0

Bakımlı uzun saçlar, her erkekte harika görünebilir. Ama tahmin edebileceğiniz gibi, erkek uzun saç bakımı biraz emek istiyor. Bu özellikle de daha az bakım gerektiren kısa saça alışkın olan beyler için geçerli. Saç sağlığı köklerden başladığı için saçlarınızı uzatmak istiyorsanız önce köklerle ilgilenmelisiniz.

Çoğu şey gibi, uzun saçlarınızı en iyi durumda tutmak için de doğru bakım uygulamaları çok önemli. Teknolojik bir alete zarar verirseniz genelde tamir edilebilir. Kolunuzu yaralarsanız bir süre sonra iyileşir. Ancak saçlarda meydana gelen büyük hasarların genellikle dönüşü yoktur. Saçlarınız kaynağı kan olmayan bir protein olan keratinden oluşur, bu nedenle hasar gördüğünde kendini iyileştiremez. Hasarlı saçları daha sağlıklı göstermenin tek yolu, sorunlu kısımları kesmek; dolayısıyla uygun bakım büyük önem taşıyor.

Saçlarınızı uzatmadan önce gerçekçi hedefler edindiğinizden ve erkek uzun saç bakımının yaşam tarzınıza uygun olacağından emin olun. Saçlarınızı korumak için bakım rutininiz için daha fazla zamana ihtiyacınız olacak. Bu noktada erkekler için saç bakım tüyoları imdadınıza yetişebilir.

Erkek Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Erkek Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Erkek uzun saç şekillendirme tüyolarından yardım alın

Saçlarınızın her zaman hacimli görünmesini istiyorsanız doğru kumaştan yapılmış saç lastikleri bulmanız oldukça önemli. Sıkı şapkalar kullanmanın veya çok sıkı at kuyruğu yapmanın saçlarınızı çekmekten kaynaklanan bir tür saç dökülmesi problemine neden olabileceğini unutmayın. Daha gevşek şapkalar kullanmak ve saçlarınızı daha gevşek şekilde toplamak hasar görmelerini önlemeye yardımcı olabilir.

Erkek uzun saç bakım ürünleri kullanın

Eğer daha önce yapmadıysanız artık saç tipiniz için doğru şampuanı belirlemeniz gerekiyor. Saçlarınızı şampuanlamadan önce karışmadığından emin olun. Şampuanı normalde yaptığınız gibi uygulayın ancak daha uzun sürmesi ve tüm saç tellerine ulaşması gerektiğini unutmayın. Yıkanırken çok sıcak su kullanmamaya özen gösterin, sıcak su saç ve saç derisindeki faydalı yağları yok edebilir.

Uzun saçlara sahip olmak gün içinde bile daha sık şampuanlama ve şekillendirme isteği uyandırır, ancak bu saçlarınız için iyi değil. Bunun yerine saçlarınızı gün aşırı yıkamayı deneyin. Erkeklerde yağlı saç, yaygın görülen bir durum. Eğer yağlı saçlara sahipseniz günlük kullanım için Clear Men Yağlı Saçlar İçin Maksimum Ferahlık Şampuan  gibi bir şampuan tercih edin. Saç derisinin doğal dengesini kazanmasına yardımcı olmak için gözeneklerdeki yağı temizler.

Yoğun olarak saç şekillendirme ürünleri kullanıyorsanız da Clear Men Yoğun Arındırıcı Şampuan’ı deneyin. Yoğun arındırıcı kömür içeren formülü ile saç derisini besler, kir ve yağdan arındırmaya yardımcı olur.

Erkek Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Erkek Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Erkek uzun kıvırcık saç bakımı / Erkek dalgalı uzun saç bakımı nasıl olmalı?

Saç yıkama konusunda tüyolara yer verdik. Peki ya kıvırcık veya dalgalı saçlarınızı nasıl kurutmalısınız? Bu noktada uzun düz saçlar en konforlu bölgede yer alıyor. Çünkü hava ile kurumaya bırakıldıklarında bile hoş bir görünüm elde etmek mümkün.

Kıvırcık veya dalgalı saçlarınızı havluyla kurutacaksanız özellikle dikkatli olun. Konu erkek uzun saç bakımı olduğunda en yaygın yapılan hata, saçların havluyla sert bir şekilde ovalanması. Bunu yapmak sadece saç kütiküllerine zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda elektriklenmeye ve bölünmüş saç uçlarına da neden olabilir.

Fön makinesi kurutma da saç hasarlarının yaygın nedenleri arasında yer alır. Eğer fön makinesi kullanacaksanız geniş dişli bir tarak kullanın ve saçlarınızı daima hafif nemli bırakın. Vaktiniz varsa saçlarınızı kurutmanın en sağlıklı yolu sadece hava ile kurumaya bırakmak ve gerekirse parmaklarınızla biraz şekillendirmek. Yıpranmış saçları ortadan kaldırmanın en etkili yolu kesmek olduğu için her 6-8 haftada bir saçlarınızı kestirmelisiniz. Bununla birlikte berberinize yalnızca bölünmüş uçları gidermek istediğinizi belirtin. Böylece saçlarınız gereğinden fazla kısalmayacak.

Erkek Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Erkek Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Evde uzun saç bakımı doğal yöntemler

Sonuçta saçlarınızın sağlığı ve durumu, vücudunuzun durumunu yansıtma eğiliminde. Stres, kötü beslenme, sigara kullanımı, uykusuzluk sağlıksızlığa ve donuk, cansız görünen saçlara neden olabilir. Saç bakım ürünleri, saç sorunlarını biraz düzeltebilse de saç sağlığınız vücut sağlığınızla direkt olarak bağlantılı. Bu nedenle sağlıklı beslenin, bol su için, stresi azaltın ve iyi yaşayın. Sonunda hem vücudunuz hem de saçlarınız bunun için size teşekkür edecek.

Sağlıklı görünen saçlar için püf noktaları konusunda diğer önerilerimizi ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Saç derisi sağlığını göz ardı etmeyin. Durularken, şampuanlarken veya bakım yaparken saç derinize nazikçe masaj yaptığınızdan emin olun.
  • Isı ile şekillendirme araçlarını düşük ayarda kullanın. Veya ısıya karşı koruyucu saç bakım ürünlerinden destek alın.
  • Doğal saç maskeleri kullanın. Çeşitli saç ihtiyaçlarına yönelik, evde hazırlayabileceğiniz saç maskeleri tariflerine göz atın ve size uygun olanını düzenli olarak uygulayın.
  • Yatmadan önce saçlarınızı nazikçe tarayın. Böylece saç derinizdeki doğal yağların saçlarınızın tamamına yayılmasına yardımcı olarak bölünmüş saç uçlarına fayda sağlayabilirsiniz.

Bonus: Sıcak havalarda saç şekillendirmek daha zor. Püf noktaları için Sıcak Havalarda Saçlarınızı Nasıl Şekillendirmelisiniz? yazımızı inceleyin.