0

Saçınıza dokunduğunuzda kuru ve cansız mı hissediyorsunuz? Kuru bir saç tipiniz varsa, saç telleriniz kırılmaya müsait ve şekillendirmesi zor olabilir. Ancak kuru saça sahip olmak her zaman büyük bir sağlık sorununuz olduğu veya saçınızda bir sorun olduğu anlamına da gelmeyebilir.

Güneşe maruz kalma, ısı ile şekillendirme, nem, yanlış bakım ürünleri kullanmak ve beslenme gibi faktörler kuru saçların nedenleri arasında kabul edilir. Dikkat etmeniz gereken noktaları sizin için derledik.

Saçlarınız Kuru Mu? -1 - Saç Bakım Güzellik Saçlarınız Kuru Mu? -2 - Saç Bakım Güzellik

Yeni bir kesim deneyin

Saçınız çok kuruysa, yeni bir kesim denemeniz gerekebilir. Saç boyunuz çok uzun olmasa bile, kırılmış uçlar saçın şekillendirilmesini zorlaştırarak, kuru veya kaba görünmesine de katkıda bulunur. Böylece, saç tipinize göre seçeceğiniz bir model ile kırılmış saçlarınızı yeniden canlandırmak için ilk adımı atmış olursunuz.

Vitamin takviyeleri alın

Vücudunuzu beslemek için belirli vitaminlere ihtiyacınız var. Bazı vitaminler de saçınızın ve tırnaklarınızın sağlığını doğrudan etkiler. A vitamini, C vitamini, biotin, demirdaha sağlıklı görünen saçlara katkıda bulunur. Bunun yanında beslenmenize Omega-3 ve antioksidanları da ekleyin. Özellikle deniz ürünleri Omega-3 bakımından oldukça zengindir ve saçın daha parlak hale gelmesine yardımcı olur.

Doğru bir saç yıkama rutini edinin

Öncelikle bildiğiniz gibi saçınızı çok sıcak suyla yıkamamanız kurumaması için en önemli konulardan. Sıcak su saçtaki yağları etkileyerek kuru, cansız ve mat görünmelerine sebep olur. Bu yüzden ılık hatta dson durulamayı soğuk suyla yapmayı deneyin.

Bunun yanında saçınızı hergün yıkamamaya da özen gösterin. Her gün yıkanan saçlar saçınızdaki doğal sebumun kaybolmasına sebep olabilir. İki günde bir saçınızı yıkarsanız dengeli bir bakım rutini edinmiş olursunuz.

Pirinç Suyu Saç Uzatır Mı? yazımızda pirinç suyunun da saçı parlatan doğal bir çözüm olduğundan bahsettik. Detayları buradan da öğrenebilirsiniz.

Saçınızı kuruturken dikkat edin

Saçınız kırılgansa ve yıkadıktan sonra şekillendirmesi zorsa kurutma işlemi sırasında çok fazla nem kaybediyor olabilir. Saçınızı kurutma makinesi ile kurumaya bırakmak yerine yıkadıktan sonra bir bez veya havluyla sarmayı deneyin. Bazı anlarda, soğuk havalarda ve evden acil çıkmanız gereken zamanlarda kurutma makinesine ihtiyacınız olabilir. O zamanlar içinde mutlaka bir ısıdan koruyucu sprey kullanmaya ve kurutma makinesini saçınıza çok yaklaştırmamaya dikkat edin.

Ayrıca ısı ile şekillendirici aletler de saçların kırılmasına ve doğal parlaklığını kaybetmesine neden olabilir. Kullanmadan önce de mutlaka ısıya karşı koruyucu spreyinizi kullandığınızdan emin olun.

Saçlarınız Kuru Mu? -3 - Saç Bakım Güzellik Saçlarınız Kuru Mu? -4 - Saç Bakım Güzellik

Doğal yağlar kullanın

Yüzyıllardır her ülkeden kadının ve erkeğin saç bakım rutinlerine girmiş doğal yağlar ve doğal kürlerden destek alabilirsiniz. Bu yüzden saç bakım rutininize faydalı olduğuna inanılan limon, argan, hindistan cevizi, aleovera, jojoba, nane, lavanta gibi yağları ekleyebilir. Dilediklerinizi karıştırarak bir saç bakım maskesi de hazırlayabilirsiniz.

Yazın şapka kullanın

UV ışınları cildinize olduğu kadar saçlarınıza da zarar verir. Saçlarınızın canlılığını kaybetmemesi için onları güneş ışınlarından korumaya dikkat edin. Gün içinde şapka kullanarak hasarı en aza indirgeyebilirsiniz. Bunun yanında güneşe maruz kaldıktan sonra aleo vera yağı kullanarak da saçlarınızdaki hasarı en aza indirgeyebilirsiniz. Antioksidanlar, yağ asitleri ve doğal A, C ve E vitaminleri sayesinde bu bitki, uygulandığı her türlü bakım rutininde nemi hapseder.

Yastık kılıfınızı değiştirin

En az 8 saat uyumamız gerektiğini varsayarsak, saçlarınız tüm bu süre boyunca aynı şekilde bir düzlem üzerinde durur ve uyku pozisyonu değiştikçe sürtünmelere maruz kalır. Kırılmaların ve elektriklenmelerin önüne geçmek için uyurken saten bir yastık kılıfı seçmeniz saçlarınızın sağlığı açısından önemli..