0

Sağlıklı, canlı ve hızlı uzayan saçlar temelinde sağlıklı ve bakımlı bir saç derisine ihtiyaç duyar. Saç derisini besleyerek ve ihtiyacı olan nemi sağlayarak kırılmaları ve cansız görünümü önleyebilirsiniz. 

Saç Uzatmada Hint Yağı İşe Yarar Mı?-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Uzatmada Hint Yağı İşe Yarar Mı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Hint yağı saç uzatır mı?

Hint yağı, saç derisinin beslenmesi de saçın daha hızlı ve sağlıklı şekilde uzamasına yardım eder. Doğal ürünler arasındaki Hint yağı saç tellerini güçlendirmek, gözeneklerde meydana gelebilen iltihabı azaltmakla kalmaz aynı zamanda saç derinize daha hızlı büyümesi için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlar.

Hint yağı saç dökülmesini engeller mi?

Aynı zamanda hint yağı saçı nemlendirip güçlendirdiği için saç dökülmesini önlemeye de yardımcı olur. Hint yağının içeridiği risinoleik asit içeriği saç derisindeki kan dolaşımını iyileştirerek saç köklerinin daha iyi beslenmesini sağlar.

Hint yağının faydaları

Genele baktığımızda saç sağlığında birçok faktör rol oynar: yaşam tarzı, kir, kirlilik ve genetik, uzun saç hayallerinizi ulaşılamaz hale getirebilir. Ancak bazı bakım rutinleri edinmek ve Hint yağı gibi büyümeyi hızlandıran bir doğal yağ kullanmak saçlarınızın güçlenmesine yardım ederek işleri değiştirebilir. Hint yağının diğer doğal yağlardan farkı; proteinler, vitaminler, yağ asitleri ve antioksidanların karışımından oluşması. Saç uzamasını teşvik etmek için cildin ve saç derisinin pH'ını dengeler. Ayrıca saç kökünü güçlendirerek saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan omega-6 ve 9 yağ asitleri ve E vitamini de içerir.

Antibakteriyal özellikler taşıması, kepek problemine de yardımcı olabilir. Isı ile şekillendirici aletler sonrası kullanmak, olası kırılmaların önüne geçmeye de yardımcı olabilir. Ayrıca saçı nemlendirir ve ipeksi bir yumuşaklık sağlar.

Hint yağı nasıl kullanılır?

Genellikle tek başına kullanılabilen Hint yağıyla bazı maskeler de yapabilirsiniz. Tek kullanmayı tercih edecekseniz genellikle parmaklarınız ile uygulamayı tercih edin. Bu sayede tırnaklarınıza temas eden Hint yağı onların güçlenmesine de yardımcı olacaktır. Tüm saçınızda kullanabileceğinizi de söyleyelim. Saç boy ve uçlarınıza iyice yedirdikten sonra saç derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Masaj yapmak, dolaşımı hızlandırarak saçınızın yağdan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olur, ayrıca saç derinizi de rahatlatır.

Hint yağı haftada kaç kez kullanılır?

Düzenli olarak kullanmak saçınızın yağa alışmasına yardımcı olur. Bu yüzden başlangıçta haftada 2 kez uygulamayı deneyin. Kuru saçlar yerine hafif nemli saçlarınıza da uygulayabilirsiniz. Nemli saça uygulanan yağ daha kolay yayılma sağlayabilir.

Uygulamanın ardından saçınızı yağdan mutlaka arındırın. 1-2 saat beklemeden sonra bol şampuan ve ılık su ile saçınızı iyice durulayın.

Saç Uzatmada Hint Yağı İşe Yarar Mı?-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Uzatmada Hint Yağı İşe Yarar Mı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Hint yağı saçı koyulaştırır mı?

Hint yağı saç rengini koruyan özellikler taşır. açık renkli saçlara uygulandığında saç renginin daha net ve belirgin olmasını sağlar. Bu durum saçları koyulaştırıyor gibi görünse de aslında renginin korunması yüzünden meydana gelir.

Maske yapabileceğiniz birkaç karışım

Doğal yağlar saça ve saç derisine farklı şekillerde fayda sağlar ve farklı yağlar kullanmak saç maskesini kişisel ihtiyaçlarınıza göre ayarlamanıza da yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı ile karıştırdığınızda ekstra nem sağlayabilir, biberiye yağı ile saç uzatıcı özelliği destekleyebilirsiniz. Lavanta yağı ile karıştırmak saç derisini ferahlatarak kaşıntıları önlemeye yardımcı olabilir. Sedir ağacı yağı ise saç tellerini güçlendirmeyi sağlar. Nane, okaliptüs gibi yağlar saç derinizdeki gözeneklerin açılmasına ve saçın ferahlamasına yardımcı olur.

Saç ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra onlara uygun doğal yağları seçin ve Hint yağı ile karıştırarak saçınıza bakım yapın.

Önemli not: Hint yağı her ne kadar doğal yağlar arasında olsa ve herkes için güvenilir kabul edilse de alerjik reaksiyona neden olmadığından emin olun. Kolunuzun iç kısmına biraz sürerek bir yama testi yapmayı deneyin. Sürdüğünüz yağı 24 saat kadar temizlemeyin. Bu süre içinde herhangi bir kızarıklık, kaşıntı, karıncalanma ile karşılaşırsanız saç bakım rutininize eklemek için başka doğal yağlar seçebilirsiniz.