0

Göremediğimiz bir şeyi ihmal etmek daha kolay. Bu nedenle çoğumuz, vücudumuzda genellikle gözden uzak bir alan olan saç derimizi görmezden geliriz. Ancak bakım eksikliği, kesinlikle dikkatinizi çekecek koşulların ortaya çıkmasına yol açabilir. Saç derisi aslında yüzünüzdeki cildin bir uzantısı olduğu için tahrişe, kaşınmaya ve kuruluğa da yatkındır. Bu yüzden olası sorunlardan kaçınmak ve sağlıkla parlayan saçlara sahip olabilmek için saç derisi bakımını ihmal etmemelisiniz.

Saç Derisi Bakımı Nasıl Olmalı?-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Derisi Bakımı Nasıl Olmalı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç derisi ne yapar?

Saç derisinin, daha kalın ve uzun tüyler (yani saçlarımız) ürettiği için vücudumuzun geri kalanındaki deriden çok farklı olduğunu düşünebilirsiniz. Ama aslında anatomik olarak cildinizin kalanına benzer. Sadece ekstra yoğunluk (derimizin geri kalanında üç taneyken saç derisi beş farklı doku katmanından oluşur), daha fazla yağ bezi ve saç kökleri içerir.

Her bir saç teli, saç derisinde bulunan ayrı bir folikülden büyür. Sebum (yağ olarak da bilinir), her bir foliküldeki yağ bezleri tarafından üretilir ve saçı, saç çevresindeki cildi iyileştirmeye yardımcı olur. Saç derisinde üretilen yağ miktarı kişiden kişiye değişir; bazıları bunu diğerlerinden çok daha az veya çok daha fazla deneyimler. Saç folikülünün tabanında, her bir saç kökünü saran duyu sinirleri bulunur; saçı çekmek bu sinir uçlarını uyarır ve bizi acı hissine karşı uyarır.

Yani saç derisinin amacı sadece saç üretmek değil; ayrıca kafatasını travma ve enfeksiyondan korumak için fiziksel bir bariyer işlevi görür. Böylece hem işlevsel hem de estetik bir amaca hizmet eder.

Sağlıklı bir saç derisi nasıl görünür?

Uzmanlar sağlıklı bir saç derisinde kaşıntı, kızarıklık, tahriş, pullanma görmememiz gerektiğini belirtiyor. Ayrıca hassas hissedilmemeli ve kokusu da olmamalı. Saç derinizde bu sorunlardan herhangi birisi varsa, neden herhangi bir saç bakım ürününe verilen bir tepki kadar basit veya otoimmün bir durum kadar karmaşık olabilir. Bu nedenle saç derisi endişeleri hakkında bir dermatoloğa görünmek her zaman en iyi yoldur.

Ayrıca sık yaşanan bir saç derisi sorunu olan saçkıran nedir, öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Saç Derisi Bakımı Nasıl Olmalı?-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Derisi Bakımı Nasıl Olmalı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Saç derisine nasıl bakmalısınız?

Cilt bakımının temel prensipleri, genellikle saç derisi bakımı için de geçerli. Saç derinizde kalıntıları, kiri ve yağı düzenli olarak temizlemek, onu nemlendirmek kadar hayati önem taşır. Ve tıpkı cilt bakım rutininiz gibi, saç derisi bakım rutininiz de saç derinizin durumunu yansıtmalı. Örneğin saç deriniz kuru olma eğilimindeyse, saç bakımında sert fırçalar kullanmaktan kaçının.

Ancak evrensel olarak, uygun saç ve saç derisi bakımına giden yol, kalıntıları ve ürün birikimini şampuanla gidermekle başlar. Sağlıklı bir saç derisine sahip olmak, aynı zamanda sağlıkla parlayan saçlar anlamına gelir.

Yenilenen Clear ile saç ve saç deriniz arasında bir seçim yapmak zorunda değilsiniz! Hem sağlıklı hem de güzel saçlara tek şampuanla sahip olmak mümkün. Clear Women’in B3 vitamini ve tohum yağı içeren, yenilenen formülü, saç derinizi temizlerken aynı zamanda besler ve saçlarınızın sağlıkla parlamasına yardımcı olur.

 Saç ve saç derisi için gua sha kullanımı yazımız da ilginizi çekebilir.

Ayrıca, Saç Uzatan Saç Derisi Masajı videomuzdan, saç derinize nasıl masaj yapabileceğinizi keşfedebilirsiniz