0

Sağlıklı ışıldayan, yumuşak ve parlak bir cildin temeli cildinize iyi bakmaktan geçiyor. Cildinize bakmak ise cilt tipinize uygun doğru bir cilt bakım rutini benimsemek ve uygun ürünleir kullanmak anlamına geliyor. Peki ya yağlıya dönük karma bir cildiniz varsa?

Yağlıya dönük karma cilt nedir?

Karma ciltler hem yağlı hem de kuru cilde dair belli işaretlere sahip olabilir. Karma cilt bakımı her zaman kolay olmasa da kuru bölgeler ve parlaklıkla aynı anda mücadele eden bir rutin oluşturmak mümkün. Bu cilt tipinde yanlış bir nemlendirici uyguladığınızda T bölgeniz aniden yağlanabilir; nemlendirici adımını atladığınızda veya sert bir temizleyici kullandığınızda ise yanaklarınızda bölgesel kuruluklar ortaya çıkabilir. Yağlıya dönük karma cilt bakımı, size zorlu bir savaş gibi geliyorsa bakım rutininizi bu ipuçları doğrultusunda yeniden gözden geçirin.

Yağlıya Dönük Karma Cilt İçin Bakım Önerileri-1 - Saç Bakım Güzellik Yağlıya Dönük Karma Cilt İçin Bakım Önerileri-2 - Saç Bakım Güzellik

Nazik, yağ dengeleyici bir temizleyici kullanın

Yüzünüzün belirli bölgelerinde yağlı bir cildiniz varsa içgüdüsel olarak yüz temizliğine yönelebilirsiniz. Bu noktada seçtiğiniz temizleyicinin cildinize yarardan çok zarar vermediğinden emin olmalısınız. Alkol gibi bazı bileşenler, yağı dengelemeyi hedeflerken cildinizi kurutabilir. Dove Cream Bar Original’ı deneyin. Temizleyici niteliğe sahip formülünde bulunan nazik temizleyiciler, cildinize hassas davranır. Besleyici maddeler sayesinde cildinizi temizlemekle kalmaz, aynı zamanda besler ve onarır.

(C Vitamini ve Cilt Bakımı yazımız da ilginizi çekebilir.)

Peeling yapın

Peeling, gözeneklerinizin fazla sebum sebebiyle tıkanmasını önlemeye yardımcı olur. Bu da onu yağlıya dönük karma cilt bakım rutini için önemli bir adım haline getirir. Bununla birlikte pul pul dökmenin kuru cildi tahriş edebileceğini de unutmamak gerekir. Karma cilde sahipseniz peeling için mümkün olan en nazik içerikleri tercih edin. Ayrıca her gün yerine; en fazla iki günde bir kez peeling yapın.

Yağlıya Dönük Karma Cilt İçin Bakım Önerileri-3 - Saç Bakım Güzellik Yağlıya Dönük Karma Cilt İçin Bakım Önerileri-4 - Saç Bakım Güzellik

Karıştırmaktan ve değiştirmekten korkmayın

Cilt bakım rutininizi günlük olarak değerlendirin. Örneğin cildinizin kuru olduğunu hissettiğiniz bir gündeyseniz nemlendiriciyi daha fazla uygulayın. Ayrıca hafta içerisinde farklı serumlar arasında da geçiş yapabilirsiniz. Bu noktada cildinizin ihtiyaçlarını günlük olarak gözlemlemeniz ve değerlendirmeniz önem taşıyor. Benzer şekilde karma cildinizin yağlı bölgeleri için farklı, kuru bölgeleri için farklı bakım ürünleri de kullanabilirsiniz.

Komedojenik olmayan ürünleri tercih edin

Yağlıya dönük karma bir cilde sahipseniz seçtiğiniz bakım ürünlerinin tahriş edici olmamasına özen göstermeniz gerektiğini biliyorsunuz. Ardından, gözeneklerinizi tıkama ihtimali olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Yağlıya dönük ve sivilceye eğilimli cildin ağırlaşmasını önlemek için komedojenik olmayan nemlendirici ve formülleri deneyin.

Yağlıya Dönük Karma Cilt İçin Bakım Önerileri-5 - Saç Bakım Güzellik Yağlıya Dönük Karma Cilt İçin Bakım Önerileri-6 - Saç Bakım Güzellik

Susuz kalmayın

Cildinize nemlendirici ürünler uygulamanın yanı sıra, her gün bol miktarda su içtiğinizden emin olmalısınız. Hidrasyon kuru, pul pul dökülen cildi önlemeye ve cildin aşırı yağ üretmesini engellemeye yardımcı olabilir. Su tüketimi ile nemli bir cilde sahip olabilmek için günde en az 8 bardak su tüketilmesi öneriliyor (*).

Bakım adımlarını ne zaman artıracağınızı veya atlayacağınızı bilin

Cilt bakım rutinine, genellikle daha kalın, yağ bazlı formüllere geçmeden önce su bazlı bir tonik ile başlamak iyi bir fikirdir. Bununla birlikte yüzünüzün belirli bölgeleri bu yaklaşıma ihtiyaç duymayabilir. AHA ve BHA’lar gibi bazı bileşenler ise tüm yüzünüze fayda sağlayabilir. Yağlıya dönük karma ciltler, cildin kuru alanları üzerine zengin bir nemlendirici kullanırken yağlı kısımlara daha hafif bir strateji uygulamalı. Bakım adımlarınızı cildinizin ihtiyacına göre artırıp azaltmanız gereken zamanlar olabileceğini unutmayın.

Yağlıya dönük ciltlerin genel problemlerini detaylı ele aldığımız Yüzdeki Yağ Butonları ve Siyah Noktalarınızdan Kurtulun yazılarımıza göz atabilirsiniz.