0

Saçınızı bir heyecanla boyattıktan sonra ayna karşısına geçtiğinizde istediğiniz rengi elde edemediğiniz durumlarla hiç karşılaştınız mı? Bazen çok istediğiniz o saç rengi saçınızda tam tutmayabilir ya da kendinize yakıştıramayabilirsiniz. Saçınızın tekrar boyanması için de biraz zaman gerekebilir. Bu gibi durumlarda aslında saç boyasını akıtabileceğinizi yani onu kusturabileceğinizi biliyor muydunuz?

Siyah, kızıl, sarı, mavi, pembe gibi renkler fark etmeksizin tüm saç renkleri için uygulayabileceğiniz saç boyası akıtma yöntemlerini keşfetmek için okumaya devam edin.

Saç Boyası Akıtmak İçin 5 Etkili Yöntem -1 - Saç Bakım Güzellik Saç Boyası Akıtmak İçin 5 Etkili Yöntem -2 - Saç Bakım Güzellik

Karbonat ve sirke

Saç boyası akıtmak için en çok kullanılan yöntemlerden ilkinin karbonat ile saç yıkamak olduğunu söylemekle başlayalım. Güzellik dünyasında koltuk altı kararmaları için bile kullanılan karbonat ile saç boyanızı akıtabilirsiniz. Kullanabileceğiniz 2 farklı yöntem var.

Bunlardan ilki; üç çay kaşığı karbonatı kullandığınız şampuan ile karıştırarak saçınızı yıkamak. Diğer yöntem için de karbonattan bir maske yapmanız gerekir. 2 yemek kaşığı karbonatı su ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Saçınızın yer yerine sürün ve 10-15 dakika kadar bekleyin. Ardından ılık su ve şampuan ile iyice durulayın. Tercih ettiğiniz yöntemi 4-5 yıkama kadar tekrarlayın.

Saçınızı iyice arındırmak, kir ve karbonat kalıntılarından kurtarmak için elma sirkesi ile durulamayı de unutmayın. Saç bakımında mucizeler yaratan sirke hakkında daha fazla bilgi için Saçlarınızı Neden Elma Sirkesiyle Yıkamalısınız? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Limon

Saç boyanızı akıtabileceğiniz bir diğer madde de içerdiği asit nedeniyle limon. Limon suyunu sıkarak biraz su ile inceltin ve saçınızın tamamına uygulayın. 30-40 dakika saçınızda bekletin ve ılık su ile iyice durulayın. Limon saç rengini de açabileceği için bu süre zarfında güneşe çıkmamanız önemli. Ayrıca saçlarınız kuru ve matsa limonun asidik özelliği onları daha fazla kurutabilir. Kullandıktan sonra saçınıza nem sağlayan doğal yağlar ile saç bakımınızı yapmayı da ihmal etmeyin.

Saç Boyası Akıtmak İçin 5 Etkili Yöntem -3 - Saç Bakım Güzellik Saç Boyası Akıtmak İçin 5 Etkili Yöntem -4 - Saç Bakım Güzellik

C vitamini

Saçı besleyen, yumuşatan ve genel sağlığı için oldukça faydalı C vitaminin de saç boyanızı akıtabileceğini biliyor muydunuz? Aslında C vitaminine saç rengi açma yöntemleri arasında da rastlayabilirsiniz. En az papatya suyu kadar etkili olduğu söyleniyor. Saç boyası akıtma konusunda birbirinden ayrıldığı tek yer nasıl uygulayacağınız. Aldığını c vitamini kapsüllerden 7-8 tanesini iyice ezin ve bir kepek şampuanı ile karıştırın. Saçınızın her yerine uygulayın ve 30-40 dakika kadar bekleyin. C vitamini aynı zamanda saçı beslediği için diğer yöntemler gibi saçınızın kurumasına ve matlaşmasına neden olmadan da saç renginizi açabilir.

Kepek önleyici şampuan

Her kepek önleyici şampuan olmasa da bazı şampuanların saç boyasını akıtabileceğini biliyor muydunuz? Tabii burada diğer alternatifler kadar etkili ve hızlı sonuçlar beklemeyin. Kepek şampuanı saç ve saç derisini derinlemesine arındırdığı için saç boyanızın akarak birkaç ton açılmasına da yardımcı olur.  Bazı kişiler beyaz sabunun da oldukça işe yaradığını ve hatta kepek şampuanı ile beyaz sabunu da karıştırdıklarını söylüyor. Dilerseniz bu yöntemi de deneyebilirsiniz. Fakat sabun da saç ve saç derisini kurutabilir. Bu yüzden sabun kullandığınızda da saçınıza nem verici maskeler yapmayı ya da nemlendirici doğal yağlar ile bakım yapmayı ihmal etmeyin.

Sıcak su

Uzun vadede saçınızın renginin akmasına neden olan bir diğer yöntem de sıcak su. Fakat sıcak su saç bakım rutinlerinde şiddetle karşı çıkılan bir yöntem. Saçtaki doğal yağları arındırıp saçın cansız görünmesine neden olduğu için uzmanlar saçın ılık su ile yıkanıp durulanmasından yana. Tabii yine de listede yeri olan bir uygulama olduğu için söylemeden geçmeyelim dedik.

Önemli not: Bu öneriler kullanıcı deneyimlerine bağlı olumlu sonuçlar meydana getirse de güzelliğe dair her şeyin aslında kişisel olduğunu unutmayın. Yani başkası üzerinde etkili olan bir madde sizde istediğiniz sonuçları vermeyebilir. Ayrıca yukarıdaki öneriler içinde herhangi bir maddeye alerjiniz olmadığından da mutlaka emin olun.

Bunun için bir yama testi yapabilirsiniz. Hazırladığını karışımı kolunuzun iç bölgesine sürün ve 24 saat kadar bekleyin. Bu süre içinde herhangi bir kaşıntı, kızarıklık ya da karıncalanma hissiyle karşılaşırsanız karışımı saçınıza uygulamayın.