0

Saç boyaları zamanla saçların kurumasına ve yıpranmasına neden olabilir. Ayrıca saçlara zarar veren dış faktörler de bu duruma eklenince saçlarda kaybedilen nemin yerine konması gerekir. Saçlarınızın kaybettiği nemi geri kazanması ve daha canlı bir hale gelmesi için bazı bakım kürleri ve maske uygulamaları yapabilirsiniz. Böylece saçlarınız daha sağlıklı ve parlak bir görünüm kazanır. Peki, boyadan yıpranmış saçlara bakım nasıl yapılır? Gelin boyalı yıpranmış saç bakımı hakkında merak edilenlere ve boyalı ve yıpranmış saçlar için maske önerilerine yakından bakalım.

Boyadan Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri-1 - Saç Bakım Güzellik Boyadan Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç Boyası Saçı Yıpratır Mı?

Saç boyaları genellikle içeriğinde kimyasal bileşenler ve maddeler bulundurur. Saç boyaları saçlara ciddi zararlar vermese de bazı yönlerden saçlarda sorunlara sebep olabilir. Saç boyalarının içindeki maddeler çoğu zaman saçların yıpranmasına, cansızlaşmasına ve soluk hale gelmesine yol açabilir. Tüm bunları önlemenin yolu ise saçlara düzenli şekilde bakım uygulaması yapmaktan geçer. Saç bakımı konusunda daha detaylı bilgi almak için “Kadınlar İçin Sağlıklı Saçların Sırrını Açıklıyoruz.” adlı içeriğimizi okuyabilir ve konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Boyadan Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri-3 - Saç Bakım Güzellik Boyadan Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri-4 - Saç Bakım Güzellik

Boyadan Yıpranan Saçlara Bakım Nasıl Yapılır?

Boyadan yıpranmış saçlar için evde bakım önerileri arıyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyerek saçlarınıza sağlıklı bir görünüm kazandırabilirsiniz. İşte boyadan yıpranmış saçlar için bakım önerileri…

Boyadan Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri-5 - Saç Bakım Güzellik Boyadan Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri-6 - Saç Bakım Güzellik

Özel Bakım Şampuanları Kullanın

Boyadan kuruyan saçlara bakım önerilerinin ilk sırasında özel içerikli şampuanlar yer alır. Sıradan şampuanların aksine özel bileşenlerle formüle edilen bu şampuanlar yıpranmış saçların hızla onarılmasına  yardımcı olur. Çeşitli aminoasitlerle güçlendirilen ürünler saçlara dipten uca bakım yapar. Ayrıca “Saç Derisi Bakımı Nasıl Olmalı?” konusunu merak ediyorsanız hemen içeriğimize göz atabilirsiniz. 

Boyadan Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri-7 - Saç Bakım Güzellik Boyadan Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri-8 - Saç Bakım Güzellik

Saçlarınıza Saç Kremi Uygulayın

Boyadan yıpranmış saçlara bakım için saç kremi uygulaması yaparak saçlarınızın hem daha nemli hem de canlı hale gelmesine yardımcı olabilirsiniz. Şampuandan sonra uygulayacağınız özel içerikli kremler sayesinde saçlarınızı daha kolay tarayabilir ve saçlarınızda parlak bir görünüm oluşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca Saç Kreminin Faydaları içeriğimizi okuyarak konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Doğal Ürünler Tercih Edin

Boyadan yanan saçlar için bakım önerileri arayışındaysanız kimyasal içerikli ürünlerden olabildiğince uzak durmaya çalışın. Evde hazırlayabileceğiniz doğal bakım ürünleri ve maskeler yardımıyla saçlarınızın güçlenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Saçlarınızı Isıl İşlemlerden Uzak Tutun

Boyadan yanan saçlara bakım işlemi uygulamak istiyorsanız her şeyden önce saçlarınızı ısıl işlemlerden uzak tutmalısınız. Saç düzleştirme ve maşa gibi uygulamalar yıpranmış saçların daha da yıpranmasına neden olur ve saçlarda geri dönüşü olmayan kopmalara neden olabilir. Saçlarınıza ısıl işlem uygulamadan önce koruyucu kremler sürerek saçlarınızı korumaya alabilirsiniz.

Sıcak Sudak Uzak Durun

Boyadan yıpranmış saçlara bakım yaparken sıcak su faktörüne dikkat etmelisiniz. Halihazırda yıpranmış olan saçlarınızı sıcak suyla yıkamanız saçlarınızın daha mat, cansız ve soluk görünmesine sebep olur. Saç tellerini kurutan sıcak su yıpranmış saçların en büyük düşmanıdır. Saçlarınızı yıkarken sıcak su yerine ılık su kullanmaya çalışın.

Saçlarınızı UV Işınlarından ve Klordan Koruyun

Özellikle yaz aylarında klor ve deniz tuzu, boyadan yıpranmış saçların daha mat bir görünüm almasına neden olabilir. Saçlarınızı klordan korumak için havuzda bone takabilir ve güneşin yoğun olduğu zamanlarda büyük şapkalarla saçlarınıza UV ışınlarının gelmesini önleyebilirsiniz.

Saçlarınıza Nem Desteği Sağlayın

Boyadan yıpranmış saçlara bakım yaparken nem desteği sağlayan ürünlere öncelik vermelisiniz. Saça yoğun nem veren ürünleri düzenli kullanmaya özen gösterin. Öte yandan saçlarınızı yıkadıktan sonra saç kurutma makinesi kullanmak yerine saçlarınızı kendi kendine kurumaya bırakın. Ayrıca durulanmayan bakım kremleri de saçlarınızın her daim canlı görünmesine katkı sunar.

Boyadan Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri-9 - Saç Bakım Güzellik Boyadan Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri-10 - Saç Bakım Güzellik

Boyadan Yıpranmış Saçlar İçin Maske Önerileri

Boyadan yıpranmış saçlara bakım yapmak için maskelerden de yardım alabilirsiniz. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz maskelerle saçlarınızın daha güçlü hale gelmesini sağlayabilirsiniz. İşte “Boyadan yıpranmış saça ne iyi gelir?” sorusu için bazı maske önerileri…

Boyadan Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri-11 - Saç Bakım Güzellik Boyadan Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri-12 - Saç Bakım Güzellik

Yumurta Maskesi

Yumurta sarısı saçlarınızın daha parlak görünmesine katkı sunar. Bir yemek kaşığı zeytinyağı ve iki yumurta sarısını bir kapta karıştırın. Maskeyi saç boylarına uygulayın. 30 dakika sonra saçlarınızı bol suyla durulayın. Maskeyi haftada 1 kez tekrarlayabilirsiniz.

Bal Maskesi

Bir tatlı kaşığı bal ve bir tutam tarçını bir kapta karıştırın. Karışımı saç boylarına sürün. 20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın. Bal maskesi saçların nemlenmesine yardım eder. Dilerseniz maskeyi ayda iki kez saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Boyadan yanan saçlara ne iyi gelir?” sorusu için Hindistan cevizi maskesi önerilebilir. Organik Hindistan cevizi maskesi saçı nemlendirerek güçlenmesine destek olur. Gece yatmadan önce bir kaşık Hindistan cevizi yağını saç diplerinize ve saç uçlarınıza uygulayın. Sabah saçlarınızı ılık su ile durulayın.

Zeytinyağı Maskesi

Zeytinyağı maskesi boyadan yıpranmış saçlarınıza nem kazandırmak için ideal. Yarım çay bardağı zeytinyağının içine biraz limon sıkarak bir kaşık bal ekleyin. Karışımı iyice karıştırdıktan sonra saç boylarına ve uçlarına uygulayın. Maskeyi 20 dakika beklettikten sonra bol su ile durulayıp yıkayın. İsterseniz maskeyi haftada 1 kez saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Sizler için yukarıda boyadan yıpranmış saçlara bakım önerilerini sıraladık. Siz de mat görünümlü ve yıpranmış saçlara sahipseniz önerilerimizi bakım rutininize ekleyerek saçlarınızın daha canlı ve güçlü görünmesini sağlayabilirsiniz.