0

Uzunca bir zaman dilimine yayılan pandemi ve kapanma bizi ailemizden, arkadaşlarımızdan ve tabii berberlerden uzak tuttu. İstediğiniz saç kesimi ve sakal tıraşını yaptırmak üzere aynanın karşısında oturmayı ve 30 dakikalığına da olsa içinize bakmayı eminiz siz de özlediniz. Bu süreçte bazılarımız tek başına tıraş olmaya cesaret ederken, bazılarımız doğru kesimi yapabilmek üzere YouTube videolarında kayboldu. Neyse ki pandeminin etkisinin azalmasıyla birlikte artık yaşam normale dönüyor. Yeniden saçlarımızı berberimize emanet etme zamanı geldi. Hayal ettiğiniz saç stiline kavuşma yolunda ise berberinizle aranızdaki açık ve dürüst iletişim büyük önem taşıyor!

Eğer saçlarınızın arasında makas gelip giderken dehşete düşmüş bir şekilde sandalyede oturuyorsanız konuşmak anahtar kelime. Bu, çoğu erkeğin yapmak istediği ama çekindiği bir konuşma. Bununla yüzleşmek istemeyenler, başka bir berbere geçmek durumunda kalabilir veya nefret ettikleri bir saç kesimine maruz kalabilirler.

Peki, kontrolü nasıl ele alacaksınız? Berberinizden hayal ettiğiniz saç kesimiyle ayrılabilmek için değişen ihtiyaçlarınızı açıklamayı tercih edin!

Berberinize Saç Kesiminizi Beğenmediğinizi Nasıl Söylersiniz?-1 - Saç Bakım Güzellik Berberinize Saç Kesiminizi Beğenmediğinizi Nasıl Söylersiniz?-2 - Saç Bakım Güzellik

İstediğiniz saç kesiminin fotoğrafını gösterin

Berberinize saç kesiminizi beğenmediğinizi söylemenin neden zor olduğunu anlıyoruz. Kimse elinde keskin bir makas bulunduran birini kızdırmak istemez. Bu yüzden önceden plan yapın. Ona yeni bir saç modeli denemek istediğinizi söyleyin ve ilham aldığınız fotoğrafları gösterin. İyi bir berber bir saç modelinin size uygun olup olmadığı konusunda her zaman dürüst olacak ve çeşitli alternatifler sunacaktır. Onun bir profesyonel olduğunu unutmayın. Kibar ve yapıcı olduğunuz sürece fikir beyan etmeniz kimsenin duygularını incitmez.

(Ayrıca 2021 Erkek Saç Kesimi Trendleri yazımız ilginizi çekebilir.)

İtibar, herhangi bir berberin başarısında büyük rol oynar

Özellikle çok iyi tanımadığımız stilistlerle ilgili en büyük kabus, oturduğumuz sandalyede aynaya bakıp saç kesimimizin rotadan sapmasını izlemek. Unutmayın; hiçbir zaman geç değil. Muhtemelen berberiniz de işaretleri algılayacaktır. Bir müşteri olarak rahatsız hissetmeye başlıyorsanız lütfen konuşun. Eğer saç kesme makinesi üzerinden sizi duyamazlarsa elinizi kaldırın ve işlerin nerede olduğu hakkında konuşmak için müsaade isteyin.

Eleştirme konusunda endişeliyseniz bunun devam eden bir çalışma olduğunun farkında olduğunuzu, ancak kontrolün sizde olduğunu açıkça belirtin: “Sadece merak ediyorum, şimdilik tepeyi bırakıp yanlara konsantre olabilir miyiz, böylece kararımı vermeden önce nasıl görüneceğini anlamış olurum.” Ya da “Düşünüyordum da… Bu kesimin son aşamada nasıl görüneceğinden emin değilim, biraz durabilir miyiz?”

Berberinize Saç Kesiminizi Beğenmediğinizi Nasıl Söylersiniz?-3 - Saç Bakım Güzellik Berberinize Saç Kesiminizi Beğenmediğinizi Nasıl Söylersiniz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Mutlu olmadığınızı birine söylemekten korkmayın

Dürüst olun, berberin deneyimini ve uzmanlığını kabul edin. Endişelerinizi rahatça açıklayın. Aksi takdirde harcanan saçlarınız ve paranız olur. Sonuçta karşınızdaki insan saç kesme konusunda eğitimli olduğu kadar iletişim becerileri konusunda da eğitimli. Bu yüzden salondan karşılıklı bir memnuniyetle ayrılmak için doğru ve açık iletişim kurmaya çalışın.

Bazen gerçekten de stilistler yeni şeyler denemek konusunda isteksiz olabilirler ve onların tavsiyelerini görmezden gelmek, saçlarınızın kaderini kontrol etmek isteyebilirsiniz. Sonuçta makas onların elinde ama kaderiniz sizin elinizde. İşler istediğiniz gibi gitmiyorsa diğer ilişkilerde olduğu gibi onunla da ilgilenin.  Berberinizle iletişim kurmanın imkansız olduğunu düşünüyor veya onlar tarafından duyulmuyorsanız, o zaman yeni birini bulmanın zamanı gelmiş demektir.

Saçlarınıza iyi davranın!

Saçlarınız, stilinizin önemli bir parçası. Onlara iyi davranmak konusunda saç kesimi ve berber seçiminizin önemi olduğu kadar bakım rutininizin de önemi var. Bu noktada size önerimiz Clear erkek şampuanları. İçeriği bitki özleri ve vitaminlerle zenginleştirilmiş Clear erkek şampuanları sadece erkeklerin ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlanır. Saç derinizdeki gözenekleri, ölü deriden arındırır ve saç diplerinizi canlandırır. Bunun yanında kepek, kuruluk ve kaşıntı gibi deri rahatsızlıklarını da önleyerek saç diplerinizi nemlendirir.

Ayrıca Kepek Hakkında Muhtemelen Yanlış Bildiğiniz 7 Şey yazımızı inceleyebilirsiniz.