0

Soğan, neredeyse bütün yemeklere lezzet veren besinlerin başında gelir. Yemeklerde sıkça kullanılan soğan, aynı zamanda içeriğindeki mineral ve vitaminlerle de pek çok hastalığa fayda sunar. Soğan içeriği itibarıyla doğal bir sebzedir. Soğandaki bileşenler lezzetli olduğu kadar vücuda yararlarıyla da öne çıkar. Soğan suyu ise saçlar için oldukça faydalıdır. Soğan, eski Mısır dönemlerinden beri saç bakımında kullanılan içeriklerin başındadır. Soğan suyu soğanın yararlı bütün vitamin ve minerallerini içerir. Dolayısıyla bu sebzeyle yapılan bakım saçlar için son derece faydalıdır. Peki, soğan suyunun saça faydaları nelerdir? Gelin kaynatılmış soğan suyunun saça faydaları konusuna yakından bakalım.

Soğan Suyunun Saça Faydalarını İnceleyin!-1 - Saç Bakım Güzellik Soğan Suyunun Saça Faydalarını İnceleyin!-2 - Saç Bakım Güzellik

Soğan Suyu Saça Faydaları

Soğan, içeriğindeki yararlı bileşenler sayesinde saçlara eşsiz bir bakım desteği sunar. Saç derisini rahatlatan ve saçların daha güçlü bir şekilde uzamasını destekleyen bu sebzeyi siz de saç bakımınızda kullanabilirsiniz. İşte soğan suyunun saça faydaları

Soğan Suyu Saçı Uzatmaya Yardım Eder

Soğan suyu saç derisini koruyan içeriklerden oluşur. Saçın pH yapısını destekleyen bu yararlı su, kan dolaşımını hareketlendirerek saç köklerini uyarma görevi görür. Bu da saçların hızla uzamasına destek olur. Soğan suyu ile saç köklerinizi besleyebilirsiniz. Böylece daha dayanıklı ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz.

Saçın Parlaklığının Artmasına Katkı Sunar

Saçınıza uyguladığınız kimyasal ürünler, dış etkenler ya da yanlış bakım uygulamaları sebebiyle saçlarınız cansız ve mat görünebilir. Saçlarınızı tekrar ışıl ışıl bir görünüme kavuşturmak için soğan suyunu kullanabilirsiniz. Soğan suyu, saçı ve saç derisini yumuşatarak saçlarınıza parlaklık katmaya yardım eder.

Kepeği Önlemeye Destek Olur 

Soğan suyunun antibakteriyel ve antiseptik özellikleri bulunur. Bu da saç derisi enfeksiyonlarını tedavi etmeye ve kepek oluşumunu önlemeye destek olur.

Saç derisindeki kurumayı da engelleyen soğan suyu, saçların pul pul dökülmesini azaltmaya yardımcıdır. Soğan suyu kullanarak saç derisinin doğal nemini koruyabilirsiniz.

Saç Köklerini Besleme Konusunda Destekleyicidir 

Soğan suyunu saç diplerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Soğan suyunun içerisindeki bileşenler saç derinizi beslenmesine yardımcı olur. Ayrıca soğan suyunun beyaz saça faydaları da bulunur. Bu yararlı sebzenin suyu saçlarınızın erken beyazlamasını geciktirmeye destek olur. Saçınızın pH seviyesini korumanıza katkısı olan soğan suyu; vitaminler, mineraller ve güçlü antioksidanlar içerir. 


Soğan suyunun yanı sıra kayısı yağı da saça sayısız faydası ile bilinir. Kayısı yağının saça faydaları konusunu merak ediyorsanız içeriğimize göz atarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Soğan Suyunun Saça Faydalarını İnceleyin!-3 - Saç Bakım Güzellik Soğan Suyunun Saça Faydalarını İnceleyin!-4 - Saç Bakım Güzellik

Soğan Suyu Saç Uzatır mı?

Soğan, yemeklere tat veren kükürt, lif, B ve C vitamini açısından zengin bir besindir. Bu sebze içerdiği asitler sayesinde özellikle bağırsak ve mide enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Soğan suyunun saça faydaları saymakla bitmez. Bunlardan biri de saç uzamasına yardımcı olmasıdır. Özellikle saçlarının uzamadığından şikayetçi olanlar, soğan kürü uygulayarak bu sorundan kurtulabilir. Kürü hazırlamak için öncelikle 1 litre su kaynatın. Ardından dört tane soğanın kabuklarını soyun ve sebzeleri tek tek doğrayın. Doğradığınız soğanları kaynar suya ekleyerek 10 dakika kaynatın. Şampuanla yıkadığınız saçlarınızı soğan suyu ile durulayın. Saçlarınızı ertesi gün yıkamayın. 

Soğan Suyunun Saça Faydalarını İnceleyin!-5 - Saç Bakım Güzellik Soğan Suyunun Saça Faydalarını İnceleyin!-6 - Saç Bakım Güzellik

Soğan Suyu Yeni Saç Çıkarır mı?

Soğan suyu saçlar için mucizevi etkilere sahiptir. Soğan suyunun saça faydaları arasında yeni saç çıkarmaya yardımcı olması da vardır. Soğan suyu saç diplerindeki tıkanıklıkları açarak söz konusu bölgedeki kan dolaşımını hızlandırmaya destek olur. Böylece saç diplerinden atılan ölü deriler sonrasında tekrar aynı bölgeden saç çıkmaya başlar. Soğan suyuna ek olarak Sarımsak Saç Çıkarır mı?” diye merak ediyorsanız o halde içeriğimizi inceleyerek konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Soğan Suyunun Saça Faydalarını İnceleyin!-7 - Saç Bakım Güzellik Soğan Suyunun Saça Faydalarını İnceleyin!-8 - Saç Bakım Güzellik

Soğan Suyu Saç Dökülmesini Azaltıyor mu?

Soğan suyu, içeriğindeki yararlı bileşenler sayesinde saç dökülmesi sorununu azaltmaya yardımcı olur ve yeni saç oluşumunu destekler. Mantar, egzama gibi istenmeyen saç derisi sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olan soğan suyu, saçın hızlı uzaması için oldukça etkilidir. Soğan suyu bu özelliğini içeriğindeki sülfür maddesinden alır. Sülfür kolajen dokuların üretimini arttırmaya katkı sunar. Soğan doğradığınız sırada gözlerinizi yaşartan madde ise kükürt olarak bilinir. Soğanın içindeki demir ve kükürt saç derisindeki kan dolaşımını artırmayı desteklemede rol oynar. Artan kan dolaşımı ise saçın çok daha hızlı uzamasında pay sahibidir.

Soğan Suyunun Saça Faydalarını İnceleyin!-9 - Saç Bakım Güzellik Soğan Suyunun Saça Faydalarını İnceleyin!-10 - Saç Bakım Güzellik

Soğan Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

Saçlara eşsiz faydalar sunan soğan suyunu saça uygularken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur. Soğan suyunun kokusu keskindir. Bunu yumuşatmak için saçınızı yıkadıktan sonra saçınıza birkaç damla doğal yağ sürmeniz mümkün. Soğan suyunu kaynattıktan sonra ılıtıp saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Soğan suyunu saç diplerinize ellerinizle masaj yaparak sürün. Ardından başınıza bir saç bonesi takın ve yaklaşık 2 saat soğan suyunu saçınızda bekletin. Daha sonra saçlarınızı iyice durulayın. En etkili sonuç için bu işlemi haftada 1-2 kez tekrar edin.

Soğan Suyunun Saça Faydalarını İnceleyin!-11 - Saç Bakım Güzellik Soğan Suyunun Saça Faydalarını İnceleyin!-12 - Saç Bakım Güzellik

Soğan Suyu Saçta Ne Kadar Kalmalı?

Soğan suyunu saçınıza uygularken saçlarınıza kökten uca masaj yapmayı unutmayın. Soğan suyunu saçta en az 1 saat, en fazla 2 saat bekleterek bu yararlı sebzenin özel içeriğinden faydalanabilirsiniz. Soğan kürünün ardından saçlarınızı her zaman kullandığınız şampuanınızla yıkayabilirsiniz.

Sizler için yukarıda soğan suyunun saça faydaları konusunu inceledik. Siz de bu sebzenin mucizevi etkilerini saçlarınızda hemen deneyebilir, parlak ve güçlü saç görünümünüzü destekleyebilirsiniz.