0

Akdeniz, Ortadoğu ve Hindistan’da yetişen lavanta birçok faydalı etkisi ile dünya çapında en çok kullanılan doğal bitkiler arasında. Antiseptik, antimikrobiyal ve yatıştırıcı etkileri sayesinde uzun yıllardır alternatif tıp alanında kullanılıyor. Özellikle kaygı, huzursuzluk, uykusuzluk ve stres gibi psikolojik durumlar üzerindeki rahatlatıcı etkisi sebebiyle popülerlik kazanmış lavanta yağı cilt bakımı ve saç bakımında da mucizeler yaratmasıyla biliniyor.

Lavanta Yağının Saçınıza Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Lavanta Yağının Saçınıza Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Lavanta yağının saça faydaları

Kepeği önleyebilir: Saç derisinde meydana gelen kepek, lavanta yağının antimikrobiyal özellikleri sayesinde kepeği önlemeye yardımcı olabilir.

İltihabı azaltır: Yine antiseptik ve antimikrobiyal özellikler lavanta yağının saç derisinde meydana gelen iltihaplanmaların azalmasına da yardımcı olabilir.

Saç derisi sağlığını iyileştirir: Tüm bu antiseptik özellikler sayesinde saç derisinde ölü derilerin birikmesi, gözeneklerin tıkanması, iltihapların oluşması engellenir ve saç derisi sağlığı iyileşir. Sağlıklı saç derisi sayesinde saçlar güçlenir. Koparak dökülmeler azalabilir ve saç telleri daha parlak hale gelebilir.

Saç uzamasına yardımcı olabilir: Saç ve saç derisi sağlığının korunması, iltihabın önlenmesi ve saç derisinin ferahlaması sonucunda sağlıklı saç derisi ortaya çıkar. Sağlıklı saç derisi ve saç telleri daha hızlı uzayabilir.

Lavanta Yağının Saçınıza Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Lavanta Yağının Saçınıza Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Lavanta yağını kimler kullanabilir?

Uzmanlar lavanta yapının tüm saç dokuları ve saç tipleri üzerinde faydalı olduğunu söylüyor. Özellikle saç dökülmesi yaşayanlar lavanta yağı kullanmaları sonucunda oldukça fayda gördüğünü de belirtiyor. Lavanta yağının saç üzerindeki etkilerinin yeterli bilimsel kanıtlara dayanmadığını kullanıcı deneyimleri sonucu elde edilen veriler olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Tıpkı diğer doğal ürünlerin kullanımı gibi eğer ince telli ve yağlı bir saç derisine sahipseniz çok dikkatli kullanmaya özen gösterin.

Ayrıca kullanmadan önce lavanta yağına alerjiniz olmadığından da mutlaka emin olun. Bunun için bir yama testi yapmayı deneyebilirsiniz. Kolunuzun iç kısmına bir miktar lavanta yağı damlatın ve 24 saat bekleyin. Kaşıntı, kızarıklık ve karıncalanma gibi durumlarla karşılaşırsanız saçınız üzerinde kullanmayın

Lavanta yağı nasıl kullanılır?

Şampuanınıza ekleyebilirsiniz

Olası tahrişi önlemek için kullandığınız şampuana birkaç damla lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Bunu şampuan kutusuna yapmak yerine tek yıkama yapabileceğiniz miktardaki bir şampuanla yapmanızda fayda var. Olumlu etkileri olduğunu düşünürseniz de şampuanınıza ekleyebilirsiniz. Lavanta yağı ve şampuanı karıştırdıktan sonra 5 dakika kadar bekleyip ılık su ile iyice durulayabilirsiniz.

Masaj yağı olarak kullanabilirsiniz

Lavanta yağını doğrudan saç derisine uygulamak yerine argan, üzüm çekirdeği, jojoba, hindistancevizi veya badem yağı gibi bir taşıyıcı yağla karıştırın. Ardından saç diplerinize nazikçe masaj yaparak uygulayın. Masaj kan dolaşımını hızlandıracağı için kan akışını arttırmaya yardımcı olur. Uyarılan saç derisi ürünlerin etkisini hızlandırarak saç büyümesini de teşvik edebilir.

Bonus: İçeriğinde lavanta yağı bulunan maske, yağ, sprey gibi saç ürünleri de edinebilirsiniz.

Ayrıca soya yağı saça faydaları yazımız da ilginizi çekebilir.