0

Curly girl methodu’nu daha önce hiç duydunuz mu? İsminden dolayı çoğu insan bunun yalnızca kıvırcık saçlılar için ideal bir seçenek olabileceğini, dalgalı saçların yararlanamayacağını düşünüyor. Oysa durum bundan farklı. Curly girl methodu, kuaför ve bukle uzmanı Lorraine Massey’in “Curly Girl: The Handbook” (Kıvırcık Saçlılar için El Kitabı) kitabında açıklanıyor.

Peki curly girl methodu nedir? Konuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin.

Curly Girl Methodu Nedir, Uygulama Adımları Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Curly Girl Methodu Nedir, Uygulama Adımları Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Curly girl method nedir?

Curly girl methodu, yukarıda da açıkladığımız gibi kuaför ve bukle uzmanı Lorraine Massey’in “Curly Girl: The Handbook” tarafından tasarlandı. Kelimenin tam anlamıyla, belirli ürünleri ve şekillendirme tekniklerini kullanarak gerçekten mükemmel saçlar elde etmek için bir rehber. Asıl odak noktası saçları şampuansız yıkamak veya sülfatsız şampuan kullanmak.

Konuyla ilgili yazımızda ve farklı kaynaklardan bulacağınız bilgilerin çoğu, Massey'nin orijinal CGM yönteminin varyasyonları olma eğiliminde. Bazı şeyler farklılık gösterebilse de bu yöntemin ardındaki fikir genel olarak aynı: En iyi içerik ve uygulama kokteylini bularak tam saç tipinize uygun yöntemlerle; kabarmayı, kuruluğu ve kırılmayı azaltırken doğal dalga veya bukle modelinizi güçlendirebileceksiniz.

Curly girl method adımları

Curly girl methodu nedir, artık biliyorsunuz. Peki kıvırcık kız yöntemi nasıl yapılır? Bu soruyu cevaplamaya adanmış bir kitap olduğunu yukarıda söyledik. Bununla birlikte CGM rutininin temellerini, aşağıda bulabilirsiniz.

Başlamadan önce…

Bu başlangıç adımı için yeni bir şampuan almanıza gerek yok, her zamanki şampuanınızı kullanabilirsiniz. Arındırıcı bir şampuan kullanmak, saçınızda ve saç derinizde oluşan yağı, kiri ve şekillendirici ürünleri temizleyecektir. "No-poo" ya (şampuansız yıkama) gitmeden önce bunlardan kurtulmalısınız.

Çoğu şampuan, kıvırcık saçlar için uygun olmayabilecek sert sülfatlar içerir. Şampuanlarda yaygın olarak bulunan bu içerikler, kıvırcık saçları aslında orijinal kıvırcıklığından farklı hale getirir. Curly girl methodunda hedef şampuansız yıkama ve yalnızca saç kremi kullanmak. Buna göre yıkama sırasında şampuan yerine saç kremi, saçı çok daha nazik bir şekilde temizlemek için kullanılabilir. Şampuanınızı bırakamıyorsanız sülfatsız şampuan gibi hafif temizleyiciler içeren daha yumuşak bir şampuan kullanın.

Curly girl methodu için kullanacağınız saç bakım ürünleri ayrıca silikon da içermemeli. Benzer şekilde alkollü ürünlerden de kaçının, çünkü bunlar da saçlarınızı kurutabilir.

Curly Girl Methodu Nedir, Uygulama Adımları Nelerdir?-3 - Saç Bakım Güzellik Curly Girl Methodu Nedir, Uygulama Adımları Nelerdir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Saç derinizi saç kremi ile yıkayın

Saçınızı duşta ıslatarak kıvırcık kız yöntemine başlayın. Yukarıda da belirttiğimiz gibi curly girl methodunda saçların şampuanla değil saç kremiyle yıkanması öneriliyor. *Bununla birlikte saç kremlerinin kullanma talimatlarında çoğunlukla saç diplerine değil, yalnızca saç uçlarına uygulanması gerekliliğinin yazdığını da hatırlatalım.

Curly girl methoduna dönecek olursak; saç kremini tüm saç derinize dağıtın ve parmak uçlarınızla masaj yapın. Bu ovma eylemi ve ortaya çıkan sürtünme, daha sonra durulanabilecek olan kiri, ürün kalıntısını ve kepekleri gevşetecektir (Saç ürünlerinizde silikon kullanmadığınızdan emin olun). Ardından saç derinizi iyice durulayın, bu sırada parmak uçlarınızla masaj yapmaya devam edin.

Saç derinizin ne kadar kuru olduğuna bağlı olarak haftada bir, haftada iki veya her gün saç kremi ile yıkayabilirsiniz.

"Kıvırcık saçlılar, saçlarını doğal yağlarla nemlendirebilir ve haftada bir veya daha az saç kremi ile durulayarak saç derilerini oldukça iyi temizleyebilirler. Saç derisini parmaklarla sıkıca ovalamak kiri gevşetmek için yeterlidir." Lorraine Massey

Saç kremini tüm saçınıza dağıtın ve nazikçe açın

Bunu yapmak için ellerinizi veya geniş dişli bir tarak kullanın. Saçınızın alt kısımlarını açarak başlayın, ardından yavaş yavaş yukarı doğru hareket edin. Ekstra nem için saç kremini saçınızda 5 dakika kadar bekletin. Bu noktada saçınızı tarakla ayırmak isteyebilirsiniz.

Saçınızın son durulama işlemini soğuk su ile yapın

Ilık ve soğuk su saçın kütikülünü kapatır ve nemi hapseder. Bu, kabarmayı azaltacak ve saça parlaklık katacaktır. Saçınızda, özellikle uçlar gibi kuru kısımlarda biraz saç kremi bırakın. Parmaklarınızı nazikçe saçlarınızda gezdirmekte fayda var ama bu noktadan sonra saçınızı taramayın.

Curly Girl Methodu Nedir, Uygulama Adımları Nelerdir?-5 - Saç Bakım Güzellik Curly Girl Methodu Nedir, Uygulama Adımları Nelerdir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Ürünleri saçınıza uygulayın

Kıvırcık saç, düz saçtan çok daha kolay kurur, bu nedenle yumuşak ve nemli tutmak için ekstra ürünler kullanmanız gerekir. Kıvırcık saçlarınız varsa şekillendirici ürünleri saçlarınız ıslakken uygulayın ancak saçlarınız dalgalıysa yıkamadan sonra 5 dakika bekleyin.

Ürünü elinize alın ve parmaklarınızda ısıtın. Ardından saçınıza bölümler halinde uygulayın. Losyon benzeri kremler ve alkolsüz jeller gibi nemlendirici saç ürünleri kullanın. Bukle türünüz için özel olarak tasarlanmış ürünleri arayın (Örneğin Elidor Belirgin Bukleler 7/24 Şekillendirici Bakım Kremi, gün boyu istediğiniz saçlara sahip olmanızı sağlar).

Kıvırcık saç bakımı konusunda; durulanan saç kreminden sonra, bukle kreminden önce, saça hafif bir yağ uygulamak da yaygın. İstediğiniz tür ve sıradaki ürünleri kullanın (silikon içermediği sürece). Ardından, bukleleri parmaklarınızla şekillendirin.

Fazla nemi gidermek için saçınızı nazikçe kurutun

Saçlarınızı bir tişört veya mikro fiber havlu ile nazikçe ovun. Klasik havlu kumaşları, saçınızı kabartır. Bunun yerine buklelerinizi parmakla şekillendirmek isteyebilirsiniz. Ardından, saçın kalıcı bir şekil alabilmesi için 5 dakika kadar bekleyin.

Saçınızın kuruma süresini kısaltın

Eski bir tişörtü veya mikro fiber havluyu düz bir yüzeye yayın. Saçınızı bezin ortasına yerleştirin. Ardından her zamanki gibi bükün. 15-30 dakika kadar başınızın bezele sarılı kalmasını sağlayın, sonra bezi çıkarın.

Artık son adım olarak saçlarınızı kurutabilirsiniz. Havayla kurutma, saçınızı kurutmanın en kolay ve en nazik yolu. Ancak fön makinesi ile kurutmanız gerekiyorsa sıcak yerine soğuk veya ılık bir ayar kullanın. Ayrıca saçınızı yalnızca kısmen kurutun (yaklaşık %80’i kuru olacak şekilde) ve kalan süre boyunca havayla kurumaya bırakın. Kururken saçlarınıza dokunmayın, aksi takdirde dağılır ve kabarır.

Difüzör de kabarmayı azaltma açısından iyi çalışır.

Curly girl method saç döker mi?

Buraya kadar curly girl method için önerilenleri sıraladık. Bu yöntem, son zamanlarda kıvırcık saçları şekillendirmek için yaygın olarak tercih ediliyor.

Bununla birlikte sizin için işe yarayıp yaramayacağını deneyerek anlayabilirsiniz. Sonuçta şampuanı tamamen bırakmak ve ürünlerin uygulama talimatlarının aksine saç kremini saç diplerine uygulamak istemeyebilirsiniz. Saç kremlerinin saç diplerine uygulanması, saç dökülmesine yol açabilir. Bundan kaçınmak için bu adımı atlayarak diğer adımlara bağlı kalabilir veya bir şans verebilirsiniz.

Seçim sizin.

Güzellik rutininizi zenginleştirmek için Dove Argan Yağı Duş Köpüğünü tercih ederek ihtiyaç duyduğunuz bakımı eksiksiz bir şekilde sağlayabilirsiniz!

 

Güzellik rutininizi zenginleştirmek için Dove Argan Yağı Duş Köpüğünü tercih ederek ihtiyaç duyduğunuz bakımı eksiksiz bir şekilde sağlayabilirsiniz!