0

Saçlarınız genetik faktörlere bağlı olarak kuru olabileceği gibi bazı dış faktörler sebebiyle de zaman içinde kuruyabilir. Özellikle yazın saçlarınız klora, güneşe ve tuza maruz kaldığında ihtiyacı olan bakımları karşılanmazsa nemini kaybederek kurur. Bununla beraber kırılma olasılıkları artarak saçınız yıpranabilir. Tabii bunun yanında saçların sık yıkanması, bakımlarının ihmal edilmesi, saç tipine uygun olmayan ürünler kullanılması gibi sebepler de saç derisinin ve uçlarının kurumasına neden olabilir.

Saçınızın kısa sürede pürüzsüz, parlak ve canlı görünmesini sağlamak için mutfağınızda bulunan malzemeler ile kendi saç maskelerinizi yapabilirsiniz.

Kuru Saçları Nemlendirmek İçin Ev Tarifleri-1 - Saç Bakım Güzellik Kuru Saçları Nemlendirmek İçin Ev Tarifleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Nemlendirici Sprey

İhtiyacınız olan malzemeler

  • Su
  • 1 çay kaşığı jojoba yağı
  • 1 çay kaşığı gliserin
  • 5-10 damla lavanta esansiyel yağı
  • 2 yemek kaşığı aloe jeli
  • Sprey şişesi

Kabarık ve elektriklenmiş kuru yapıda saçlarınızı yumuşatmaya ve nemlendirmeye yardımcı olacak bu spreyi hazırlamak için tüm malzemeleri bir kapta karıştırın ve sprey şişesine ekleyin. İçeriği güçlü ve taze tutmak için saklama şişesini koyu renkli cam şişelerden tercih etmenizde de fayda var.

Arındırıcı Sprey

Derin bir temizlik ve saçın doğal yoldan nemlenmesini sağlamak saç derisini birikintilerden ve kirlerden arındırmakla başlar. Bu arındırma sağlıklı bir saçın ilk ve en basit yoludur. Kirlerin birikmesi genellikle kaşıntılı kafa derisi gibi birçok sorunun da kaynağıdır ve hatta saç büyümesini de önleyebilir. Tabii bu kadarla da kalmıyor. Saçlarınızı şekillendirmek zorlaşabiliyor, yağlı bir görünüme neden olabiliyor, kepek gibi beyaz pulların oluşmasına ve dökülmesine de sebep olabiliyor. Bu birikimlerden kurtulmak için hazırlayabileceğiniz bir karışım var.

İhtiyacınız olan malzemeler

  • 1/2 su bardağı maden suyu
  • 1/2 su bardağı elma sirkesi
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

Malzemeleri bir sprey şişesi içinde karıştırın kökten uca kadar saçlarınıza uygulayın. Saç derinizin ve saç tellerinizin karışımı emmesi için birkaç dakika masaj yapın ve bekleyin. Ardından bol şampuan ve bol su ile saçınızı arındırın. Eğer beklemeye vaktiniz yoksa elma sirkesini su ile seyrelterek durulama suyu olarak da duştan çıkmadan hemen önce saçlarınıza dökebilirsiniz.

Kuru Saçları Nemlendirmek İçin Ev Tarifleri-3 - Saç Bakım Güzellik Kuru Saçları Nemlendirmek İçin Ev Tarifleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Saç onarıcı maske

Doğal olarak nemlendirici görevi gören, antibakteriyel ve antienflamatuar özellikler taşıyan bal ile saçlarınızı nemlendirip onaran bir maske hazırlayabilirsiniz. Bal ve içerisine ekleyeceğiniz herhangi bir taşıyıcı yağ ile (Hindistan cevizi yağı, argan yağı, badem yağı, avokado yağı vb.) hazırlayacağınız bu maske aşırı kuru, tahriş olmuş saç derisi için oldukça etkilidir. Avokado, badem ve hindistan cevizindeki protein saçı güçlendirmeye yardımcı olur. Seçtiğiniz yağa bağlı olarak bu maskeyi tamamen kendi tercihlerinize göre şekillendirebilirsiniz. Seçtiğiniz yağdan 2 yemek kaşığı, 1 yemek kaşığı da bal ekleyerek maskeyi hazırlayabilirsiniz.

Karışımı saç derinize masaj yaparak uygulayın ve sonra iyice durulayın. Yapışkan olmasıyla bilinen balın saçlarınızdan zor çıkabileceğini unutmayın. Bu yüzden saçınızda çok fazla bekletmeyin birkaç dakika sonra bol şampuan ile iyice saç diplerinize masaj yaparak yıkayın. Ayrıca sıcak su balık eriyip yayılmasını sağlayabilir. Ilık su kullandığınızdan emin olun.

Not: Satın aldığınız herhangi bir balın %100 gerçek, süzülmemiş, şeker eklenmemiş olduğundan emin olun

Önemli Not: Her saç tipi birbirinden farklı olduğu için başkasına iyi gelen bir  tarif sizin için mucizeler yaratmayabilir. Ayrıca tarifler içinde herhangi bir ürüne alerjiniz varsa asla kullanmayın. Karışımları hazırladıktan sonra kolunuzun iç kısmına bir miktar sürüp 24 saat bekleyerek alerji testi yapabilirsiniz. Kaşınma, kızarıklık, karıncalanma gibi durumlarla karşılaşırsanız asla kullanmayın.