0

Kepek, saç derisinin kaşınmaya ve beyaz küçük pullar şeklinde dökülmeler görüldüğünde başlayan, iltihaplı bir saç derisine neden olan bir durumdur. Kepek, kuru cilt ve saç ürünlerine verilen kötü reaksiyonlar, alerjiler ve mantar dahil olmak üzere birçok sebepten kaynaklanabilir. Kepek tedavisine başlamadan önce saçınızdaki kaşıntı ve dökülmelerin kaynağının kepek olduğundan emin olmanız gerek. Zira kuru saç derisi de beyaz küçük pullara neden olur ve kepek ile çok fazla karıştırılır.

Şimdi, kepekle ilgili bazı efsaneleri açıklığa kavuşturalım.

Kepek Hakkında Muhtemelen Yanlış Bildiğiniz 7 Şey -1 - Saç Bakım Güzellik Kepek Hakkında Muhtemelen Yanlış Bildiğiniz 7 Şey -2 - Saç Bakım Güzellik

Kepek kuru saç derisi yüzünden olur

Cildiniz ve saç derisini kuruysa veya kuru saç derisi ile sonuçlanan bir dermatit reaksiyonuyla uğraşıyorsanız bu durum saç derisinde pullanmaya, kaşıntıya ve hatta ciltte soyulmalara neden olabilir. Hatta bazı durumlarda yağlı saç derisi de dermatit reaksiyonları gösterebilir. Bunun nedeni dermatit ile bağlantılı olan Malassezia mayasının saç derinizdeki yağ (sebum) ile beslenmesidir. Tabii bu durumlar tamamen farklı saç problemleridir ve kepekle alakası yoktur.

Yağ tedavisi kepek problemini çözer

Bazı kimselerden zeytinyağı ya da hindistancevizi yağının kepeğe iyi geldiğini duymuş olabilirsiniz. Hatta bazı kaynaklar bu yağların hafif ısıtılarak saç derisine uygulanması gerektiğini de söyler. Bu doğal yağlar kuru saç derisini nemlendirmeye ve saçlara bakım yapmaya yardımcı olur. Eğer kepeğin neden olduğu pullar saçlarınızın yağlanmasına neden oluyorsa uygulanan yağlar daha da yağlı bir saç derisine neden olabilir ayrıca sıcaklığın ayarlanamaması saç derisinde tahrişe neden olabilir. Doğal yağları kepek tedavisi için değil saç bakımı için kullanmalısınız.

Kepekli saç daha az yıkanır

Sıcak su cildi ve saç derisini doğal yağlarından arındırarak kurumaya neden olabilir ve kepeğinizin nedeninin kuru saç derisi olduğunu düşünüyorsanız sık yıkamayı kesmek iyi bir fikir gibi gelebilir. Fakat kepeğin nedeni ne olursa olsun biriken ölü deri kalıntılarından arındırmak için bir süre sık yıkama yapmanız gerekebilir. Bu süreçte ılık su kullanmaya özen gösterin böylece saçınızın canlılığını ve parlaklığını da yitirmesini de engelleyebilirsiniz. Duş rutininize de mutlaka bir kepek şampuanı ekleyin. Kepeğe karşı etkili teknolojisi ile geliştirilen Clear Komple Bakım Şampuanı, özel formülü sayesinde saçlarınızdaki proteini yeniler, saç derinizi besler, su ihtiyacını giderir. Saç tellerinizdeki protein parçalarını tazelerken saçınıza ışıltısını ve doğal canlılığını geri kazandırır. Formülündeki Bio-Güçlendirici teknoloji sayesinde saç derisi bariyerini güçlendirirken saç derinizi nemlendirerek kepeğin geri gelmesini önler.*

*Düzenli kullanıldığında gözle görünür şekilde kepeği önler.
Kepek Hakkında Muhtemelen Yanlış Bildiğiniz 7 Şey -3 - Saç Bakım Güzellik Kepek Hakkında Muhtemelen Yanlış Bildiğiniz 7 Şey -4 - Saç Bakım Güzellik

Kepekli saçta şekillendirici ürün kullanılmaz

Kepekle mücadele ederken saçınıza veya saç derinize herhangi bir şekillendirici ürün eklemekten kaçınmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Evet ürün kullanımını belki biraz azaltabilirsiniz ama ürünleri kullandıktan sonra saçınızı güzelce arındırıyorsanız şekillendirici ürünleri rafa kaldırmanıza gerek olmaz.

Kepek saç uzamasını etkilemez

Aslında bu konuda çok fazla araştırma ve sonuç tespit edilmemiş olsa da kepek sorunu yaşayan kişilerin deneyimleri kepekle saç dökülmesinin birbiriyle ilişkili olduğundan yana. Bunun nedeninin de kaşıntı kaynaklı saçlara çok fazla elle müdahale edilmesi ve zaten kırılgan olan saç tellerinin kopmasına sebep olmak olarak görülüyor. Saç derisi yerince canlı ve sağlıklı olmadığı için büyüme hızının da yavaşlayabileceği iddia ediliyor.

Kepek yaz mevsimde artar

Kepeğin artması ve azalması mevsimlerle alakalı bir durum değil. Bu düşüncenin nedeni ise havadaki nemin cildi ve saç derisinin kurumasında etkili olması. Havanın daha az nemli olduğu kış ayları saç derisini kurutabilir ya da sıcak havalarda terin etkisiyle saçların daha fazla yağlanabilir. Fakat bunlar kepek miktarında artış ya da azaltma etkisi yaratmaz.

Beyaz pullar kesinlikle kepek belirtisidir

Kepek benzeri dökülmeye neden olabilecek birçok durum vardır. Saç derinizde veya saçınızda pullanma fark ederseniz, bunun nedeni daha önce de bahsettiğimiz gibi başka saç sorunları olabilir. Tahriş, kuru saç derisi, dermatit, bazı ürünlere olan alerjiler, sedef, egzama gibi sorunlar da pul pul dökülmelere neden olabilir. Kepekten olabildiğince hızlı nasıl kurtulabilirsiniz yazımıza da göz atarak kepek problemine karşı yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Kaşıntılı Saç Derisi İçin Şampuan Önerileri ve Berberinize Saç Kesiminizi Beğenmediğinizi Nasıl Söylersiniz? yazılarımız da ilginizi çekebilir.