0

Yüzyıllardır alternatif tıp, cilt, saç ve vücut bakım rutinlerinde kullanılan uçucu yağları siz de bakım rutinlerinize dahil ediyor musunuz? Bitki, tohum, çiçekler, ağaç kabuğu ve meyvelerden elde edilen uçucu yağlar birbirinden farklı birçok faydaya sahip. Gelin bu yağlar arasından size ve ihtiyacınıza en uygun olanları ve onları nasıl kullanabileceğinizi keşfedelim.

Bakım Rutinleriniz İçin En İyi 6 Uçucu Yağ-1 - Saç Bakım Güzellik Bakım Rutinleriniz İçin En İyi 6 Uçucu Yağ-2 - Saç Bakım Güzellik

Adaçayı

Adaçayı, doğal bir antibakteriyal ve iltihap önleyicidir.(*) Bazı çalışmalar endişe ve kaygıyı azaltan özellikleri olmasından kaynaklı doğal bir antidepresan görevi gördüğünü söyler.(*) Ciltteki sivilceler, sivilce izleri, renk farklılıkları gibi sorunları yatıştırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda regl ağrılarını azaltıcı özellikleri olduğu da tespit edilmiş. (*)

Nasıl kullanılır?: Eğer küvetiniz varsa adaçayı yağını banyo suyunuza dahil edebilir ya da hindistancevizi, zeytinyağı, badem yağı gibi taşıyıcı yağlar ile karıştırarak cildinize ve vücudunuza uygulayabilirsiniz.

Lavanta

Pek çok konuda faydalı olan lavanta bakım rutinlerinde uygulandığında da birçok yarar sağlıyor. Ciltte iltihapları önlemeye yardımcı olur. (*) Stresi azaltarak sinirleri yatıştırır. (*) Daha iyi bir uyku çekmenize de olanak sağlar.(*)

Nasıl kullanılır?: Banyo suyunuza dahil ederek vücudunuzu rahatlatabilir, yastığınız altına birkaç damla lavanta yağı damlattığınız bir bez koyabilir ya da buhur yöntemi ile sıcak suya damlatarak kokusunun ortama yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Limon

Kokladığınızda iyi hisler vermesiyle bilinen limon yağı aynı zamanda güçlü antibakteriyel özellikler de taşır. (*)

Nasıl kullanılır?: Doğrudan cilde sürülmesi önerilmeyen limon yağını sıcak suyun içine ekleyin ve etrafa hoş kokular yaymasını sağlayın. Bu sayede kaygı, endişe ve stres hislerinden uzaklaşabilirsiniz.

Bakım Rutinleriniz İçin En İyi 6 Uçucu Yağ-3 - Saç Bakım Güzellik Bakım Rutinleriniz İçin En İyi 6 Uçucu Yağ-4 - Saç Bakım Güzellik

Çay ağacı

En fazla kullanılan ve birbirinden farklı birçok faydası olan çay ağacı yağını elinizin altında bulundurmanızda fayda var. Sivilce tedavisinde işe yarayan, sivilceleri kurutan, iltihaplanmaları önleyen, tırnak bakımında kullanılan, yaraları tedavi etmeye yardımcı (*) çay ağacı yağı antibakteriyel özellikler taşır.

Nasıl kullanılır? : Kulak çubuğu yardımıyla sivilcelerin üzerine doğrudan uygulanması önerilir. Aynı zamanda sıcak suya ekleyerek kokusunun yayılmasını sağlamak da alerjiler ve solunum yolu için önerilir.

Kekik

En güçlü doğal yağlar arasında olan kekik, antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Sindirim ve solunum yolunu rahatlatır, ciltteki problemleri yatıştırmaya yardım eder aynı zamanda iyi bir temizleyici görevi görür.

Nasıl kullanılır?: Çok güçlü bir doğal yağ olan kekiği de doğrudan cildinize uygulamamanız önemli. Havayı arındırmak, bağışıklığı artırmak, sindirimi desteklemek ve solunum fonksiyonuna yardımcı olmak için evin her yerine yayılan kokusu en doğru kullanım şekli olacaktır. Sıcak suya damlatın ve evin farklı yerlerinde bekletin.

Zencefil

Zencefilin ne kadar sağlıklı olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Uzun yıllardır mide sorunlarının tedavisinde de alternatif tıp gıdası olarak kullanılır. Eklem rahatsızlıklarının giderilmesine de yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?: Eklem ağrıları için zencefil yağını masaj yağı olarak kullanabilirsiniz. Zeytinyağı, Hindistancevizi, jojoba, aloe vera gibi taşıyıcı yağlar ile karıştırın ve ağrıyan bölgelerinize masaj yaparak uygulayın.

Ayrıca videomuzu izleyerek bu yağların nasıl kullandığı hakkında daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.