0

Yağlı saç, saç derinizin sebum olarak da adlandırılan yağı çok fazla üretmesinin bir sonucudur. Bu durum; saçları aşırı yıkama, hijyen alışkanlıkları, yoğun egzersiz, beslenme ve yaşam biçimi gibi birkaç farklı faktörden kaynaklanabilir. Bunun yanında, saçın doğal şekli de yağlı saçta önem teşkil eder. Düz saçların çabuk yağlanması tam da bu yüzden. Saç dibindeki yağlar saçın uçlarına doğru çok kolay şekilde hareket eder böylece saç çabucak yağlanır, ağırlaşır ve sönük görünür. Özellikle konu erkek uzun saç bakımı olduğunda, yağlı saçlarla mücadele daha fazla önem kazanır.

Erkeklerde Yağlı Saç Problemi Nasıl Önlenir? -1 - Saç Bakım Güzellik Erkeklerde Yağlı Saç Problemi Nasıl Önlenir? -2 - Saç Bakım Güzellik

Yağlı saçın nedenleri

Saçınızdaki yağlar, her bir saç köküne bağlı yağ bezlerinden gelir. Bezler, cildi ve saçı nemlendirmek için saç folikülüne dolaşan sebum adı verilen yağlı bir madde üretir. Bu bezler normal çalışmadığında cildinizde ve saçınızda sorunlara neden olabilir. Örneğin sivilceler de cilt fazladan sebum ürettiğinde oluşur ve ölü deri hücrelerinin gözenekleri tıkamasına neden olur. Yağlı saçın etkilerinin de aynı mantıkta olduğunu söyleyebiliriz. Fazla yağlanma sonucu saç derisindeki gözeneklerin tıkanmasına bağlı olarak da sivilceler, tahrişler, kuru ölü deriler gibi problemler ortaya çıkabilir.

Saç bakım rutininizi değiştirerek saçlarınızın yağlanmasını en aza indirgeyebilirsiniz.

Yıkama rutini

Yağlı saçların en yaygın nedenlerinden biri düzensiz ve aşırı yıkama. Saçlarınızı her gün yıkarsanız bu saçın doğal yağ dengesinin bozulmasına ve daha fazla yağ üretilmesine neden olur. Dengeli bir yağ üretimi için saçlarınızı haftada sedece 3-4 kez yıkamak en doğrusu. Ayrıca kullandığınız şampuan seçimi de doğru bir bakım için en önemli konular arasında. Mentol içeren şampuanların fazla yağı gidermede oldukça etkili olduğu söyleniyor. Saç yıkama rutininize Clear Men Cool Sport Menthol’u ekleyebilirsiniz.

Nazik davranın

Şampuanlama, şekillendirme, kurutma ya da fırçalama... Tüm bu işlemleri yaparken saçlarınıza nazik davranmaya özen gösterin. Şampuanlama esnasında özellikle saç diplerinize çok sert davranırsanız saç diplerinizin tahriş olmasına ve sonucunda çok fazla sebum üretilmesine neden olursunuz.

Saçlarınızı iyi duruladığınızdan da mutlaka emin olun. Kullandığınız saç şekillendirici ürünlerin kalıntılarının temizlenmesi sağlıklı saçlara kavuşmanızın en kolay yollarından. Kullandığınız saç kremini de saç diplerine değil boy ve uçlarına uygulayın.

Yıkama rutini sonrasında tarama ve kurutma işlemlerini uygularken de hassas ve nazik davranmayı unutmayın. Saçı çok sert fırçalamak daha fazla yağlanmasına ve uçlarının kırılmasına hatta saçların dökülmesine de neden olur.

Kurutma esnasında bir fön makinesi kullanacaksanız saçınıza çok yaklaştırmadan uygulayın. Havlu ile kurutacaksanız da saçınıza nazikçe dokundurup çekin. Böylece fazla suyu alarak saçlarınıza zarar vermemiş olursunuz.

Erkeklerde Yağlı Saç Problemi Nasıl Önlenir? -3 - Saç Bakım Güzellik Erkeklerde Yağlı Saç Problemi Nasıl Önlenir? -4 - Saç Bakım Güzellik

Şekillendirme ürünleri

Öncelikle söylememiz gereken en önemli şeylerden biri de saçlarınıza ellerinizle çok fazla dokunmamanız gerektiği. Saçınıza dokunduğunuzda ellerinizdeki yağı saçlarınıza bulaştırabilir ya da diplerde olan sebumun saçlarınızın uçlarına kadar inmesine neden olursunuz.

Saçınız zaten yağlıysa, yağ bazlı bir şekillendirme ürünü kullanmak yerine saçı ağırlaştırmayan ürünler olan saç spreyi veya köpük tercih edebilirsiniz.

Tabii yağlı saçların bir diğer kurtarıcısının da kuru şampuanlar olduğunu söylemeden geçmeyelim. Yağlı görünümü azaltan, hacim veren ve kolay şekil alan saçlar için elinizin altında bir kuru şampuan bulundurmak hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Yaşam tarzı

Saçınız aslında genel sağlığınızın da bir yansımasıdır, bu nedenle sağlıksız yiyecekler yemek ve egzersiz yapmamak yağlı saçların bir başka nedenleri arasında sayılır. Taze ve sağlıklı yiyecekler yemeyi ve cildinizin yağ üretimini artırabilecek rafine karbonhidrat ve doymuş yağlardan kaçınmayı deneyebilirsiniz. Bunun yanında diyetinize çinko, B ve E vitamini ve doymamış yağ içeren yiyecekleri dahil etmeniz ve bol su içmeniz de önerilir. Su İçmenin Güzelliğe Faydaları yazımızdan da suyun genel sağlığımız ve görünüşümüz üzerindeki etkilerini öğrenebilirsiniz.

Son olarak; aslında kuru ve yağlı saçlar arasındaki genel farkın saç yapısı olduğunu söyleyelim. Her iki saç tipinin de temeline saç derisinde yaşanan problemler yatıyor olabilir. Kuru saçlar da tıpkı yağlı saçlar gibi yaş tarzındaki değişiklikler nedeniyle oluşabilir. Yani yeterince su içmemek, saçı ve saç derisini nemlendirecek besinler tüketmemek saçların kurumasına yol açar.