0

Donuk saçlar nem ve parlaklıktan yoksun olma eğiliminde olur. Zaman zaman yanlış bakım ürünleri kullanmak, sağlıksız beslenmek veya aşırı kimyasallar veya teknik içeren uygulamalar yaptırmak gibi pek çok faktör saçlarınızın ışıltısını kaybetmesine neden olabilir. Neyse ki donuk görünen saçları canlandırmanın yolları var. Bazı püf noktaları ile cansız saçlarınızı daha sağlıklı, parlak ve şekillendirmesi kolay hale getirebilirsiniz. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu önerilere mutlaka göz atın.

Donuk Saçı Parlatmanın 5 Yolu-1 - Saç Bakım Güzellik Donuk Saçı Parlatmanın 5 Yolu-2 - Saç Bakım Güzellik

Saçınızı karbonatla arındırın

Saçlarınızın matlaşmasına bazen bakım ürünleri kullanmaktan dolayı saçlarınızdaki birikme ve kalıntılar neden olabilir. Saçlarınız ve saç deriniz bu tür maddelere maruz kaldığında birikerek yağların ve besin maddelerinin saç tellerine doğal akışını engelleyebilir. Sonuçta saçlarınız zayıflar ve cansız görünmeye başlar. Kalıntıları uzaklaştıran arındırıcı çözümler ise saç köklerinin açılmasını ve saçlarınızın ihtiyacı olan besinleri ve doğal yağları geri kazanmasını sağlar. Bunun için arındırıcı bir şampuan kullanabilir veya karbonattan oluşan bir ev bakımı deneyebilirsiniz. Bu doğal bakımı ayda 2-3 kez kullanmanız öneriliyor.

Nasıl yapılır?

  • Bir fincan veya ufak bir kaseye kısa saçlar için 2 yemek kaşığı, uzun saçlar için 4 yemek kaşığı kadar karbonat koyun ve macun kıvamına gelene kadar karıştırın.
  • Karbonat macununu saç köklerine ve saç derinize masaj yaparak ardından da saçlarınızın uçlarına uygulayın.
  • Macunu saçlarınızın tamamına dağıtmak için geniş dişli bir tarak kullanın.
  • Saçlarınızda yaklaşık 5 dakika bekletin ve saçlarınızı iyice durulayın. Ardından saç kreminizi uygulayabilirsiniz.

Kuru saçları yağ ile canlandırın

Donuk saçlar aynı zamanda kuruma eğilimi de gösterir. Onları yeniden canlandırmak için Hindistancevizi, avokado yağı gibi terapötik bir yağdan yararlanabilirsiniz. Bu tür yağlar saçlarınızın nüfuz etme gücünü artırarak saç kremi, şampuan gibi ürünlerdeki yararlı içerikleri maksimumda almanızı sağlar. Elidor Güçlü Saç Uçları İçin Hindistan Cevizi Saç Yağı veya Elidor Kalın ve Gür Avokado ve Üzüm Çekirdeği Saç Yağı’nı deneyin. Elidor Güçlü Saç Uçları İçin Hindistan Cevizi Saç Yağı, ağırlaştırmayan formülü ile saçlarınıza güç ve parlaklık getirir. Elidor Kalın ve Gür Avokado ve Üzüm Çekirdeği Saç Yağı ise özel formülü sayesinde ilk kullanımdan itibaren saçlarınızın kalın ve gür görünmesini sağlar.

Donuk Saçı Parlatmanın 5 Yolu-3 - Saç Bakım Güzellik Donuk Saçı Parlatmanın 5 Yolu-4 - Saç Bakım Güzellik

Sprey ile parlaklık katın

Saçlarınızın parlaklığını hızlı bir şekilde artırmanın yolunu arıyorsanız saç parlatma etkili bir sprey kullanabilirsiniz. Bu tür bakım ürünleri parlaklığı geri kazanmaya ve elektriklenmeyi azaltmaya yardımcı olmak üzere formüle edilir. Elidor Canlı Ve Dirençli Saçlar için Bal Ve Papatya Ekspres Bakım Spreyi’ni deneyin. İlk kullanımdan itibaren saçlarınızda gözle görülür parlaklık ve canlılık hissedeceğiniz saç bakım spreyi, saçlarınızı derinlemesine besler.

Sağlıklı ve dengeli beslenin

Zengin meyve-sebze çeşitliliğine sahip bir diyet ile saçlarınızın yeniden sağlık kazanmasına destek olabilirsiniz. Çünkü sebze ve meyveler içeriklerinde saçlarınız için pek çok yararlı madde barındırır. Doktorunuza danışarak çeşitli vitamin ve mineral takviyeleri de kullanabilirsiniz.

Donuk Saçı Parlatmanın 5 Yolu-5 - Saç Bakım Güzellik Donuk Saçı Parlatmanın 5 Yolu-6 - Saç Bakım Güzellik

Isı ile şekillendirme araçlarına dikkat edin

Isı ile şekillendirme araçları çok sık kullanıldığında saçlarınıza zarar verebilir. Sıcaklığı çok yükseğe ayarlarsanız ince saçlarınızı yakabilirsiniz. Ayrıca saç kurutma makinesi kullanmak da hava ile kurutmaya göre daha fazla zarar verir. Saç kurutma makinesini saçlarınızdan en az 15 cm uzakta tutarak ve hareket ettirerek ısı hasarını en aza indirebilirsiniz. Olası hasarı daha da azaltmak için ısı ile şekillendirme araçlarını ne sıklıkla kullandığınıza dikkat edin ve olabildiğince ısı ayarını azaltın.

(Pırıl Pırıl Saç Rehberi: Saçlar Nasıl Parlak Görünür? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.)