0

Soğan ve arpacık soğanı ile akraba olan sarımsak, aslında yemeklerimize lezzet katmaktan daha fazlasını sunuyor. Sarımsak tüketimi, çoğumuzun bildiği gibi soğuk algınlığı ile savaşmaya, kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye ve hatta bunama riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Sarımsak, belirli kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmak veya durdurmak için faydalı olabilecek kükürt bileşikleri içerir (*). Ayrıca cildimizi serbest radikallerin yaşlanma etkilerinden koruyabilen antioksidanlara da sahiptir. Özellikle daha gür, daha uzun saçlar için olası bir çare olarak dikkat çeker. Peki sarımsak saç çıkarır mı? Sarımsağın saça faydaları neler?

Tüm bu soruların yanıtları ve daha fazlası için okumaya devam edin.

Sarımsak Saç Çıkarır mı?-1 - Saç Bakım Güzellik Sarımsak Saç Çıkarır mı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Sarımsak saç çıkarır mı?

Çoğu kişinin aklındaki soru: Sarımsak saç çıkarır mı? Kısaca, evet. Saça sarımsak sürmek veya beslenmeye dahil etmek, saç büyümesine yardımcı olabilecek özelliklere sahip. Yine de daha kesin yorumlar için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Sarımsağın saça faydaları nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, söz konusu saç sağlığı olduğunda da sarımsağın faydalarından bahsetmek mümkün. İşte sarımsağın saça faydaları.

  • Sarımsağın besinsel faydalarından bazıları saçlarınıza kadar uzanabilir. Çiğ sarımsak, B-6 ve C vitaminleri, manganez ve selenyum gibi vitaminler ve mineraller bakımından zengin; bunların tümü saç sağlığını destekler.
  • Sarımsakta bulunan doğal antimikrobiyal ve antifungal özellikler de saç sağlığını destekleyebilir, çünkü bu özellikler bakterileri öldürmeye ve mikroplarla savaşmaya yardımcı olarak sizi ve saç derinizi sağlıklı tutar.
  • 2016 yılında yapılan bir araştırma, sarımsağın keratinositleri UV hasarından koruduğunu ve yaşlanma karşıtı bir besin olarak umut verdiğini buldu. Keratinositler, keratin üreten cilt hücreleri. Bu hücreler, saç derinizdeki deri de dahil olmak üzere cildinizin dış tabakasında ve saç köklerinizde bulunur.
  • 2007'de yayınlanan bir araştırma, saç derisindeki kel noktalara sarımsak jeli uygulayan alopesi areatalı katılımcıların saçlarının yeniden büyümesini iyileştirmiş olabileceğine dair anekdotsal kanıtlar buldu. Araştırmanın sonuçları umut verici olsa da sarımsağın saça faydalarını doğrulamak için daha fazla bilimsel kanıt gerekli.
Sarımsak Saç Çıkarır mı?-3 - Saç Bakım Güzellik Sarımsak Saç Çıkarır mı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Sarımsak saça nasıl sürülür?

Sarımsağın saçlarınız için olası faydalarını artık biliyorsunuz. Peki saç çıkarmak için sarımsak nasıl kullanılır? Bu noktada, deneyebileceğiniz birkaç sarımsak saç bakımı var. Eğer sarımsak yağı kullanacaksanız piyasadaki yemeklik yağ ve esansiyel yağın aynı şey olmadığını unutmayın. Sarımsak esansiyel yağı çok konsantredir ve sıklıkla alkol içerir. Ayrıca sarımsakta bulunan kükürt bileşikleri, herhangi bir sarımsak yağını cildiniz ve gözleriniz için potansiyel bit tahriş edici yapar.

Bununla birlikte mutfağınızdaki malzemeleri kullanarak kendi sarımsak kreminizi de yapabilirsiniz. Cilt tahrişi riskini sınırlamak için sarımsağı Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı gibi saçlarınız için iyi olan bir yağla seyreltmeniz önemli.

İşte saç bakım rutininize ekleyebileceğiniz bir sarımsaklı saç maskesi tarifi.

Gerekli malzemeler:

  • 8 diş taze sarımsak
  • Diş başına 2 yemek kaşığı taşıyıcı yağ
  • Çatal, sarımsak presi veya blender
  • Küçük tava
  • Süzgeç

Yapılışı: Bir çatal, sarımsak presi veya blender kullanarak sarımsakları ezin. Yağı bir tavada kısık ateşte ısıtın ve yağ sıcakken sarımsağı ekleyin. Sarımsağı kokusu çıkana kadar tavada çevirin. Tavayı ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Karışımı bir süzgeçten geçirin ve posasını atın. Yağı ise cam bir kavanozda veya şişede saklayın (Koyu renk cam, karışımın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir).

Nasıl kullanılır?

2 yemek kaşığı sarımsak yağı ile saç derinize nazikçe masaj yapın. Ardından saçınızı bir havluya sarın ve 10- 15 dakika bekletin. Her zamanki gibi şampuanla yıkayın. En iyi sonuçlar için bu uygulamayı haftada iki kez tekrarlayın.

Ev yapımı karışımınıza eşit miktarda bal-yağ ekleyerek ve aynı uygulama adımlarını izleyerek sarımsaklı saç maskesi de yapabilirsiniz. Bu evde tedaviyi denemeden önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Sarımsak Saç Çıkarır mı?-5 - Saç Bakım Güzellik Sarımsak Saç Çıkarır mı?-6 - Saç Bakım Güzellik

Sarımsak saç uzatır mı?

Sarımsak sadece içsel olarak harika bir bileşen olmakla kalmaz, aynı zamanda saç derisi ve saç sağlığı açısından harika faydalara sahip. Saç derisine iyi gelen antimikrobiyal özellikleri var, sağlığına katkıda bulunan mineraller olan kalsiyum, çinko ve selenyum gibi besinler açısından zengin…

Tüm bunlarla beraber sarımsağın saça faydası üzerine yapılmış araştırmalar da oldukça umut verici. Yine de sarımsak saç uzatır mı sorusuna kesin bir yanıt vermek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Sarımsağın yanı sıra saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek başka uygulamalar olduğunu da unutmayın. İyi beslenmek, doğru saç bakım ürünlerine yatırım yapmak ve ısıyla şekillendirme aletlerinin kullanımını sınırlamak, saçlarınıza gerçekten fayda sağlayabilir.

Sarımsak saça kaç günde bir uygulanır?

Yukarıda da açıkladığımız gibi sarımsaklı saç maskesinin haftada iki kez yapılması önerilir. Yine de birçok besin gibi bu içeriğin de saçlarınıza iyi gelip gelmeyeceğini bilemezsiniz. Uygulamadan önce her zaman bir yama testi yapın.

Saç incelmesi veya saç dökülmesi konusunda endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun. Kırılgan ve incelmiş saçlar genellikle günlük şekillendirmeden kaynaklanan hasarın bir sonucu olsa da zaman zaman tiroid bozuklukları ve polikistik over sendromu (PCOS) ve ilaçlar gibi bazı tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir.

Ayrıca doğal saç uzatma yöntemleri ve hint yağı saç uzatır mı yazılarımız da ilginizi çekebilir.