0

Boya, ısı ile şekillendirici işlemler, beslenme düzeni, bakımının ihmal edilmesi, yeterli su tüketmeme gibi birçok faktör saçların yıpranmasına neden olur. Yıpranan saç parlaklığını koruyamaz ve matlaşarak kuru bir görünüme bürünür. Kuruyan saç nemi tutmakta zorlanır bu da beraberinde daha cansız ve kırılgan saçlarınız olmasına neden olur. Bakımının ihmal edilmesi, saçın tekrar eski gücüne kavuşmaması durumunda saç uçlarındaki kırıklar artabilir, saçın yapısı incelebilir ve koparak dökülmeler de başlayabilir.

Tüm bunları önlemek için, saçınızın parlaklığını yitirdiğini fark ettiğiniz anda, bakımları için ekstra özen göstermeli ve beslenme düzeninizden, hayat tarzınıza kadar birçok değişiklik yapma yolunda kararlar almanız gerekebilir.

Matlaşmış Saçlarınız İçin Yapabileceğiniz Bakım Tüyoları -1 - Saç Bakım Güzellik Matlaşmış Saçlarınız İçin Yapabileceğiniz Bakım Tüyoları -2 - Saç Bakım Güzellik

Saçınızı sıcak su ile yıkıyorsunuz bu alışkanlığı değiştirin

Sıcak su saçı doğal yağlardan arındırarak saçın matlaşmasına ve kurumasına neden olan en büyük etkenlerden. Bu yüzden saçınızı duruladığınız suyun sıcaklığını düşürmeyi alışkanlık haline getirmenizde fayda var. Ayrıca saçlarınız çok yağlı bir yapıda değilse onları her gün yıkamak yerine, haftada 3-4 olacak şekilde yıkamayı da planlayabilirsiniz.

Saç tarama ve kurutma hakkında bilmeniz gerekenler

Banyodan hemen sonra saçlarınız ıslakken kırılmalara ve kopmalara meyillidir. Bu yüzden saçınızı taramak için biraz kurumasını ve nemli forma gelmesini bekleyin. Saçlar nemliyken çok daha esnektir ve bu esneklik saçların tarama aşamasında koparak dökülmesini ve kırılmasını en aza indirgeyebilir. Eğer saçınızda dolaşıklık varsa, tarak ile onları zorlamak yerine bir saç yağı ya da saç bakım kreminden de yardım alabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız fırça ya da tarağın saçlarınıza uygun olduğundan ve saçınıza zarar vermediğinden emin olun.

Saç kurutma işlemi de saça zarar verebilen ve matlaşmasına sebep olan faktörlerden. Bu noktada eğer havalar soğuk değilse ve evden hemen çıkmanız gerekmiyorsa saçınızı yumuşak bir havlu ile fazla suyunu alarak kurutmayı deneyin. Eğer saç kurutma makinesi kullanmanız gereken bir durum varsa, ısı ayarını düşük tutun ve saçınıza çok yaklaştırmayın.

Matlaşmış Saçlarınız İçin Yapabileceğiniz Bakım Tüyoları -3 - Saç Bakım Güzellik Matlaşmış Saçlarınız İçin Yapabileceğiniz Bakım Tüyoları -4 - Saç Bakım Güzellik

Hayatınıza B vitaminini dahil edin

Saçlarınızın mat ve cansız görünmesinin bir başka sebebi de vücudunuzdaki B vitamini eksikliği olabilir. Vitamin ve minerallerin vücutta bol miktarda bulunması hormon dengelerini sağlar. Saçların ve hatta tırnakların sağlıklı görünmesi, parlaması ve uzaması için B vitamini açısından zengin gıdaları beslenme rutininize dahil edin. B vitamini en çok, yumurta ve süt ürünleri, baklagiller, koyu yapraklı sebzeler, tahıllar, avokado, muz gibi gıdalarda bulunur. Ayrıca saçınızı içten nemlendirmek için bol su tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Bu gıdalar ile hazırlayacağınız birbirinden lezzetli tarif önerileri için yemektekeyifvar.com’u da ziyarete edebilirsiniz.

En önemlisi: Saç yıkama rutininizde doğru şampuanı kullanın

Clear Women Yumuşak& Parlak Şampuan özel formülü sayesinde saçınıza 3 kata kadar yumuşaklık ve parlaklık* kazandırır. (*Kremsiz şampuan ile karşılaştırıldığında). Ayrıca içeriğinde bulunan kiraz çiçeğinin büyüleyici kokusuyla her duşta tazelik hissi yaşamanızı sağlar. Islak saç ve saç derisine parmaklarınız ile masaj yaparak uygulayın ve ılık su ile iyice durulayın. Etkili sonuçlar için her duşta kullanın.