0

Cilde olumlu yararları bulunan pek çok doğal malzeme ile karşılaştınız ama aktif kömür konusunda şüpheli misiniz? Bu siyah toz zerreciklerinin tıpkı bir mıknatıs gibi cildinizdeki toksinleri ve yabancı maddeleri çektiğini; tertemiz ve yatışmış bir cilde zemin hazırladığını öğrenince tüm endişeleriniz ortadan kalkabilir.

Kömürün cilde faydaları arasında gözenekleri açmak, rahatlatmak, temizlemek ve dolayısıyla da cilde taptaze bir görünüm vermek bulunuyor. Üstelik içeriğindeki doğal bileşenler sayesinde yalnızca cilde değil; dişlere, tırnaklara hatta saçlara bile olumlu etkileri var. Erişimi ve kullanımı da son derece kolay olan aktif kömürü nasıl kullanabileceğinizi, kömür maskesi yapımını ve daha pek çok bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Kömürün Cilde Faydaları!-1 - Saç Bakım Güzellik Kömürün Cilde Faydaları!-2 - Saç Bakım Güzellik

Kömür Nedir?

Bildiğimiz kömürün farklı bir versiyonu olarak tanımlayabileceğimiz aktif kömür bazı doğal yöntemler kullanılarak başkalaşır. Daha da basit anlatmak gerekirse; kömür, odun, Hindistan cevizi kabuğu ya da karbonca zengin diğer kömür bazlı ürünler yüksek sıcaklıkta yakılır.  Isı ve basınca maruz kalan aktif karbon böylece gözenekli bir yapıya erişir. Yüksek emici özelliği sayesinde kozmetik alanında sıklıkla kullanılır.

Kömürün Cilde Faydaları!-3 - Saç Bakım Güzellik Kömürün Cilde Faydaları!-4 - Saç Bakım Güzellik

Kömürün Cilde Faydaları Nelerdir?

Farklı formlarda karşınıza çıkan kömürün faydası saymakla bitmez! Özel karışım kömür maskesi veya kömür peeling yapabilir; diş sağlığı için kullanabilir, saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Gelin, aktif kömür ve cilde yararlarını birlikte listeleyelim…

 • Kömür bazlı ürünler cildinizi temizleme konusunda hayli başarılıdır. Derinlemesine arınma sağlayan aktif kömür bu özelliği sayesinde gözenekleri açar ve ciltteki tıkanıklıkların açılmasına yardımcı olur.
 • Cildinizi ölü deriden arındırır.
 • Yağı emen yapısı sayesinde ciltte oluşan ve kötü görünen parlaklığı giderir. Çok yağlı cilt yapısına sahip olanlar için bu özellik aynı zamanda sağlıklı bir matlaşma anlamına da geldiğinden oldukça avantajlıdır. Ayrıca yağlı cilt için nemlendirici önerilerine göz atabilirsiniz.
 • Aktif kömür antibakteriyel olması sebebiyle özellikle kış aylarında oluşabilecek enfeksiyonların azaltılmasında da fayda sağlar.
 • Yaşlanmaya bağlı olarak oluşan ince çizgi ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Ancak bu konuda gözle görülür fayda sağlayabilmek için kömür bazlı ürünlerin rutin olarak ve doğru şekilde kullanılması gerekir.
 • Ciltteki akne görünümü, sivilce izleri ve koyu lekelenmelerin giderilmesinde etkilidir. Sivilce sorunu yaşıyorsanız aktif karbona ek olarak aspir yağı da derdinize derman olabilir.
Kömürün Cilde Faydaları!-5 - Saç Bakım Güzellik Kömürün Cilde Faydaları!-6 - Saç Bakım Güzellik

Kömürün Kullanım Yöntemleri Nelerdir?

Kömürün pek çok kullanım yöntemi vardır. Bunların içinde en çok kömür maskesi ve kömür peeling ön plana çıkar. Peki, bu ürünlerin cilde faydası nedir ve nasıl kullanılır?

 • Tüm cilt tipleri için uygun olan kömür maskesi gözenekleri sıkıştırır ve böylelikle yaşlılık çizgilerine mani olur. Ayrıca cildin yağ dengesi üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Kömür maskesini evde kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi, piyasada satılan aktif karbonlu ürünleri de tercih edebilirsiniz. Burada kritik nokta; karışımı rutin cilt bakımına dahil ederek, düzenli kullanmaktır. Ciltte 10-15 dakika kadar beklettikten sonra cildinizi iyice temizlemeyi de unutmamalısınız.
 • Aktif kömür maskesi ayrıca göz altı morlukları ve kızarıklıklarının giderilmesine de yardımcı olur.
 • Kömür peeling ise özellikle siyah noktalar üzerinde etkilidir. Kömür emici özelliği sayesinde istenmeyen siyah noktaları cilt üzerinden süpürür.
 • Pürüzlü yapısı ile cildi temizler ve kusursuz bir dış görünüm kazandırır.

Cilde faydaları bakımından sıklıkla tercih edilen aktif kömür diş sağlığı için de mucizevi bir üründür. Örneğin, Signal Komple Bakım Nature Elements Kömür Tozu Diş Macunu Doğal kömür tozu ve çinko minerali ile zenginleştirilmiş formülü sayesinde diş yüzeyindeki sarı lekeleri uzaklaştırır ve dişlerinizi doğal beyazlığına kavuşturur.