0

Erkekler için giyinmek daha kolay gibi görünse ve bu çoğunlukla doğru olsa da özellikle bazı okazyonlar kafa karıştırıcı olabiliyor. Özellikle ilk buluşma, ilk izlenim demek olduğu için hazırlığı son dakikaya bırakılmaması gereken bir okazyon. Çünkü kıyafetler, parfüm, saat, ayakkabılar küçük gibi görünse de sözsüz iletişimin önemli detaylarından ve bir insanın zevkleri, ilgi alanları hakkında pek çok şey anlatabiliyorlar. Ayrıca iyi giyinip, iyi görünmek karşınızdakine olan saygınızı göstereceği gibi özsaygınız hakkında da fikirler verecektir.

Bu konuda hemfikirsek şimdi tüyolarımıza geçelim. Sizin için, en önemli stil kurallarını ve neleri yapıp neleri yapmamanız gerektiğini açıklıyoruz.

İlk randevuda ne giymeli - Saç Bakım Güzellik İlk randevuda ne giymeli - Saç Bakım Güzellik

“Fit” her şeydir

Öncelikle stil sahibi görünmenin ne kadar para harcadığınızla hiç ilgisi yok, bunu hatırlatalım. Ancak pantolon, ceket ya da gömlek.. Hangi parça olursa olsun erkek giyiminde “fit”, yani kesimi ve formunun vücudunuza uyumu her şey demektir. İdeal olarak, ne çok dar, ne çok salaş giyinmelisiniz. Bu yüzden de tam üzerinize oturan ama çok da yapışmayan bir ceket, düz kesim bir jean ve bir gömlek en güvenli seçim olacaktır.

Detaylar, detaylar, detaylar...

Bazen küçük bir detay sizi öne çıkarabilir veya olumsuz etki bırakmanıza sebep olabilir. İlk randevuda sizi anlatacak bir dokunuş olması gerekiyor. Ancak ütüsüz bir kıyafet, gömlek düğmelerinin fazla açılmış olması (2-3 düğmeyi geçmemeli) gibi detaylar da ilk izlenimi mahvetmeye yetecek kadar önemli detaylar. Bunlara dikkat etmeniz hem karşınızdaki kişiyi etkileyecek hem de kendinize güveniniz artacak.

İlk randevuda ne giymeli - Saç Bakım Güzellik İlk randevuda ne giymeli - Saç Bakım Güzellik

Nereye gittiğiniz önemli

Belki ilk düşünmeniz gereken şey bu. Çünkü nereye gideceğiniz konusu, giyinme konusunda hep olduğu gibi, burada da önemli. Gündüz mü, gece mi? Parkta bir yürüyüş, bir konser, bir kokteyl barda içki veya şık bir restoranda yemek mi? Karşınızdaki de bunları dikkate alacağı için sizden de ister istemez bunu bekleyecektir. Ayrıca eminiz ki kıyafet olarak aynı sayfada olmak ortamı yumuşatacaktır.

Ne yapmalı, ne yapmamalısınız?

Evet, herkesin stili farklı. Ve olmalı da. Ancak bazı stil kurallar var ki bunlar pek de öznel değil. Kadınların erkeklerde dikkat ettiği bazı stil detaylarına dikkat etmeye çalışın.

  • Öncelikle, her zaman saat takmanızı öneririz. Saatinizin pahalı olup olmamasının önemi yok ancak karşıdaki kişide “gerçekten hazırlanıp gelmiş” hissini yaratmada büyük rol oynuyor. Gündüz randevusu için spor bir saat, akşam yemeğine metal kayışlı bir model tercih edebilirsiniz.
  • İkinci olarak randevunuz akşamsa koyu ve nötr tonlara yönelin. Çünkü bu tonlar sizi daha sofistike ve olgun gösterir. Örneğin lacivert, gri, beyaz ve siyah kombinasyonu iyi bir seçim olabilir. Böylece ilgi odağı siz ve muhabbet olacaksınız, kıyafetleriniz değil. Ayrıca jean giyecekseniz de yine yıkaması koyu renk olanları seçin. Gündüz buluşacaksanız biraz daha esnek davranabilir, stilinize eğlence ekleyebilirsiniz.
İlk randevuda ne giymeli - Saç Bakım Güzellik İlk randevuda ne giymeli - Saç Bakım Güzellik
  • Ayakkabıların etkisini hafife almayın ve temiz olduğuna emin olun. Sneaker ya da deri ayakkabı fark etmez, mutlaka temiz ve boyalı olmalı. Ayrıca çoraplarınız da elbette temiz ve ayakkabıyla uyumlu olmalı, küçük bir detay diyerek atlamayın.
  • Yapmamanız gerekenlerin başında ise kapüşonlu sweatshirt giymek geliyor. Biliyoruz, çok trend ve rahatlar ancak ilk randevuya göre değiller. Karşınızdakine efor sarf ettiğinizi ve onu önemsediğini göstermekte yetersizler. Soğukta ve dışarda olacaksanız, kaşmir bir kazak ve denim ceket tercih edebilirsiniz. Katmanlı giyinmek cool gösterir, kapüşonlular ise hayır.
  • Bir kesin “hayır” ise açık ayakkabılar. Her ne koşulda olursa olsun, casual bir ortam da olsa terlik veya sandalet ilk randevuda kesinlikle giymemeniz gerekenler arasında. Onun yerine loafer veya mokasen ayakkabı iyi bir seçim olabilir.
ilk randevuda ne giymeli - Saç Bakım Güzellik ilk randevuda ne giymeli - Saç Bakım Güzellik
  • İçeride şapka ve güneş gözlüğü mü? Karşınızdaki hemen bir şey sakladığınız hissine kapılsın istemiyorsanız bu ikili de iç mekanlarda kabul edilemez. Özellikle gözlükler iletişiminizin arasında engel oluşturur.
  • Kravatları da evde bırakıyoruz. Evet ilginç gelmiş olabilir ancak günümüz trendlerinde kravat çok resmi okazyonlar dışında kullanılmıyor. Ayrıca fazla tutucu ve resmi görünmenizi sağlayabilirler. Spor bir ceket ve gömleğinizin ilk düğmesini serbest bırakarak daha modern görüneceksiniz.
  • Çılgın desenlerden uzak durun. Sıkıcı olun demiyoruz elbette ancak göz yoran, yoğun desenler de kişiliğinizin önüne geçer. Kendi esprili yanınızı ön plana çıkarmayı sohbet kısmına bırakın. Ancak stilinize yine de renk katmak isterseniz çorap gibi küçük parçalara yönelin.

Son olarak randevuya gitmeden önce aynada gördüğünüzden mutlu olmak, özgüveninizi arttıracak ve keyifli vakit geçirmek için güzel bir başlangıç olacak. Bol şans!

Hayatınızın Aşkını Bulduğunuzun 8 İşareti yazımız da ilginizi çekebilir.