0

Pandemi sürecinde evde daha fazla zaman geçirdiğimiz bir gerçek. Bu, bakım rutininize daha çok vakit ayırabileceğiniz anlamına gelmiyor. Yüz, saç, el, ayak bakımını alışkanlıklarınız kaldığı yerden devam ediyor ve gereken hakkı görüyor. Bu süreçte size terapi gibi gelecek olan şey ise vücut bakımınız.

Vücut bakımının fazla vakit alacağını düşünmeyin. Çünkü bunu bir kez ritüel haline getirdiğinizde, vazgeçilmeziniz olacağına ve sizi eskisinden daha iyi hissettireceğine eminiz. Vücut temizliğinde dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Vücut Temizliği İçin Pratik Öneriler-1 - Saç Bakım Güzellik Vücut Temizliği İçin Pratik Öneriler-2 - Saç Bakım Güzellik

Duş sıklığınızı azaltın

Amaç vücut temizliğinizi bir rutine oturtmak olsa da aşırıya kaçmamak önemli. Sabah veya akşam kısa duşlar almakta (en sağlıklısı günde bir defa) sakınca yok ancak her defasında sabun ya da duş jeli kullanmayın. Çünkü bunu yaparak cildinizi kurutabilirsiniz.

Duş sıcaklığınızı azaltın

Çok sıcak duş almak cildinizi kurutur. Cildinizin doğal yağını azaltabilir. Ilık suyla duş aldıktan sonra en son durulanma suyunuzu soğuk tutarsanız cildinizdeki gözenekler sıkılaşır ve kan dolaşımınız hızlanır. Daha genç bir cildin anahtarı bu olabilir.

Banyo sürenizi sınırlayın

Duş sürenizi gereksiz yere uzatmayın. Cildinizin çok fazla suya maruz kaldığında kurumaya daha yatkın olabileceğini unutmayın. Tabii bu su kaynaklarını doğru kullanmak için de önemli. Ayrıca banyo sırasında sert içerikli sabunlar kullanmaktan kaçının.

Vücut Temizliği İçin Pratik Öneriler-3 - Saç Bakım Güzellik Vücut Temizliği İçin Pratik Öneriler-4 - Saç Bakım Güzellik

Sert sabunlar kullanmaktan kaçının

Sert sabun ifadesi, yüksek pH değerine sahip olanları ifade ediyor. Duş jelleri cilt pH’ına uygun formüle edildiğinden en doğru alternatiflerden. Elbette kullandığınız duş jelinin de temiz içeriklerle formüle edilmesi oldukça önemli. Doğal özlerin harika uyumu ile tasarlanan Pure Line Duş Jelleri paraben, alkol ve renklendirici içermeyen formülü ile özel bir içerik sunuyor. Ayrıca her bir varyantın kendine has kokusu, duştan sonraki 12 saat boyunca devam ediyor. 

Duş Jeli Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Öğrenmek için yazımıza göz atın.

Cildinize nazik olun

Cildinizi ölü derilerden arındırmak ve temizlemek için kullandığınız lif ya da keseyi çok bastırarak uygulamayın. Bu, cildi soyabilir ve tahriş edebilir.

Keseyi ıslak cilde uygulamayın

Kesenizin ölü derileri kolayca arındırabilmesi için cildinizin ıslak olmaması, hafif nemli kalması gerekir. Duş sırasında buharla yumuşayan ölü deriler ve açılan gözenekler kese için uygun ortamı oluşturur. Ancak kese yapmaya başlamadan önce cildinizdeki ıslaklığın kuruması için ellerinizle fazla suyu sıyırın ve birkaç dakika bekleyin. Kesenin de kuru olmasına ayrıca özen gösterin.

Vücut Temizliği İçin Pratik Öneriler-5 - Saç Bakım Güzellik Vücut Temizliği İçin Pratik Öneriler-6 - Saç Bakım Güzellik

Lif ya da kesenizi ayda bir değiştirin

Lif ve keseyi temizleseniz de üzerinde ölü deri parçacıkları kalabilir. Sıcak ve nemli ortam, bu ürünlerin üzerinde bakterilerin üremesi için oldukça elverişlidir. Lif ve kesenizde böyle bir oluşuma izin vermemek için onları ayda bir değiştirmeye azami özen gösterin.

Tıraş sırasında dikkatli olun

İstenmeyen tüylerden duş sırasında değil, duştan önce kurtulmanız daha doğru olabilir. Tıraş köpüğü kullanmak cildi kayganlaştırarak daha pürüzsüz bir bitiş ve kolay uygulama sağlar. Tüylerinizi çıkış yönlerine doğru tıraş etmeye özen gösterin.

Duştan hemen sonra nemlendirici uygulayın

Duş sonrası açılan gözenekler nemi kolayca hapseder ve cildinizin daha uzun süre nemli kalmasını sağlar.

Deodorant kullanın

Gün boyu ferah hissetmek için duştan sonra hemen deodorant sıkın. Gözenekleriniz açık olduğundan çok daha etkili olacaktır.

Bonus: Bir yandan vücut temizliği sağlarken diğer yandan evinizde spa etkisi yaratmanın en kestirme yollarından biri de buhar banyosu. Detaylı bilgi için yazımızı inceleyin.