu kokuların size ne hissettirdiğini keşfedin. Beğendiğiniz bir koku ailesi varsa, onun üstüne gitmenizde fayda var. Vanilyaya ilgi duyuyorsanız, turunçgiller veya su notaları bakımından ağır kokular gibi tamamen farklı bir seçeneğe atlamadan önce; bal, şeker veya çikolata gibi diğer gurme notaları içeren kokuları keşfetmeyi deneyin.

Gece kullanımları için, odunsu ve baharatlı notalara yönelebilirsiniz.

Doğru Parfüm Nasıl Seçilir?-5 - Saç Bakım Güzellik Doğru Parfüm Nasıl Seçilir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Tek seferde birden fazla koku denemeyin

Parfüm denerken, kendinizi 3 kokuyla sınırlandırın. Üçten fazla parfümü denemeniz dahilinde, kokuların karışmasına ve yanlış karar vermenize sebep olabilirsiniz.

En az 4 saat test edin

Denediğiniz parfümü, bileğiniz veya dirseğiniz gibi cildinizin doğal olarak sıcak olduğu bir nabız noktasına püskürtün.Böylece koku zamanla ısınarak kendini gösterecektir.

Bir parfümü sıktığınızda duyduğunuz ilk şey kokunun üst notaları olur ve alt notalarını zaman içinde duymaya başlarsınız. Bu sebeple, kararınızı vermeden önce en az 4 saat bekleyin.

Sadece kokunuzla değil ışıltılı saçlarınızla da dikkat çekmeye ne dersiniz? Kusursuz fön nasıl yapılır, öğrenmek için yazımızı inceleyin.