0

Yağlı veya karma bir cildiniz varsa yüzünüzdeki T bölgesi olarak bilinen bölgeyle mücadele ediyor olabilirsiniz. T bölgesinin tam olarak ne olduğundan emin değilseniz, yüzünüze bir "T" çizdiğinizi hayal edin. T bölgesi alın, burun ve çeneden oluşur. Bu bölgenin yağlı olması beraberinde sivilce ve siyah nokta oluşumunu arttırabilir. T bölgesinde oluşan fazla yağlanmayı engellemeniz mümkün.

Yağlı T Bölgesi İçin Ne Yapabilirsiniz?-1 - Saç Bakım Güzellik Yağlı T Bölgesi İçin Ne Yapabilirsiniz?-2 - Saç Bakım Güzellik

Yüzünüzü sık yıkayın

Tüm cilt tiplerinin her gün mutlaka yapması gereken bir işlem, cildi temizlemek. Yüzünüzü günde en az iki kez düzenli olarak yıkayın. Bu, fazla yağın cildinizde birikmesini önlemeye ve gün boyunca biriken kirleri gidermeye yardımcı olacaktır. Ayrıca seçtiğiniz yüz temizleme suyu ya da jelinin de cildinize uygun olmasına dikkat edin. Yağlı T bölgeniz için matlaştırıcı bir temizleme ürünü tercih edebilirsiniz.

Tonik kullanın

Cildi arındıran cilt tonunu eşitleyen ve cildi nemlendiren toniği hayatınıza dahil edebilirsiniz. Temelde cildinizi tazelemek ve canlandırmak amacıyla tasarlanmış aktif maddeler içeren yüz tonikleri, cildin pH seviyesini dengeler, gözenek görünümünü en aza indirir ve cildinizi sonradan uygulayacağınız bakıma hazırlar.

Kil maskesi kullanın

Akneli ve yağlı ciltler için önerilen kil maskesinden yardım alabilirsiniz. Kil gözeneklerde yağı ve kiri temizlemede oldukça başarılı bir bakım ürünü olarak kabul edilir. Yüzünüzde T bölgesi dışındaki yerler daha kuru bir yapıdaysa daha fazla kurumayı önlemek için yalnızda T bölgenize uygulayın.

Gözenek ve siyah nokta bantları uygulayın

Özellikle burundaki siyah noktaları temizlemek için kullanılan gözenek şeritleri en çok tercih edilen bakım ürünlerinden. Nemli cildinize bu bantlardan uygulayın ve bir süre bekletin. Bandı çıkardığınızda gözenekleriniz arasındaki kir ve yağların temizlendiğini fark edecekseniz. Geçici bir çözüm yöntemi olsa da haftada birkaç kez uygulayarak cildinizi temizleyebilirsiniz. Ayrıca yağlı kağıt denilen ürünlerden edinerek gün içinde bu bölgelerde yağlanma olduğunda nazikçe onların temizlenmesini de sağlayabilirsiniz.

Yağlı T Bölgesi İçin Ne Yapabilirsiniz?-3 - Saç Bakım Güzellik Yağlı T Bölgesi İçin Ne Yapabilirsiniz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Düzenli peeling uygulayın

Cildin en güzel temizlenme yöntemlerinden biri de peeling. Ciltteki ölü derileri atmaya yardımcı, yağlı bölgelerin temizlenmesini sağlayan ve cildi parlatan peeling’i haftada en az 2 defa cildinize uygulamayı alışkanlık haline getirin. Genelde pütürlü bir yapıda olan peeling’i uygularken dairesel hareketler ile nazikçe cildinizi ovun.

Jojoba yağını bakım rutininize dahil edin

Zaten yağlı bir bölgeye doğal yağlar arasında sayılan jojobayı dahil etmekten emin değilseniz, cildinizin neme ihtiyacı olduğunda daha fazla yağ ürettiğini söyleyebiliriz. Bu yüzden cildinizi sık sık nemlendirin. Jojoba yağı yağ ve nem dengeleyici bir özellik taşır. Ayrıca oldukça etkili bir makyaj temizleyicisidir.

Makyaj malzemelerinizi doğru seçin

Yağlı bir cildi kontrol altına almak istiyorsanız en az cilt bakımınız kadar önemli bir diğer konu da uyguladığınız makyaj. Gözeneklerinizi tıkayan kalın yapıda ve yağlı formda fondöten ve kapatıcılar yerine ince bitişli mat seçeneklere yönelmeyi deneyin. Kapatıcı ve fondöten üstüne yağlanmayı önlemek için renksiz bir pudra geçmeyi unutmayın.

Bonus: Ev yapımı maske

Eğer kil maskeniz ya da yağlı cilde uygun bir maskeniz yoksa, evinizdeki malzemeler ile kendi maskenizi hazırlayabilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler

  • 1/2 su bardağı yoğurt
  • 1/2 su bardağı çilek ya da mevsime göre kivi püresi
  • 1/4 bardak bal

Tüm malzemeleri karıştırın, yüzünüze ve boynunuza masaj yaparak uygulayın. Ilık su ile durulayın.

*Eğer malzemeler arasındaki herhangi bir ürüne alerjiniz varsa asla kullanmayın. Alerjiniz olduğundan emin değilseniz, kolunuzun iç kısmına sürün 24 saat kadar bekleyin. Kaşıntı, kızarıklık, karıncalanma gibi durumlar olursa asla kullanmayın.