0

Saç kurutma işlemi bazen, özellikle yaz aylarında bir hayli zor gelebilir. Yoğun bir günün sonunda duşa zar zor zaman ayırmışken üzerine bir de saçlarınızı kurutmanız gerekiyorsa bunu bir zaman kaybı olarak görebilirsiniz. Üstelik bu kadar da değil; saçlarınızı yüksek ısıya maruz bırakarak zamanla daha hızlı yıpranmalarına neden olabilirsiniz. Oysa onları bir havlu yardımıyla nazikçe kurulayıp nemli bırakarak kendi kendi kendine kurumaya bırakmanız hem zaman kazandırır hem de saç sağlığını korur.

Saçlarınızı kendi kendine kurumaya bıraktığınızda ortaya çıkan görünümden hoşnut olmuyorsanız saç kesiminizi gözden geçirin deriz. Eğer saçlarınız dalgalıysa muhtemelen sık sık düzleştiriyorsunuz, düz ise onlara maşa yardımıyla hareket vermeye çalışıyorsunuz. Bir önerimiz var: Saçlarınızın doğasıyla savaşmayın. Saçlarınızı yıkayıp öylece dışarı çıkabilmek istiyorsanız saç özelliklerinize uygun bir kesime sahip olmanız önemli. Bu sayede her gün en az 30 dk zaman kazanabilirsiniz. İşte farklı saç özelliklerine göre ideal saç kesim modelleri.

Saça Şekil Verme: Saçlarınız Fönlemeden de Şekil Alsın !-1 - Saç Bakım Güzellik Saça Şekil Verme: Saçlarınız Fönlemeden de Şekil Alsın !-2 - Saç Bakım Güzellik

Kıvırcık saçlara özel öneriler

Uzun ve katlı kesim

Doğal kıvırcık saçlara sahipseniz buklelerinizi ön plana çıkarın. Bunun için uzun saçlarınıza yine uzun katlar verdirerek doğal haliyle bile harika görünmesini sağlayabilirsiniz.

Katlı lob kesim

Lob kesimde saçların enseye dökülen tutamları daha kısa ve küt kesilirken önleri daha uzun bırakılır. Bu kesime bir de yüzünüzü çevreleyen katlar eklendiğinde bukleleriniz daha canlı, sağlıklı ve yumuşak görünecek. Bir öneri daha: Buklelerinizi belirgin kılmak için duştayken bu özelliğe sahip bir saç kremi kullanıp saçlarınızı tarayarak bu görünümü destekleyebilirsiniz. 

Orta boy küt kesim

Kıvırcık saçlılara bir diğer önerimiz saçların tamamı eşit uzunlukta ve orta boyda olacak şekilde bir saç kesimi. Ayrıca saçlarınız kururken onlara ne kadar az dokunursanız buklelerinizin de o kadar belirgin ve güzel olacağını unutmayın.

Saça Şekil Verme: Saçlarınız Fönlemeden de Şekil Alsın !-3 - Saç Bakım Güzellik Saça Şekil Verme: Saçlarınız Fönlemeden de Şekil Alsın !-4 - Saç Bakım Güzellik

Dalgalı saçlara özel öneriler

Uzun ve dalgalı kesim

Dalgalı saçlara sahip olanların doğası gereği düz veya kıvırcık saçlılara göre daha şanslı olduğunu kabul etmek gerek. Eğer böyle saçlara sahipseniz saçlarınızı uzun kullanabilirsiniz. Saçlarınızın duştan sonra kendi haline bırakarak tıpkı denizden çıkmış gibi doğal bir şekilde dalgalanmasına izin verin.

Orta boy kesim

Orta uzunlukta saçlar, tüm saç tipleri için uygun olsa da dalgalı saçlar için oldukça ideal. Saçlarınızın hareketini vurgulayacak kadar uzun, minimum bakım gerektirecek kadar kısa...

Uzun ve dokulu; katlı kesim

Eğer uzun saçlarınız varsa çene hizasının da altından başlayan uzun katlarla saçlarınızın doğal dokusunu güçlendirebilirsiniz. Bir bakım önerisi olarak saçlarınıza duştan sonra doğal hindistancevizi yağı uygulayın ve elbette yine kendi kendine kurumaya bırakın.

Saça Şekil Verme: Saçlarınız Fönlemeden de Şekil Alsın !-5 - Saç Bakım Güzellik Saça Şekil Verme: Saçlarınız Fönlemeden de Şekil Alsın !-6 - Saç Bakım Güzellik

Düz saçlara özel öneriler

Pixie kesim

Pixie kesim bakım gerektirmez. Üstelik kullanımı da çok kolay. Bu kesimde saçlarınızı yıkadıktan sonra şekilendirmek için az miktarda bakım kremi uygulayarak güne hazır hale gelebilirsiniz.

Bob kesim

Çene hizasında kesilen ve ense kısmında hafif bombe yaratılan bob saç kesimi ile her zaman havalı bir görünüme sahip olun. Bu kesim yüzünüzü çerçeveleyecek ve oldukça doğal duracak.

Lob kesim

Bob kesime göre daha uzun, omuzlara kadar inen saç kesimi, saçlarınızı yıkayıp çıkmanıza olanak tanır. Bu sayede saçlarınız her daim bakımlı görünecek.

Ayrıca Brezilya Fönü Nedir, Nasıl Yapılır? yazımız da ilginizi çekebilir.