0

Her gün ne giyeceğinize karar verirken, genel olarak mevsim, günlük programınız gibi dikkate alınması gereken bir dizi etmen var. Bunları göz önünde bulundurarak yaptığınız giysi seçimlerinin renkleri ise sadece çevrenizdekilerin ruh halini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda kişiliğiniz hakkında onlara çok şey söyleyebilir. 1974 tarihli bir araştırma, renklerin kalp hızı, kan basıncı ve solunumu değiştirebileceğini ortaya koymuş!

Bu nedenle iyi giyimli bir beyefendinin doğru mesajı ileten ve elbette hem kendisini hem de çevresindekileri memnun eden bir görünüm oluşturmak için renk psikolojisi hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini düşünüyoruz. Renkli giyinmek ve renkleri giysilerinize nasıl dahil edebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin!

Giydiğiniz Renkler Hakkınızda Ne Söylüyor?-1 - Saç Bakım Güzellik Giydiğiniz Renkler Hakkınızda Ne Söylüyor?-2 - Saç Bakım Güzellik

Kırmızı

Kırmızı renkle ilgili olumlu çağrışımlar arasında tutku, aşk, romantizm, cesaret, enerji, irade, ikna, liderlik ve güç bulunur. Olumsuz çağrışımlar ise tehlike, saldırganlık ve riski içerir. Genel olarak kırmızı duygularla yüklü bir renk. Bunu akılda tutarak giysilerinize kırmızıyı ne kadar dahil ettiğinize dikkat edin, aksi takdirde aşırı gösterişli bir görünüme sahip olabilirsiniz. Çok fazla kırmızı giyerseniz enerjik, iradeli ve açık sözlü görünürsünüz. Eğer ortamda fark edilen kişi olmayı seviyorsanız kırmızının genelde insan gözü tarafından ilk fark edilen renk olduğunu da söyleyelim.

Son olarak bu canlı renk mavi, pembe, gri ve kahverengi ile iyi bir uyum yakalar. Sadece onu ılımlı bir şekilde kullandığınızdan emin olun ve parlak kırmızının aksine bordo gibi yumuşak tonlara yönelin.

Mavi

Mavi dostluk, sadakat, pozitiflik, güven, dürüstlük, barış, zeka, başarı, sempati ve bilgelik gibi olumlu çağrışımları olan; erkek giyiminin olmazsa olmazı renklerden biri. Bu rengin nispeten daha az sayıda olumsuz çağrışımları var; en sık bilinenleri ise utangaçlık ve soğukluk. Genel olarak mavi, çevrenizdekileri daha rahat hissettirecek yatıştırıcı bir renk.

Ayrıca genelde çevrenize kontrolün sizde olduğu hissini verebilir. Bu nedenle iş görüşmeleri gibi kurumsal etkinlikler için özellikle iyi bir seçim olabilir. Mavi kahverengi, pembe, kırmızı ve turuncu ile iyi bir uyum yakalar, ancak erkek giyiminde nötr bir renk olarak kabul edilebilir ve renklerin çoğuyla eşleştirilebilir.

Giydiğiniz Renkler Hakkınızda Ne Söylüyor?-3 - Saç Bakım Güzellik Giydiğiniz Renkler Hakkınızda Ne Söylüyor?-4 - Saç Bakım Güzellik

Yeşil

Yeşilin olumlu çağrışımları arasında tazelik, rahatlık, özen, sosyallik, para ve finans, doğa, yaratıcılık, denge, şifa, cömertlik gibi kavramları sayabiliriz. Olumsuz çağrışımları ise gizem, kıskançlık, katılık ve durgunluk bulunur. Yeşil göze ve zihne kolay gelen bir renk, bu yüzden çok fazla yeşil giyiyorsanız insanlar tarafından sevilmek ve tanınmak istiyor olabilirsiniz. Son olarak yeşilin sarı, kahverengi ve gri ile iyi bir uyumu olduğunu belirtelim.

Beyaz

Beyazın olumlu çağrışımları güven, iyimserlik, denge, masumiyet, sadelik, pozitiflik, cesaret ve özgürlük. Olumsuz çağrışımı ise mükemmeliyetçiliği içerir. Beyazın genelde özgürlük, sadelik gibi şeylerle ilişkilendirdiği göz önüne alındığında, çoğu insanın yeni bir sayfa açarken özellikle mobilya gibi şeylerde beyaz rengi tercih etmesinin nedeni daha iyi anlaşılabilir.

Beyaz nötr bir renk ya da aslında rengin yokluğu. Bu sayede birçok farklı kişilik tipi tarafından giyilebilir. Beyaz giysiler masum ve temiz görünmenize yardımcı olurken, iyi organize olduğunuz ve kontrolün sizde olduğu izlenimini de verebilir.

Giydiğiniz Renkler Hakkınızda Ne Söylüyor?-5 - Saç Bakım Güzellik Giydiğiniz Renkler Hakkınızda Ne Söylüyor?-6 - Saç Bakım Güzellik

Gri

Grinin olumlu çağrışımları arasında denge, tarafsızlık, sükunet, olgunluk ve soğukkanlılık bulunur. Olumsuz çağrışımlar ise soğukluk ve ilgisizliği içerir. Erkek giyiminde bir diğer temel nötr ton olan gri, düzenli ve güvenilir görünmenizi sağlayabilir. Çok fazla gri giyenler genelde dikkat çekmemeyi tercih ederken, bu rengi fazla kullanmak ruh halinizi bastırabilir.

Daha koyu griler daha güçlü ve iddialı bir ifade verir. Bu renkleri pembe, beyaz, siyah, kırmızı ve mavi ile birlikte kullanabilirsiniz.

Siyah

Siyahın olumlu çağrışımları incelik, güç, otorite, zarafet, lüks, zeka ve verimlilik. Ayrıca soğukluk, sertlik, depresyon, saldırganlık, gizem, ölüm, yas gibi bir takım olumsuz çağrışımlara da sahip. Bu renk elbette çoğu insanın tercihi, ancak çok güçlü olma potansiyeli olduğu için birçok cilt tonuna uyumsuz kalabilir. Siyahı tıpkı beyaz ve gride olduğu gibi başka renklerle kullanarak ifadesini yumuşatabilirsiniz.

Çok fazla siyah giyen kişiler genelde hırslı olarak tanımlanır ancak hassas da olabilirler. Bununla birlikte siyahın beyaz ve gri renklerle iyi bir uyumu vardır. Resmi durumlar için de harikadır.