0

Daha canlı, daha dolgun görünen saçlar için genetik önemli bir rol oynasa da beslenme şekliniz, bulunduğunuz hava koşulları ve kirlilik, saç bakımına genel yaklaşımınız gibi konular da önem taşıyor. Hatta sağlıklı bir diyet ve uygun bakım alışkanlıkları, hayal ettiğiniz saçlara giden yoldaki en hızlı kestirme. Peki saç bakımı konusunda yeterince bilgiye sahip misiniz? Bu püf noktalarını atlamadığınızdan emin olun. Özellikle konu, erkek uzun saç bakımı olduğunda tüm bu tüyolar, daha fazla önem kazanıyor.

Daha Sağlıklı Görünen Saçlar İçin 6 Püf Noktası-1 - Saç Bakım Güzellik Daha Sağlıklı Görünen Saçlar İçin 6 Püf Noktası-2 - Saç Bakım Güzellik

1. Protein tüketmeyi unutmayın

Çok yönlü bir diyet saç ve saç derisi sağlığı için önemli bir faktör. Saçlarımız esasen proteinden oluşuyor, bu nedenle günlük olarak en az 45 gram protein tükettiğinizden emin olun. Zengin protein kaynakları arasında ise şunları sayabiliriz: Yağsız et, kümes hayvanları, balık, fasulye, az yağlı süt ürünleri, yumurta… Yeterli protein içermeyen diyetler genel sağlığınızı tehdit etmekle birlikte zayıf, kırılgan saçlara ve saç dökülmesine de neden olabilir.

2. Çinko önemli!

Çinko eksikliğinin de saç dökülmesine neden olabileceği biliniyor. Saçlarınızı bu yaygın saç probleminden korumak için diyetinize fıstık, ceviz, kaju, badem, fındık gibi kuruyemişleri ekleyin. Ayrıca sebze, meyve, yeşil yapraklı salatalar, bol miktarda su tüketmeyi de unutmayın. Gerekli durumlarda doktorunuza danışarak multivitamin ve çinko takviyesi de alabilirsiniz.

3. Omega-3 ile saçlarınıza sağlık kazandırın

Omega-3 yağ asitleri sağlığınıza olan faydalarının yanı sıra saç köklerini uyararak saç derisi sağlığını geliştirebilir. Bu sağlıklı yağ somon, sardalya, ringa balığı gibi soğuk su balıklarında bulunur. Diğer zengin omega-3 kaynakları arasında ise keten tohumu, yoğurt, süzme peynir, salata, tam tahıllar yer alır.

Eğer saç şekliniz kendiliğinden dalgalı ise bu besinler ile bukleleriniz daha da gürleşecek canlı ve parlak görünecek.

Daha Sağlıklı Görünen Saçlar İçin 6 Püf Noktası-3 - Saç Bakım Güzellik Daha Sağlıklı Görünen Saçlar İçin 6 Püf Noktası-4 - Saç Bakım Güzellik

4. Saçınızı tanıyın

Saçlarınızı ne sıklıkla yıkamanız gerektiği konusunda farklı görüşler duyabilirsiniz. Aslında bu sorunun cevabı, aşağıdakilere, kişisel tercihlere ve bireysel ihtiyaçlara bağlı:

  • Saç tipi ve dokunuz.
  • Şekillendirme ürünlerini kullanma sıklığınız.
  • Aktivite seviyeniz.

Örneğin yağlı saçlara sahip kişiler onları her gün şampuanlama ihtiyacı duyarken, kuru saçlı kişiler daha az şampuanlayabilir. Size özellikle yağlı saçlar için bir önerimiz var. Clear Men Günlük Arınma&Ferahlık Şampuan’ı deneyin. Sedir ağacı ve okaliptus’le zenginleştirilmiş içeriğiyle saçları derinlemesine arındırır, saç derisini ferahlatır.

5. Doğru şampuanı seçin

Yanlış şampuan ve şekillendirici ürünlerin kullanımı saçta ciddi hasarlara neden olabilir. Saç tipinize uygun (yağlı, kuru vb.) ürünleri tercih edin ve kepek gibi saç sorunlarınızı hedefleyin. Maliyet, ürünün kalitesini göstermez. Bu yüzden şampuan seçimi konusunda özenli olmanızı öneririz. İçerdiği bitki özleri ve vitaminlerle zenginleştirilmiş CLEAR erkek şampuanları sadece erkeklerin ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlanır. CLEAR erkek şampuan çeşitleri saç derinizi temizler, arındırır ve saç diplerinizi canlandırır. Saç derisinin doğal koruyucu katmanını etkinleştirmeye; kepek, kuruluk ve kaşıntı gibi saç derisi problemlerini önlemeye yardımcı olur.

Daha Sağlıklı Görünen Saçlar İçin 6 Püf Noktası-5 - Saç Bakım Güzellik Daha Sağlıklı Görünen Saçlar İçin 6 Püf Noktası-6 - Saç Bakım Güzellik

6. Yıkayın ve tarayın

Uzmanlar, çoğu kişinin yanlış şampuan kullandığını öne sürüyor. Standart pratik öneriler ise şu şekilde:

  • Saçınızı günde bir kereden fazla yıkamayın.
  • Sadece saçınızın tamamını kapsayacak miktarda ürün kullanın.
  • Çok sıcak veya çok soğuk su kullanmaktan kaçının.

Ayrıca saçınız ıslakken ona nazik davranın. Çünkü ıslak saç, kırılmaya karşı daha savunmasız. Islak saçınızı havluyla sert şekilde ovalamayın. Taramak için geniş dişli bir tarak kullanın, çok fazla taramayın veya bunu ıslakken yapmayın. Saçlarınızı kendiniz kesiyor ve şekillendiriyorsanız makasınızın keskin olmasına da özen gösterin. Böylece saçlarınızın uçlarının kırılmasını önlemiş olursunuz.

Bonus: Saçlarınızı çok sıkı toplamayın. Ayrıca Erkek Uzun Saç Toplama Modelleri yazımız size bu konuda ilham verebilir.