0

Kekik bitkisinden elde edilen ve esansiyel bir yağ olma özelliği taşıyan kekik yağı, antioksidan içeriği ile öne çıkar. Bu özel yağ; bağışıklık sisteminden solunum yollarına, cilt hastalıklarından strese kadar birçok alanda çeşitli faydalara sahiptir. Son zamanlarda pek çok kişi tarafından sıklıkla kullanılan kekik yağı saça faydaları olan bir üründür. Peki, kekik yağının saça faydaları nelerdir? Gelin kekik yağının bilinmeyen yönlerini hep birlikte keşfedelim.

Kekik Yağının Saça Faydalarını İnceleyin!-1 - Saç Bakım Güzellik Kekik Yağının Saça Faydalarını İnceleyin!-2 - Saç Bakım Güzellik

Kekik Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

Kekik yağı saça faydası olan en özel esansiyel yağlar arasında. Kekik, saç uzamasını destekleyen iyi bir uyarıcı görevi görür. Uyarıcılar çoğunlukla dolaşımı aktive etmeye ve oksijenasyona ihtiyaç duyan alanlara kan akışını artırmaya katkı sunar. Saç derisindeki sağlıklı kan dolaşımı sayesinde saç köklerindeki saç hücreleri yeni saç telleri üretmeye başlar. 


Kekik yağında doğal olarak bulunan bioflavonoid bileşikleri apigenin ve Apigenin-7-glukozid olarak adlandırılır. Ek olarak bu yağ doğal biyositler sınıfına giren timol de içerir. Timol, zararlı ve bulaşıcı organizmaları öldürmesiyle bilinen bir bileşiktir. Tüm bunlar göz önüne alındığında kekik yağı saça faydaları ile öne çıkmayı başarır. Kekik yağı; saç uzamasını destekler, saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasına katkı sunar ve dökülen saçların yeniden çıkması için saç derisinde gerekli zemini hazırlar. Kekik yağına ek olarak saçlarınızı argan yağı ile de besleyebilirsiniz. Konu hakkında detaylı bilgi için Saçlarınızı Argan Yağı ile Besleyin içeriğimize göz atabilirsiniz.

Kekik Yağının Saça Faydalarını İnceleyin!-3 - Saç Bakım Güzellik Kekik Yağının Saça Faydalarını İnceleyin!-4 - Saç Bakım Güzellik

Kekik Yağı Saç Dökülmesine İyi Gelir mi?

Saç dökülmesi sorununu daha çok erkeklerin yaşadığı bilinse de son zamanlarda kadınlar da bu problemle sıklıkla karşı karşıya kalır. Esasen saç dökülmesinin onlarca farklı nedeni bulunur ancak en temel nedenler arasında saç kökü iltihabı, stres, bakteri ve mikroplar, yetersiz beslenme, hijyen eksikliği, hormon dengesizlikleri ve genetik faktörler gösterilebilir. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar, timol maddesinin; saç dökülmesine neden olan bakterileri, mantarları ve diğer mikropları öldürme gücünün olduğunu ve önemli antiseptik özelliklere sahip olduğunu kanıtlar. Mikroplar, saç derisinde toplanarak saç sağlığını olumsuz yönde etkiler, saç foliküllerini tıkar, ve deride enfeksiyonlara ve saç kaybına varan ciddi sorunlara yol açar. Kekik yağı içerisindeki timol, bu mikrobik ajanları yok etmeye yardımcıdır. Bu sayede saç dökülmesi sorununu azaltmaya katkı sunar. Ancak saç kaybının onlarca farklı nedeni vardır. Bu konuda yapılacak en doğru şey, kesin nedeni tespit edip uygun tedavi için dermatoloğa başvurmaktır.

Kekik Yağının Saça Faydalarını İnceleyin!-5 - Saç Bakım Güzellik Kekik Yağının Saça Faydalarını İnceleyin!-6 - Saç Bakım Güzellik

Kekik Yağı Saç Çıkarır mı?

Kekik yağı, içeriği sayesinde saç derisine daha fazla kan gitmesinde destekleyici rol üstlenir. Böylece kekik yağı saç dökülmesi sorununun azalmasına yardımcı olur ve saçların hızlı bir şekilde uzamasını destekler. Ek olarak saç derisinde bakteri ve mikropların üremesini önleyen kekik yağı, egzama ve kepeklenme gibi sorunlarla da mücadele etme konusunda etkilidir. Ayrıca doğal saç gürleştirme yöntemleri konusunu merak ediyorsanız içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Kekik Yağının Saça Faydalarını İnceleyin!-7 - Saç Bakım Güzellik Kekik Yağının Saça Faydalarını İnceleyin!-8 - Saç Bakım Güzellik

Kekik Yağı Saça Nasıl Uygulanır? 

Kekik yağı saç bakımında kullanılan en güçlü doğal yağlar arasındadır. Bu nedenle yağın seyreltilerek kullanılması gerekir. Aksi halde kekik yağı cildinizi yakabilir. Kekik yağını saça uygularken iki farklı yöntem deneyebilirsiniz. İlk olarak kekik yağını, kullandığınız şampuana 8 ila 10 damla şeklinde ilave ederek saçlarınızı yıkamayı deneyin.

İkinci olarak ise kekik yağını diğer esansiyel yağlar ile karıştırarak saç derinize masaj yapabilirsiniz. Yağı saç derisine direkt uygulamak için aşağıdaki esansiyel yağları karıştırarak kekik yağı saç maskesi hazırlayın.

  • 3 damla biberiye esansiyel yağı
  • 2 yemek kaşığı badem yağı
  • 1 damla karanfil esansiyel yağı
  • 3 damla kekik yağı

Tüm bu yağları karıştırıp karışımla saç derinize masaj yapın. Karşımı 20 dakika bekletip sonrasında saçlarınızı yıkayarak durulayın.

Kekik yağını günlük olarak kullanabilir, saçlarınız daha sağlıklı ve ışıltılı olmasına destek olabilirsiniz. Saç derisini zararlı mikroorganizmalardan arındıran kekik yağı, kepeğe yol açan bakterilerin üremesini engelleme özelliğine sahiptir. 

Sizler için yukarıda kekik yağı saça faydaları konusunu inceledik. Siz de kekik yağının benzersiz özelliklerinden yararlanarak saçlarınızın canlanmasını ve daha sağlıklı hale gelmesini destekleyebilirsiniz. Kekik yağının yanı sıra kınanın saça faydaları için içeriğimizi hemen okuyabilirsiniz.