0

Son zamanların dillerden düşmeyen gua sha taşını kullanıyor musunuz? Genellikle cilt üzerindeki mucizevi etkileri ile popüler hala gelen gua sha özel ve doğal taşlardan elde edilen yassı yüzeyde ve tırtıklı kenarlara sahip bir taştır. Yeşim, pembe kuvars ve ametist ile yapılan bu taş cildin kolajen miktarını dengeleme, kan akışını düzenleme, sarkmaları önleme, çene hattını şekillendirme ve ince çizgi görünümünü azaltma gibi birçok fayda sağlar. Peki gua sha taşını saç derinizde de kullanabileceğinizi söylesek?

Saç ve Saç Derisi İçin Gua Sha Nasıl Kullanılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Saç ve Saç Derisi İçin Gua Sha Nasıl Kullanılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Gua sha nedir?

Çin’de alternatif bir tıp yöntemi olarak kullanılan gua sha taşı, son yıllarda en popüler güzellik uygulaması arasında yerini alıyor. Ciltteki dokuları uyarmak, cildi canlandırmak ve hatta yüz hatlarını şekillendirmek için kullanılan gua sha doğal taşlardan ve genellikle yeşim taşından elde edilen yassı, şekilli kenarları olan bir taştır. Kan akışını düzenleyip, dolaşımı hızlandıran, düzenli kullanımda ciltteki yaşlanma etkilerini yavaşlatan, cildi canlandıran bu taş ile yapılan çeşitli masajlar mevcut. Genel itibari ile cilt bakımında yüz ve boyunda kullanılan gua sha taşı aslında saç derisine de birçok fayda sağlayabilir.

Gua sha taşının saça faydaları nelerdir?

Gua sha taşının saç derisine sağladığı en büyük faydalardan biri kan akışını hızlandırması. Bunun faydasını soracak olursanız, saç derisinde kan akışının hızlanması gözeneklerin açılmasına, saçın sağlıklı ve daha hızlı uzayabilmesine ve saçın canlanarak parlamasına yardımcı olur. Hatta, güzellik uzmanlarından ya da kuaförünüzden şampuanınızı ve saç bakım ürünlerinizi uygularken saç derinize nazikçe masaj yapmanız gerektiğini duyduğunuz olmuştur. Gua sha taşı ile saç derisine yapılan masaj sonucu, derinin altındaki dokular canlanır. Saç derisine oksijen gider ve PH seviyeleri dengelenir. Olası iltihaplanmalar ve tıkalı gözenekler ile de bu sayede mücadele edilebilir.

Gua sha taşı masajının saç uzatma konusundaki etkileri bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmamış olmasa da, kullanıcılar üzerinde yapılan deneyler sonucu saç dökülmesinin azaldığı ve saç uzamasına katlı sağladığı da tespit edilmiştir.  (Saç Derisine Masaj Yapmak Saçı Uzatır mı? yazımıza da göz atabilirsiniz.)

Saç ve Saç Derisi İçin Gua Sha Nasıl Kullanılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Saç ve Saç Derisi İçin Gua Sha Nasıl Kullanılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Saç için gua sha nasıl kullanılır?

  • Öncelikle saç derisine agresif bir şekilde uzun süreli baskı uygulanmasının dolaşımı engelleyebileceği ve saç folikülüne zarar verme riski taşıyabileceği konusunda sizi uyaralım. Masaj için oldukça nazik hareketlerde bulunmaya dikkat etmelisiniz.
  • Masajınıza saç bakım yağı ya da saç ihtiyacınıza yönelik bir doğal yağ da ekleyebilirsiniz. Bu bakım yağlarının saç derisine daha fazla işlemesine yardımcı olarak etkilerini de arttırabilir.
  • Saçınızı ortadan ikiye ayırarak işe tam ortadan başlayın. Gua sha’nın düz ya da tırtıklı bölgesini kullanabilirsiniz seçim sizin.
  • Saçın ortasından kulağa ve sonra daha aşağı doğru düz bir şekilde taşı hareket ettirerek inmeyi deneyin.
  • Aynı yöntemi saçınızın diğer kısmı için de uygulayın.
  • Arka taraflar için de saçınızı ayırarak saç derisine yakın bir yerden masajınızı tamamlayabilirsiniz.
  • Son olarak yağı iyice dağıtmak için parmaklarınızda dairesel hareket uygulayın. Bir süre beklettikten sonra saçınızı bol şampuan ve ılık su ile iyice durulayın.

Ayrıca saç derisi peelingi yazımız da ilginizi çekebilir.