0

Daha önce saç derinize masaj yapmış veya yaptırmışsanız, bunun ne kadar rahatlatıcı olduğunu mutlaka hatırlarsınız. Saç derisi masajının stresi ve gerginliği azaltmasının yanı sıra, saç büyümesini de teşvik edebileceği söyleniyor. Peki bu sadece bir efsane mi? Bu konuda yapılmış araştırmalar sınırlı olsa da, bu teori saç ihtiyaçlarına bağlı olarak bazılarımız için umut olabilir.

Saç derisi masajı nedir?

Saç derisi masajı boynunuz, sırtınız veya vücudunuzun herhangi bir bölümü için olan masaja benzer. Ancak genellikle yağsız ve biraz daha nazikçe yapılır. Tipik bir saç derisi masajı için sadece parmak uçları kulanılır. Uygulama sırasında parmak uçlarının basıncını taklit etmeye çalışan bir masaj cihazı da kullanılabilir.

Saç Derisine Masaj Yapmak Saçı Uzatır mı?-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Derisine Masaj Yapmak Saçı Uzatır mı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç derisi masajı nasıl yapılır?

Saç büyümesini teşvik etmek üzere saç derinize masaj yapmanın birden fazla yolu var.

Geleneksel saç derisi masajı

Geleneksel bir saç derisi masajı, yalnızca parmak uçlarınızın kullanılmasını içerir.

  • Küçük daireler çizerek saç derinize hafif ile orta dereceli bir basınç uygulamak için her iki elinizin parmak uçlarını kullanın.
  • Tüm alanları kapsayacak şekilde saç derinizde ilerleyin.
  • Günde birkaç kez ve her seferinde en az 5 dakika süresince parmak uçlarınızla saç derinize masaj yapmaya çalışın.
  • Ayrıca uzman bir masaj terapistine de saç derisi masajı yaptırabilirsiniz.

Şampuanlama sırasında saç derisi masajı

Eğer zamanınız kısıtlıysa, saçlarınızı yıkarken yukarıda anlattığımız geleneksel saç derisi masaj yöntemini deneyebilirsiniz. Parmak uçlarınızın yardımıyla şampuanınızı 5 dakika boyunca saç derinize nazikçe masaj yaparak uygulayın. Ardından saçlarınızı her zamanki gibi durulayın. Burada, elbette şampuan seçimi de son derece önemli… Elidor Sağlıklı Uzayan Saçlar İçin Şampuan’ı deneyin. Biotin, Argan Yağı, & Arjinin içeren özel Superblend formülüyle dipten uca beslenen, sağlıklı uzayan saçlara sahip olmanızı sağlar.

Elidor dünyasında hemen her saç ihtiyacına yönelik bir şampuan bulabilirsiniz. Saçınıza en uygun şampuanı keşfedin!

Tarak ve masaj aletleri

Tıpkı vücut masajlarında olduğu gibi saç derisi masajı için de satın alabileceğiniz özel aletler var. Bazı dermatologlar saç derisine bu tür aletlerle masaj yapılmasını tavsiye etse de bazıları parmak ucu masajının da aynı derecede etkili olduğuna inanıyor. Sonuçta hangi yöntemin sizin için en uygun olduğuna siz karar verebilirsiniz.

Saç derisi masaj aletleri, genellikle tarak ve hafif el tipi kauçuk cihazlar şeklindedir. Bunları kullanırken parmaklarınızı kullandığınız gibi saç derinizin tüm bölgelerinde gezebilirsiniz.

Saç Derisine Masaj Yapmak Saçı Uzatır mı?-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Derisine Masaj Yapmak Saçı Uzatır mı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Saç derisi masajı saçı uzatmaya yardımcı olabilir mi?

2016 yılında yapılan bir araştırma, düzenli saç derisi masajının saçları daha kalın ve gür bir hale getirebileceğini gösterdi. Çalışma, 24 hafta boyunca her gün 4 dakikalık saç derisi masajı yapılan 9 erkeği içeriyordu. Çalışmanın sonunda, erkeklerin başlangıçtan daha kalın saçlara sahip olduğu gözlemlendi.

2019’daki ek çalışmalar da bu bulguları destekledi. Araştırmalar, saç dökülmesini iyileştirmek için günde iki kez saç derisi masajı yaparak belirli talimatlara uyan 340 katılımcının anket yanıtlarına dayanıyor. Katılımcılar kendi kendine bildirdikleri bulgulara göre, yaklaşık %69’unın saç dökülmesi sorununun hafiflediğini belirtti.

Saç derisi masajının saç büyüme konusundaki olası faydaları, saç kökleri üzerinde gerçekleşir. Her bir saç teli, saç derinizin hemen altında bulunan bir folikülün içerisinde yaşamına başlar. Araştırmaya göre saç derisi masajı, saç köklerindeki hücreleri etkiler. Bu da folikülleri daha kalın saçlar üretmeye teşvik eder. Ayrıca saç derisi masajının, cildin altındaki kan damarlarını genişletmeye yardımcı olabileceği, böylece saç uzamasını teşvik edebileceği düşünülüyor.

Bu noktada yapılan araştırmalar sınırlı olsa da şu ana kadar bilinenler, saç derisi masajının saç büyümesi konusunda umut vadettiğini gösteriyor.

Ayrıca Parlak ve Uzun Saçlar Nasıl Elde Edilir? ve Hibiskusun Saça Faydaları yazılarımıza göz atabilirsiniz.