0

Fiziksel görünümünüzün yanında cildinizin sağlığını hatta mental sağlığınızı da iyileştiren spor kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olarak, cildi toksinlerden arındırır. Tonsinlerden arınmış bir cilt ise, ışıl ışıl ve sağlıklı görünür.

Sporun cilde olan tüm faydalarının yanında , spor öncesi ve sonrası cilt bakımınıza gereken özeni göstermezseniz, terleme nedeniyle gözeneklerinizin kir ve yağ dolmasına buna bağlı olarak da sivilce, siyah nokta, beyaz nokta gibi cilt sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabilirsiniz.

Bu noktada, egzersizden önce ve sonra cilt sağlığınız için neler yapmalısınız? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Sporseverler İçin Doğru Cilt Bakım Rutini-1 - Saç Bakım Güzellik Sporseverler İçin Doğru Cilt Bakım Rutini-2 - Saç Bakım Güzellik

Cildinizi temizleyin

Spora başlamadan önce cildinizde makyaj olmamasına özen gösterin. Egzersiz sırasında vücudunuz ısındıkça, gözenekleriniz açılır ve bu durum cildinizde kullandığınız makyaj ürünlerinin gözeneklerinize dolmasına sebep olur.

Güneş kremi kullanın

Doğru bir cilt bakımının en önemli adımları arasında olan güneş kremi, spor için uygulayacağınız cilt bakım rutininde de karşınıza çıkıyor. Güneş kremi, kolajeni bozan UV ışınlarına karşı koruma sağlar. Sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da güneş kreminizi kullanmayı ihmal etmeyin. Her mevsim en azından SPF’li bir nemlendirici seçtiğinize emin olun, çünkü yaz aylarındaki gibi dik olmasa da güneş ışınları kışın da cildinize değiyor.

Yanınızda yüz temizleme mendili bulundurun

Sporun ardından duş alabilecek durumda değilseniz, yanınızda makyaj temizleme mendilleri bulundurmanızda fayda var. Gözeneklerinize, yağ, ter ve kir dolmaması için sporunuzu tamamladığınızda bu mendillerle yüzünüzü temizleyin.

Ayrıca, göğüs, sırt, boyun arkası, gibi bölgelerde de yağ bezeleri bulunur, bu bölgeleri de temizlediğinizden emin olun.

Sporseverler İçin Doğru Cilt Bakım Rutini-3 - Saç Bakım Güzellik Sporseverler İçin Doğru Cilt Bakım Rutini-4 - Saç Bakım Güzellik

Havlu seçiminize dikkat edin

Havlu gibi bez ürünler ıslak kaldığında bakterileri üzerinde tutabilir. Bu yüzden doğru ve temiz bir havlu kullanımı cildiniz için oldukça önemli. Cildinizi, orta kalınlıkta, yumuşak ve antifiber özellikli bir havlu ile kurulayabilirsiniz.

Nemlendiricinizi ve deodorantınızı ihmal etmeyin

Sporunuz bitti, yüzünüzü temizlediniz. Cildinizin, kurumasına ve pul pul görünmesine engel olmak için mutlaka nemlendirici kreminizi uygulayın.

Ayrıca spor sonrası ter kokusunu önlemek için de çantanızda, deodorant bulundurmayı ihmal etmeyin. Rexona Shower Fresh Aerosol Anti-Perspirant Deodorant ile gün boyu duş ferahlığı yaşayabilirsiniz.

Bonus: Antrenman sonrası cildinizdeki kızarıklığı azaltmak için buz kullanabilirsiniz. Buz ile yapılan cilt bakımının detaylarını öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.