0

Elma sirkesi, son derece popüler ve sağlıklı bir besin. Canlı kültürler, mineraller ve asitlerle zenginleştirilen bir fermantasyon işlemi kullanılarak elmadan yapılıyor. Elma sirkesinin evde birçok uygulaması var. Bunlardan biri de saç derisi sağlığını iyileştirmek, saçları güçlendirmek ve parlaklığını artırmak için saçların onunla durulanması (*). 

Aloe vera ise saç bakımına faydaları ile dikkat çeken bir başka doğal içerik (*). Keratine benzeyen kimyasal yapısı ve besinleri ile saçları gençleştiriyor, esnekliğini artırıyor ve kırılmaları engelliyor.

Elbette geçmişten bugüne çeşitli faydaları sebebiyle bakım rutinlerinde sıklıkla yer alan elma sirkesi ve aloe veranın saç bakımına faydaları, bunlarla sınırlı değil.

Sağlıklı Saçlar İçin İki Mucize İçerik: Sirke ve Aloe Vera-1 - Saç Bakım Güzellik Sağlıklı Saçlar İçin İki Mucize İçerik: Sirke ve Aloe Vera-2 - Saç Bakım Güzellik

Elma sirkesinin saç bakımına faydaları

Su ile seyreltilmiş elma sirkesi ile durulama, sıkça başvurulan saç bakım uygulamalarından biri. Ancak unutmayın ki, elma sirkesinin saç derisine direkt olarak dökülmemesi gerekir. Seyreltilmemiş sirke, saç derinizi soymakla kalmaz, aynı zamanda saçlarınıza zarar verir (Bu nedenle saç bakımı için elma sirkesi kullanırken onu bol suyla seyreltmelisiniz. Bu oranı, yarım litrelik bir pet şişeye 2-3 yemek kaşığı kadar sirke, geri kalanı da su olacak şekilde düşünebilirsiniz. (*)).

Saç ve saç derisi pH’ını dengeler

Elma sirkesi, asidik bir madde ve iyi miktarda asetik asit içerir. Donmuş, yıpranmış ve elektriklenmiş görünen saçlar pH ölçeğinde daha alkali veya yüksek olma eğilimindedir. Elma sirkesi gibi asitli bir madde ise pH’ı düşürmeye yardımcı olarak saç sağlığını yeniden dengeler. Bu da saçlarınızın daha pürüzsüz görünmesini ve daha kolay taranmasını; daha parlak, daha nemli; elektriklenmeye ve kırılmaya daha az eğilimli olmasını sağlar.

Saçlarınızdaki ürün birikintilerini temizler

Elma sirkesi, asidik yapısından dolayı saçlarınızda biriken ürünleri derinlemesine temizler. Elbette arındırıcı bir şampuanın yerini tutamaz. Yani onu şampuan yerine kullanmamalısınız. Ancak durulama suyunuza ekleyebilirsiniz.

Sağlıklı Saçlar İçin İki Mucize İçerik: Sirke ve Aloe Vera-3 - Saç Bakım Güzellik Sağlıklı Saçlar İçin İki Mucize İçerik: Sirke ve Aloe Vera-4 - Saç Bakım Güzellik

Kepeğin önlenmesine yardımcı olur

Elma sirkesi bilinen bir antibakteriyel ve antienflamatuardır (*). Bu özellikleri ile basit enfeksiyonlar veya kaşıntı gibi saç derisi sorunlarına yol açabilecek bakteri ve mantarların kontrolüne yardımcı olabilir. Kepek ve saç dökülmesi gibi yaygın görülen sorunların altında yatan neden genellikle bakterilerdir, bu nedenle bu tür sorunların giderilmesine de katkı sağlar.

Saça iyi gelen vitamin ve mineraller bakımından zengindir

Elma sirkesi saçlarınız için faydalı besinler olan B, C vitamini ve potasyum içerir. Ayrıca saç köklerine giden kan dolaşımını da artırarak saç büyümesini teşvik edebilir. Bu doğal içerik ayrıca saçlarınıza zarar verecek herhangi bir kimyasal içermez.

Sağlıklı Saçlar İçin İki Mucize İçerik: Sirke ve Aloe Vera-5 - Saç Bakım Güzellik Sağlıklı Saçlar İçin İki Mucize İçerik: Sirke ve Aloe Vera-6 - Saç Bakım Güzellik

Aloe veranın saç bakımına faydaları

Aloe vera bitkisi, iyileştirici özellikleri nedeniyle yüzyıllardır kullanılıyor (*). İçinde jel benzeri bir madde bulunan ve kalın yaprakları olan bu bitki, neredeyse tüm dünyada bulunuyor ve kolaylıkla yetiştirilebiliyor. Saç bakımında da yine oldukça etkili.

Kepeği önlemeye yardımcı olur

Aloe vera, seboreik dermatit olan olarak bilinen kepeği (kaşıntılı bir saç derisi ve saç derisindeki deri döküntüleri) ortadan kaldırmaya yardımcı olur. 1998 tarihli bir araştırma, aloe veranın kepeğin neden olduğu saç derisi iltihabının iyileşmesine yardımcı olduğunu gösterdi. Ayrıca aloe verada bulunan yağ asitlerinin iltihap önleyici özelliklere sahip olduğu biliniyor (*).

Yağlı saç derisini arındırır

Aloe vera yağ, kir, ürün kalıntılarını derinlemesine temizler (*) ve bunu yaparken saç tellerine zarar vermez. Saça karşı oldukça naziktir ve saçınızın bütünlüğünü korur.

Sağlıklı Saçlar İçin İki Mucize İçerik: Sirke ve Aloe Vera-7 - Saç Bakım Güzellik Sağlıklı Saçlar İçin İki Mucize İçerik: Sirke ve Aloe Vera-8 - Saç Bakım Güzellik

Saç tellerini onarır ve güçlendirir

Aloe vera A, C ve E vitaminleri bakımından zengindir. Bu vitaminler, hücre yenilenmesine katkıda bulunur, sağlıklı hücre büyümesini ve parlak saçları destekler. Ayrıca aloe vera jelinde yer alan B12 vitamini ve folik asit de saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Saç büyümesini destekler

Saç deriniz yağ ve kirden arındırıldığında ve sağlıklı içeriklerle desteklediğinde kırılma ve dökülme problemlerinin de doğal olarak azaldığını görebilirsiniz. Bu bakımdan aloe vera, saç sağlığınızı destekleyerek saç büyümesine yardımcı olur.

Sağlıklı Saçlar İçin İki Mucize İçerik: Sirke ve Aloe Vera-9 - Saç Bakım Güzellik Sağlıklı Saçlar İçin İki Mucize İçerik: Sirke ve Aloe Vera-10 - Saç Bakım Güzellik

Bonus: İki zengin içerik bir arada!

Elma sirkesi ve aloe veranın saç sağlığına olan faydalarından yararlanmak için bu içeriklere sahip bir şampuan kullanabilirsiniz. Nemlendirici bakım gücünü doğal içeriklerle birleştiren Dove Kepeğe Karşı Bakım’ı deneyin. Dove Kepeğe Karşı Nemlendirici Bakım Şampuanı, saç sağlığına faydaları ile bilinen elma sirkesi ve aloe vera içeriğiyle kepeği önlemeye ve saçlarınızın tazelenip arınmasına yardımcı oluyor.