0

Güzel görünmenin ilk kurallarından biri, bakımlı ve parlak görünen saçlara sahip olmaktır. Kadınlar, saç bakımı rutinleri içerisinde birçok kozmetik ürünü kullanmayı tercih eder. Tüm bunların amacı ise daha canlı saç tellerine kavuşmaktır. Son zamanlarda şifalı özellikleriyle öne çıkan doğal yağlar da kadınların saç bakım rutinlerine eşlik eder. Saçı besleyen ve saç tellerini koruyan önemli yağlardan biri ise yılan yağıdır. Yılan yağının saça faydaları hayli fazladır.

Yılan yağı, piyasada satılan yağlara kıyasla hakkında daha az bilgiye sahip olunan yağ çeşitlerindendir. Çin’de su yılanlarının Omega 3 yönünden zengin olduğunun kanıtlanmasının ardından yılan yağı Çin’de geleneksel olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu yağ özellikle ağrı kesici olarak tercih edilir. Yağın ağrı kesme özelliği ise su yılanında bulunan enzimler sayesinde gerçekleşir. Peki, yılan yağı saç için kullanımı nasıldır? Gelin yılan yağının saça faydaları konusunu hep birlikte yakından inceleyelim.

Yılan Yağının Saça Faydalarını İnceleyin!-1 - Saç Bakım Güzellik Yılan Yağının Saça Faydalarını İnceleyin!-2 - Saç Bakım Güzellik

Yılan Yağının Saça Faydaları

Yılan yağı, alternatif tıpta yaygın olarak kullanılan doğal yağların başında gelir. Yağın bu konuda ün kazanmasının diğer bir sırrı ise saç bakımında etkili olmasıdır. Eski Mısır’da yılan yağı, diğer hayvanların yağlarıyla karıştırılarak (aslan, hipopotamus ve timsah yağları) kullanılmış ve kellik üzerinde oldukça faydalı etkiler göstermiştir. Bu yağın kelliğe karşı kullanımının ardında içindeki EPA asidinin etkinliği yatar.

Pek çok insanın en yaygın şikayetlerinden birisi, saç dökülmesi ve dökülen saçların yerine yenisinin çıkmamasıdır. Yılan yağı faydaları saç dökülmesinde kendini gösterir ve bu konuda etkili çözümlerden biridir. Yılan yağı, saçı kökten uca güçlendiren, besleyen ve dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlayan bir yağdır ve doğal bir formdadır. Pek çok kozmetik üründen ve diğer malzemelerden daha etkili çözümler sunan yılan yağı, saçların dökülmesini azaltma konusunda destekleyici görev görür. 

Buna ek olarak yılan yağı kepekle mücadele konusunda da tercih edilen ürünler arasında bulunur. Tüm bu faydalara bakıldığında yılan yağı, saçları gereğinden fazla dökülen, kaybettiği saçlarının geri çıkmasını isteyen ve saçlarının sağlıklı uzamasını arzu edenlerin tercih edebileceği yöntemlerden biridir. Yılan yağı hem kadınlar hem de erkekler tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Siz de saçlarınızın sağlıklı bir görünüme kavuşmasını isterseniz yılan yağının kalıcı etkilerinden faydalanabilirsiniz. Yılan yağının yanında badem yağının saça faydaları konusunu da incelemek isterseniz içeriği hemen okuyabilirsiniz.

Yılan Yağının Saça Faydalarını İnceleyin!-3 - Saç Bakım Güzellik Yılan Yağının Saça Faydalarını İnceleyin!-4 - Saç Bakım Güzellik

Yılan Yağı Saç Uzatır mı?

Yılan yağının saça faydaları oldukça fazla olarak bilinir. Öncelikle yılan yağı saç üzerinde son derece etkili bir uzama sürecine katkı sunar. Bunun yanı sıra yağ saç kopması sorununda da azaltmayı destekler. Bu yağ kimyasal maddelerden zarar görmüş saçlara sahip olanlar için saç tellerini onarmaya yardımcı olur ve hormon bozukluğuna bağlı olmayan kellik sorununa karşı etkilidir. Öte yandan yılan yağı seyrek kaşları sıklaştırmaya, saç diplerini beslemeye ve saçların daha gür ve parlak hale gelmesine katkı sunar.

Yılan Yağının Saça Faydalarını İnceleyin!-5 - Saç Bakım Güzellik Yılan Yağının Saça Faydalarını İnceleyin!-6 - Saç Bakım Güzellik

Yılan Yağı Saçı Ne Kadar Sürede Uzatır?

Yılan yağının saçlar üzerindeki faydaları saymakla bitmez. Bunlardan biri de yağın saçın uzamasını desteklemesidir. Örneğin, normal bir saç ayda ortalama olarak 1 ya da 2 cm kadar uzarken yılan yağı kullanıldığında saçlar ayda 3 - 4 cm’e kadar uzayabilir. Yılan yağının etkisini tam olarak görebilmek için bu yağı düzenli olarak en az iki ay boyunca kullanmak önemlidir.

Yılan Yağının Saça Faydalarını İnceleyin!-7 - Saç Bakım Güzellik Yılan Yağının Saça Faydalarını İnceleyin!-8 - Saç Bakım Güzellik

Yılan Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Yılan yağını direkt saçınıza uygulayarak kullanabilir ya da yılan yağı özlü bir şampuanı saç bakım rutininize dahil edebilirsiniz. Yılan yağı şampuanı saça faydaları olan bir üründür. Eğer saçınız çok işlem görmüş ve bu nedenle yıpranmışsa yılan yağını saçınıza direkt uygulamanız daha doğru olur. Eğer yılan yağını başka doğal yağlarla karıştırıp kullanmak isterseniz yağı saç diplerinizden başlayarak tüm saçınıza iyice yedirmeye özen gösterin. Yağı saçınızda yaklaşık 20-30 dakika beklettikten sonra saçınızı iyice durulayın. Ardından saçınızı şampuanlayabilirsiniz. 

Yılan yağını başka bir yağ ile karıştırmadan saçınıza uygulamayı tercih ederseniz saç derinizin dökülen yerlerine ve saçta seyreklik gördüğünüz yerlere yağdan 1-2 damla sürün. Bu işlemi haftada 3-4 kez tekrarlayabilirsiniz. Yağı damlattıktan sonra parmaklarınızla saç diplerinizi ovuşturarak yağın saç derinizde iyice emilmesine yardımcı olun. Bir süre bekledikten sonra ılık su ve şampuanla saçınızı iyice durulayın. Yağı düzenli kullanmanız halinde yaklaşık bir ayın sonunda saçlarınızın canlandığını fark edebilirsiniz. 

Yılan yağını saçlarınızda kullanmaya başladıktan sonra saçlarınızın nem kazandığını ve saç kuruluğunuzun azalmaya başladığını görebilirsiniz. Yılan yağı aynı zamanda saçlarında sıklıkla kopma sorunu yaşayanlar için de harika bir çözümdür. Yılan yağını kullanarak zayıf saç telleri yerine zamanla saç derinizden daha hacimli ve kuvvetli saç tellerinin çıktığını görebilirsiniz. 

Eğer aile geçmişinizde ırsi kellik problemi bulunmuyorsa yılan yağının mucizevi etkilerinden yararlanabilirsiniz. Genetik olarak kellik gibi problemler yaşıyorsanız yılan yağı saçlarınızda fark edilir bir etki sunmaz.

Yılan Yağının Saça Faydalarını İnceleyin!-9 - Saç Bakım Güzellik Yılan Yağının Saça Faydalarını İnceleyin!-10 - Saç Bakım Güzellik

Yılan Yağı Saçta Kaç Dakika Bekletilir?

Yılan yağı yapısı gereği çok yoğun bir yağdır. Bu nedenle yağı saça az miktarda damlatmalısınız ve ortalama 5 dakika kadar saçınıza masaj yaparak uygulamalısınız. Yağı saç diplerine iyice yedirdikten sonra en az 20-30 dakika, en fazla 1 saat bekleyip saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Sizler için yukarıda yılan yağının saça faydaları konusunu ele aldık. Siz de eski dönemlerden beri saçlarda kullanılan yılan yağının mucizevi etkilerinden faydalanmaya hemen başlayabilirsiniz. İsterseniz üzüm çekirdeği yağı hakkında da bilgi alıp bu yağı saç bakım rutininize ekleyebilirsiniz.