0

Hamilelik sırasında, özellikle cildinizde pek çok değişiklik meydana gelebilir. En yaygın olan cilt değişiklikleri; cilt kuruluğu, cildin renginin koyulaşması, hormanlara bağlı vücut tüylerinin artması, çatlaklar ve hatta saç dökülmesi...

Sağlıklı beslenme ve doğru cilt bakımı ile tüm bu sorunların önüne geçmek ya da onları en aza indirgemek mümkün.  Şimdi arkanıza yaslanın, rahatlayın ve aşağıdaki cilt bakım önerilerini rutin haline getirerek önünüzdeki ayların tadını çıkarın.

Hamilelikte Cilt Bakımı Doğru Bir Şekilde Nasıl Yapılır? -1 - Saç Bakım Güzellik Hamilelikte Cilt Bakımı Doğru Bir Şekilde Nasıl Yapılır? -2 - Saç Bakım Güzellik

Cilt temizliğini ihmal etmeyin

Cilt tipinize uygun olarak seçeceğiniz bir makyaj temizleme suyu, yağı ve peeling ile cildinizi temizlemeyi bir rutin haline getirin. Cilt temizliğinin amacı; cildi, cilt yüzeyinde biriken toz, kir, makyaj artıkları, sebum ve ölü hücrelerden temizlemek, cildin oksijen alışverişini artırmak ve cildi dış etkenlere karşı korumak. Düzenli cilt temizliği ile parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Nemlendiriciler elinizin altında olsun

Cildinizi temizledikten sonra ona, ihtiyacı olan nemi kazandırmanız oldukça önemli. Nemlendirici, cildin su ihtiyacını karşılayarak, cildi yumuşatır ve nem seviyesini dengeler. Nemsiz kalmış bir ciltte, kuruluk, kırışıklık ve yaşlanma belirtileri oluşur. Temizlediğiniz cildinize uyguladığınız nemlendirici cildinizi rahatlatarak, güçlendirir.

Hamilelikte Cilt Bakımı Doğru Bir Şekilde Nasıl Yapılır? -3 - Saç Bakım Güzellik Hamilelikte Cilt Bakımı Doğru Bir Şekilde Nasıl Yapılır? -4 - Saç Bakım Güzellik

Güneşten korunun

Hamilelik sonrasında cilt lekelerinin oluşması ve artması sık rastalanan problemlerden bir diğeri. Özellikle hamilelik sürecinde değişen hormonlar nedeniyle, güneşe maruz kalmanız halinde cildinizde lekenmeler olabilir. Bu nedenle kış mevsiminde bile güneş koruyucunuzu ihmal etmeyin.

Çatlaklar için doğal yağlar kullanın

Çatlakları önlemek için göbek, kalça ve uyluk bölgelerini nemli tutmak oldukça önemli. Burada cildinize uygun olan bir vücut losyonu seçebileceğiniz gibi, bebek yağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı ve kakao yağı gibi doğal yağlara da şans verebilirsiniz.

Alerjiniz olmadığına emin olduğunuz bir doğal yağı ya da ürünü seçtikten sonra, çatlak oluşabilecek bölgelere günde en az 2 defa masaj yaparak nazikçe uygulayın.

Saç bakımınıza özen gösterin

Saç dökülmesi yaşamanız halinde endişeye kapılmayın. Kullandığınız ürünleri; saç dökülmesi karşıtı şampuan ve saç kremi serilerine yönelebilirsiniz.

Ayrıca saç bakım ritüelinize; zeytinyağını da dahil edebilirsiniz. Katkısız zeytinyağı ile duştan önce saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.Bu onların nem kazanmasını ve güçlenmesini sağlayacaktır. Bunun dışında badem yağı, hindistan cevizi yağı ve argan yağını da saçlarınızın bakımı için kullanabilirsiniz.

**Seçtiğiniz yağların içeriğinin %100 doğal olmasına ve alerjinizin olmamasına dikkat edin.

Önemli Not: Hamilelik boyunca kullandığınız her ürün için doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Ayrıca Yaşam Tarzınız Cildinizi Nasıl Etkiler? yazımız ilginizi çekebilir.