0

Bir yılı aşkın süredir kuaföre gitmek, spor salonunda zaman geçirmek gibi sıradan rutinlerimiz bile başka bir anlam kazandı. Artık bu basit zevklerin önemini, muhtemelen daha fazla biliyorsunuz… Elbette bu süreçte, bir kuaförle birlikte yaşayan herhangi bir insan kadar şanslı olamayız, ancak saçlarımızla başa çıkmanın farklı yollarından yararlanabiliriz. Pandemi nedeniyle kişisel bakımınızı aksatmayın ve saçlarınızla düzenli olarak ilgilenin. Normal şartlar altında kendi saçınızı kesmenizi önermesek de pandemi süreci pratik çözümler gerektiriyor. Dünya ekşi mayalı ekmek yapmayı öğrenmekle meşgulken repertuarınıza kişisel berberlik becerileri eklemek sizin için akıllıca olabilir.

Evde Kendi Saçınızı Nasıl Kesersiniz?-1 - Saç Bakım Güzellik Evde Kendi Saçınızı Nasıl Kesersiniz?-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç kesim kitinizi hazırlayın

İlk saç kesiminize başlamadan önce gerekli araçlara yatırım yapın. Örneğin yaşam alanınızda uygun bir ayna düzeneği yoksa başınızın arkasında iyi bir açı oluşturmak için bir el aynasına ihtiyacınız olacak. Ayrıca düzgün bir kesme makinesi seti de almalısınız. Bu tür cihazlar saç kesmekle kalmıyor, sakal düzeltici olarak da kullanılabiliyor. Bununla birlikte, saçlarınızı keserken tıraş makinenizi kullanmayın. Çünkü tıraş makineleri, saçları kısaltabilse de yeterince güçlü değildir ve saçlarınızda düzensiz boylar oluşturabilir. Son uyarımız ise bu iş için profesyonel kuaför makaslarından uzak durmanız. Onlar gerçekten çok keskindir ve saçlarınızı kesmek isterken yaralanmanıza neden olabilir.

Acele etmeyin

Gerekli ekipmanı sağladıktan sonra, ilk denemeniz için yeterli zamanı ayırdığınızdan emin olun. Gereksiz baskı hatalara yol açar, bu nedenle saç kesimi sırasında acil bir toplantıya girme ihtimaliniz varsa başka bu iş için başka bir günü tercih edin. Benzer şekilde, temiz saçlarla daha iyi sonuçlar alırsınız, bu yüzden saçlarınızı şampuanla derinlemesine arındırmak, hazırlığın önemli bir parçası. Clear Men Yoğun Arındırıcı Şampuan kullanarak saçlarınızdaki yağ ve ürün birikimini gidererek işe başlayın. Clear Men Yoğun Arındırıcı Şampuan saç derisini besler, kir ve yağdan arındırmaya yardımcı olur. Ardından saçlarınızı iyice kurulayın. Bu, saç kesme makinenizin işini kolaylaştıracak ve kestiğiniz uzunluk hakkında doğru bir görünüm sağlayacak.

Evde Kendi Saçınızı Nasıl Kesersiniz?-3 - Saç Bakım Güzellik Evde Kendi Saçınızı Nasıl Kesersiniz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Daha yumuşak bir kesim benimseyin

İlk denemede saçlarınızı çok fazla kısaltmanız iyi bir fikir olmayabilir. Öncelikle tercih edilen bıçak uzunluğunu seçin. Daha önce saçlarınızı kendi başınıza hiç kesmediyseniz, dört numara çok kısa hissettirebilir, bu nedenle altı veya sekiz numaradan(en uzun olanlar) başlamanızı öneririz. Hangi numarayı seçerseniz seçin, kesim boyunca ona bağlı kalın. Alışana kadar saç boyunuzu karıştırmamaya çalışın. Aynı şekilde boyun çizgisini düzeltme konusunda da çok fazla endişelenmeyin. Altı ve sekiz numara gibi yumuşak bıçaklar, doğal bir görünüm sağlar.

Saç kesme makinenizi kapalı tutun ve favorilerinizin ucundan başlayın, makineyi yavaşça şakaklarınız doğru ve saç derisinden uzağa hareket ettirin. Böylece kesilen saç telleri düşer ve bıçağı tıkamaz. Her iki tarafta da arkaya doğru ilerleyin. Daha uzun saçlara ulaşmak için kulaklarınızı aşağı çektiğinizden emin olun.  Sonra el aynasını alın, en doğru açıyı bulun ve ense kısmından başlayıp yukarı doğru hareket ederek başınızın arka kısmıyla ilgilenin. Eşitliği sağlamak için bu alanı birkaç kez geçmeniz gerekecek. Düzensiz saç öbeklerini hissedebilmek için ellerinizi başınızın her tarafında gezdirin.

Evde Kendi Saçınızı Nasıl Kesersiniz?-5 - Saç Bakım Güzellik Evde Kendi Saçınızı Nasıl Kesersiniz?-6 - Saç Bakım Güzellik

İnceltme makası kullanın

Saçlarınızı çok kısa kesmek her zaman istemeyeceğiniz bir durum olabilir, peki pandemi sona erene kadar daha uzun bir kesimi nasıl yönetebilirsiniz? Çözüm basit; hemen bir inceltme makası edinin. Uzun saçları eşit şekilde kesmeye çalışmak zor ve riskli, bu nedenle bundan tamamen kaçınmanızı öneririz. İnceltme makası, saç boyunu fazla değiştirmeden sadece ağırlığını alacaktır.

Saçlarınızın ön bölümünü üçe ayırın, sonra bu bölümleri alt bölümlere ayırın ve her birini çevirerek bükün. Parçaları rastgele, sadece makasın ucuyla dikkatlice kesin (saç uçlarından kaçınarak ve daha çok saç derisine yaklaşarak). Bunu yapmak çok fazla saç teli azaltmayacak ancak saçlarınızın genel hacmini azaltıp dengeleyecek.

Ayrıca Saçınızdaki Doğal Griler Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Daha Sağlıklı Görünen Saçlar İçin 6 Püf Noktası yazılarımız ilginizi çekebilir.