0

Yüzyıllardır alternatif tıpta, yemeklerde, içeceklerde ve hatta güzellik rutinlerinde kullanılan elma sirkesini sabahları aç karnına doğrudan içenleri mutlaka görmüşsünüzdür.

Elma sirkesi, antimikrobiyal ve antioksidan etkileri de dahil olmak üzere sindirimi iyileştirmek, mide ekşimesini rahatlatmak, kan şekeri ve lipid seviyelerini düşürmek, enerjiyi artırmak yağ yakımını ve kilo kaybını desteklemek gibi pek çok özelliğe de sahip.

Elma Sirkesi İçmenin Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Elma Sirkesi İçmenin Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Elma sirkesinin faydaları

Fermente edilmiş ezilmiş elmalardan yapılan elma sirkesi, fermantasyon işlemi sırasında içerdiği şekeri organik asitlere dönüştürere bir dizi enzim, mineral, pektin ve probiyotik oluşturur. Doğrudan tüketilmesinin genel sağlık üzerinde pek çok etkisi vardır.

Sindirimi düzenler

Elma sirkesi, içerdiği enzimler ve probiyotiklerle sindirim fonksiyonunu destekleyen asetik asit açısından zengindir. Mide boşalmasını yavaşlatır bu da kan şekeri artışlarını önler ve yiyeceklerin midede daha etkili bir şekilde parçalanmasını sağlar. (*)(*)

Asit reflüsü veya mide ekşimesi çekiyorsanız, belirtileriniz aslında mide asidinin çok fazla olması yerine düşük olmasından kaynaklanıyor olabilir. Tabii bazı durumlarda da tam tersi olabilir. Bu yüzden mide rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışarak tüketmelisiniz.

Kan şekerini düzenler

Elma sirkesinin kan şekerini destekleyici özelliklerinden dolayı insülin işlevini dengeleyici olduğu söylenir. Bazı araştırmalar yemekten önce 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve su içmenin insülin duyarlılığını artırdığını ve yüksek karbonhidratlı yemeklerde bile yemekten sonra kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. (*)

Ayrıca, şeker isteğini de azaltarak, tokluğu destekler. Fermente gıdaların ve içeceklerin ekşi tadı, şeker ve işlenmiş gıdalara olan arzuyu gidermeye yardımcı olabilir.

Elma Sirkesi İçmenin Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Elma Sirkesi İçmenin Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Detoks etkisine sahip

Elma sirkesi, lenfatik sistemde aktif olan ve vücudun detoksifikasyon süreçlerini destekleyen antioksidanlar açısından zengindir. Bu antioksidanlar özellikle stresin oksitleyici etkisini azaltmada etkilidir. Bu da sağlıklı bir dolaşım sistemine yardımcı olur. Ayrıca sindirimi düzenlemesi sebebiyle de vücuttaki zararlı bileşenlerin idrar yoluyla dışarı atılmasında da etkilidir.

Zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı

İnsanlar geleneksel olarak sirkeyi temizlemek ve dezenfekte etmek, tırnak mantarı, bit, siğil ve kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanmışlardır. Yapılan araştırmalar da sirkenin bakterileri öldürmeye yardımcı olduğunu söylüyor. (*)

Kilo vermeye yardımcı

Yapılan bazı araştırmalar sirkenin tokluk hissini artırabileceğini göstermektedir. Bu, daha az kalori yemeye ve kilo vermeye yol açabilir.(*) Tabii uzun süreli kilo kaybı, yardımcı ve destekleyici diyet ve yaşam tarzı alışkanlıklarının benimsenmesiyle sağlandığını da hatırlatalım.

Güzelliğe etkileri

Elma sirkesi, cildinize sağlıklı bir ışıltı kazandırmaya yardımcı olan sindirim ve detoksifikasyon sistemlerinizi destekler. Antimikrobiyal özelliklere sahip olması nedeniyel bazı cilt uygulamaları için kullanılabilir. saç durulama, tonik, deodorant vb. gibi uygulamalarda da sık sık tercih edilir. Cilt üzerinde kullanılmasının en yaygın sebebi de bakterileri öldürmesi ve cildi derinlemesine temizlemesi.

Yapılan bazı çalışmalarda da elma sirkesinin bazı kimseler üzerinde cilt tahrişlerine yol açtığı da tespit edilmiş. Bu sebepten hassas bir cildiniz varsa doktorunuza danışmadan kullanmayın.