0

Latincede Nigella Sativa olarak adlandırılan çörek otu, Antik Çağ döneminden beri kullanılan şifalı bitkiler arasında bulunur. Doktor reçetelerinde yer alan bu özel bitki, kimyonun tohumlarından elde edilir. Kimyon bitkisinin tohumları yağ formuna getirilir ve çörek otu yağı halini alır. Yağ şeklinde kullanılan ürün cilt ve saçlar için kullanılabilir. Çörek otu yağı saça faydaları oldukça fazla olan bir bitki türüdür.


Öte yandan pek çok farklı inanca göre şifalı olduğuna inanılan yağ, geçmişten günümüze çeşitli hastalıklara çare olabildiği için bereketli tohum ya da mübarek tohum olarak da adlandırılır. Eski dönemlerden beri kullanılan çörek otunun içinde A, H, B1, B2 ve B6 vitaminler bulunur. Aynı zamanda çörek otunun yağ formu niasin ve folik asit de ihtiva eder. Peki, çörek otu yağı nasıl kullanılır ve çörek otu yağının saç dökülmesine faydaları nelerdir? Gelin çörek otu yağı hakkında merak edilenlere yakından bakalım.

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları!-1 - Saç Bakım Güzellik Çörek Otu Yağının Saça Faydaları!-2 - Saç Bakım Güzellik

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Çörek otu yağı saça faydaları ile öne çıkan bir yağdır. Bu yağı düzenli olarak kullandığınızda saçlar üzerinde olumlu etkisini görmeniz mümkün. İşte çörek otunun saç üzerindeki yararları…

  • Çörek otu yağı saç tellerinin kırılması problemini azaltmaya yardım eder.
  • Saçlarda kaybolan nemi geri kazandırmaya destek olur.
  • Saç derisinin kurumasından kaynaklı olan kepeklenme sorununu azaltmaya katkı sunar.
  • Saç tellerinin daha canlı ve parlak görünmesine yardım eder.
  • Düzenli kullanıldığında saçların beyazlama sürecini yavaşlatmaya katkı sunar.
  • Çörek otu ile hazırlanan maskelerin içinde çinko, selenyum, magnezyum gibi mineraller bulunur. Tüm bunlar saçların kökten uca beslenmesini destekleyerek saçların daha hızlı uzamasına yardım eder.

Çörek otunun yanı sıra üzüm çekirdeği yağının saça faydaları hakkında bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları!-3 - Saç Bakım Güzellik Çörek Otu Yağının Saça Faydaları!-4 - Saç Bakım Güzellik

Çörek Otu Yağı Saçı Uzatır mı?

Saçlarınızın daha sağlıklı uzaması adına her hafta saç bakım rutininiz için saç maskesi hazırladığınızda içerisine biraz çörek otu yağı da ekleyebilirsiniz. Çinko, selenyum, magnezyum gibi faydalı vitamin ve mineraller içeren bu yağ, saçların hızlı uzamasına destek olur. Saçları kökten uca besleme etkisi olan çörek otu yağı sayesinde daha uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmanız mümkün.

Çörek Otu Yağının Beyaz Saçlara Etkisi

Çörek otu yağı beyaz saça faydaları olan bir bitkisel yağdır. Çörek otu yağı, yapısı itibarıyla saçlardaki beyazların azalmasına ve beyaz saçların eski rengine dönmesine destek olur. Çörek otu yağı, içeriğindeki vitaminlerden dolayı yeni saçların çıkmasında destekleyici görev görür. Eğer saç beyazlamasını azaltmak isterseniz soğuk press çörek otu yağını tüketmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca saçınızdaki beyaz saç tellerini azaltmak için çörek otu yağı ile saç derinize masaj yaptıktan sonra saçınızı havlu ile sararak 15 dakika bekleyebilir, ardından saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Çörek Otu Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağı saça faydaları için yağı düzenli şekilde kullanmak gerekir. Bu yağı saçlarda kullanmak için birkaç damla çörek otu yağını avucunuza alıp saçlarınıza masaj yapabilir ve saç telleriniz üzerine kökten uca sürebilirsiniz. Dilerseniz bu yağı her gün kullanabilir ve evden çıkmadan da saç uçlarına uygulayabilirsiniz. Çörek otu yağı saçları ağırlaştırmaz ve parlak görünmesine destek olur. 

Çörek otu yağı ile saç maskesi hazırlamanız da mümkün. Saç beyazlaması ve saç dökülmesi gibi sorunlar yaşıyorsanız 1 yemek kaşığı çörek otu yağı, 2 yemek kaşığı susam yağı, 1 yemek kaşığı ceviz yağı, 1 çay kaşığı çam terebentin, 1 kapsül E vitamini ve B vitaminini karıştırıp saçlarınıza dipten uca sürebilirsiniz. Bu maskeyi saçınızda 2 saat beklettikten sonra saçlarınızı şampuan ile yıkayabilirsiniz. Maskeyi haftada bir kere uygulamanız yeterli.

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları!-5 - Saç Bakım Güzellik Çörek Otu Yağının Saça Faydaları!-6 - Saç Bakım Güzellik

Çörek Otu Yağı Saça Ne Kadar Sürülür?

Çörek otu yağı doğal bir yağdır. Bu nedenle saçlara zarar vermez. Siz de saçlarınıza bakım yapmayı ve saç tellerinizin güçlü olmasını istiyorsanız çörek otu yağını haftada en az 2 kere, 2 yemek kaşığı ölçüsünde saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Eğer çörek otunu maske şeklinde kullanmayı tercih ederseniz haftada bir kez uygulama yapmanız yeterli olur.

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları!-7 - Saç Bakım Güzellik Çörek Otu Yağının Saça Faydaları!-8 - Saç Bakım Güzellik

Çörek Otu Yağı Saçta Kaç Saat Kalmalı?

Çörek otu yağı saça faydaları için yağı yeterli miktarda ve sürede saçınıza uyguladığınızdan emin olun. Düzenli kullanım ve doğru miktarda yapılan uygulamalar sayesinde çörek otunun mucizevi etkilerini saçlarınızda kısa sürede görebilirsiniz. Çörek otunu saçınıza uyguladıktan sonra yaklaşık 35-40 dakika bekletebilir, sonra saç tipinize uygun bir şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Maske uygulamasında ise bu süre 1-2 saat şeklinde olabilir.

Çörek otu yağı saçlar için rahatlıkla kullanabileceğiniz bir yağdır. Bu yağın şimdiye kadar saçlar üzerinde kanıtlanmış herhangi bir zararı bulunmaz. Ancak alerjik bir bünyeye sahipseniz çörek otu yağını kullanmadan önce doktorunuza danışarak konu hakkında fikir alabilirsiniz.


Sizler için yukarıda çörek otu saça faydaları konusunu ele aldık. Siz de çörek otunun saç üzerindeki olumlu etkilerinden yararlanmayı deneyebilir, daha güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Çörek otuna ek olarak Hindistan cevizi yağı da saçlar için oldukça besleyici yağlar arasında yer alır. Çörek otunun yanı sıra Hindistan cevizi yağı hakkında bilgi almak için de içeriğimize göz atabilirsiniz.