0

Saçlar yanlış işlemler, açıcı veya düzleştirme gibi ısı uygulamaları nedeniyle yıpranıp yanabilir. Saçların zarar görmesi ise saç tellerinin incelmesi, kırılması ve çatallaşması ile sonuçlanır. Saçlarda hasar meydana geldiğinde saçlar kolayca kopma eğilimi gösterir. Bu durum da saçlarda hoş olmayan ve bakımsız görünüme neden olur. “Yanmış saç nasıl düzelir?” sorusu saçları hasar görmüş birçok kişi tarafından merak edilir. Yanmış saçlara bakım yaparak düzeltmek belirli bir süreci beraberinde getirir ve kolay değildir. Saç kestirmek ise bu konuda en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Peki, yanan saç nasıl düzelir ve yanmış saç nasıl kurtarılır? Gelin yanmış saçlar hakkında merak edilen en önemli konu başlıklarına yakından bakalım.

Yanmış Saç Nasıl Düzelir?-1 - Saç Bakım Güzellik Yanmış Saç Nasıl Düzelir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç Neden Yanar?

Saçların yanma nedenleri arasında boyama sırasında açıcıların neden olduğu kimyasal işlemler, hatalı ve yanlış saç boyama uygulamaları veya ısı kaynaklı cihazların aşırı kullanımı gösterilebilir. Tüm bu nedenler saç tellerinin hasar görmesine ve saçların canlılığını, parlaklığını yitirmesine sebep olur. Yanmış saçları ilk aşamada kurtarmak zor gibi görünse de yıpranmış saç bakımı uygulamaları ve saçları bir süre doğal haline bırakmak uzun vadede en etkili çözüm önerileri arasındadır.

Yanmış Saç Nasıl Düzelir?-3 - Saç Bakım Güzellik Yanmış Saç Nasıl Düzelir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Yanmış Saç Nasıl Düzeltilir?

Siz de “Boyadan yanmış saç nasıl düzelir?” veya “Yanmış sarı saç nasıl düzelir?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Boyadan yanan saçlarınızı düzeltmek için kimyasal işlemlerden en az 2-3 ay uzak durmalısınız. İlk bir hafta boyunca saçlarınızı şampuandan sonra kremlemek yerine onarıcı maskelerle nemlendirmeye çalışmalısınız. Takip eden haftalarda ise bu küre devam edebilirsiniz.

 

Açıcıyla yanan saç nasıl düzelir?” sorusu için de benzer uygulamalara yönelebilir. Bunun yanında keratin destekli saç botoksu işlemini de deneyebilirsiniz. Yanan saçlarda keratin seviyesi oldukça düşüktür. Saç botoksu uygulaması ile saçlarınızdaki keratin seviyesini artırabilir, saçlarınızı eski sağlığına kavuşturabilirsiniz. Boyadan Yıpranmış Saçlar için Bakım Önerileri hakkında daha detaylı bilgi için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

 

Düzleştiriciden yanan saç nasıl düzelir?” sorusu için bal, sirke ve siyah çay gibi malzemelerle hazırlanmış maskeler önerilebilir. Ayrıca saçlarınıza bir süre ısıl işlemler uygulamayı bırakmalı ve saçlarınızı taramamalısınız. Eğer “yanmış saç uçları nasıl düzelir?” diye merak ediyorsanız saçlarınızı kestirerek saç çatallaşması ve kırık gibi sorunları en aza indirebilir, onarıcı maskelerle saç tellerinizi besleyebilirsiniz.

Yanmış Saç Nasıl Düzelir?-5 - Saç Bakım Güzellik Yanmış Saç Nasıl Düzelir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Yanmış Saç Bakım İpuçları

Yanmış saçlarınız için rutin saç bakım uygulamaları şart. Bu sayede saçlarınız uzun vadede daha güçlü ve sağlıklı bir görünüme kavuşabilir. İşte yanmış saç bakımı hakkında bilmeniz gerekenler…

İyi Bir Şampuan Kullanın

Yıpranmış saçlarınız için keratin desteği sunan şampuanlar kullanabilirsiniz. Elidor Güçlü ve Parlak Saç Bakım Şampuanı içinde yer alan keratin, E vitamini ve makademya yağı ile saçlarınıza güç kazandırır. Zayıfşamış saç tellerini eski sağlığına döndüren şampuan saç tellerinin güçlenmesine ve saçların parlaklık kazanmasına yardımcı olur.

 

Doğal Saç Maskeleri Uygulayın

Saçlarınızı bakımsız görünümden kurtarmanın bir yolu da evde saç bakımı rutini oluşturmak. Bal, zeytinyağı ve yumurta saçlarınıza bakım yaparak daha sağlıklı saç tellerine kavuşmanıza katkı sunar. Evde maske hazırlamak için üç yemek kaşığı salatalık suyu, bir yemek kaşığı zeytinyağı, bir yemek kaşığı bal ve iki yumurta sarısını iyice karıştırın. karşımı saçlarınıza masal eşliğinde yedirdikten sonra saçlarınızı streçle sarın. Yarım saat sonra saçlarınızı şampuanla yıkayın. Maskeyi haftada üç kez uygulayabilirsiniz.

Argan Yağı Kullanın

Argan yağı saç bakımında mucizevi etkileri olan doğal ürünlerden. Saç tellerini canlı, pürüzsüz ve yumuşak hale getiren argan yağını saçlarınızın zarar görmüş bölümlerine düzenli olarak uygulayabilir, ürünü günlük saç bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

Saç Koruyucu Tercih Edin

Açıcı ve boyadan zarar görmüş saçlar güneş ışınlarına ve ısı kaynaklı işlemlere karşı hassastır. Yıpranmış saçlarınızda saç koruyucu ürünler kullanabilirsiniz. Güneşe çıkmadan önce veya saçlarınıza ısı işlemi uygularken bu tip ürünleri tercih ederek saçlarınızı koruyabilir, hasarı en aza indirebilirsiniz.

Yanmış Saç Nasıl Düzelir?-7 - Saç Bakım Güzellik Yanmış Saç Nasıl Düzelir?-8 - Saç Bakım Güzellik

Yanan Saçın Düzelmesi Ne Kadar Sürer?

Yanmış ve yıpranmış saçların eski haline kavuşması en az 3 aydır. Bu süre boyunca saç uçlarınızdaki kırıkları kestirmek ve saçlarınızı besleyici yağ ve maske uygulamalarıyla onarmak gerekir. Ayrıca saçlarınıza vitamin ve serum uygulamaları da yaptırarak saç köklerinizin güçlenmesine destek olabilirsiniz.

 

Siz de yanmış saç tellerinden muzdaripseniz yukarıdaki önerileri dikkate alarak saçlarınıza gerekli bakım kürlerini uygulayabilir, yıpranmış saç tellerinizi onarabilirsiniz.