0

Cilt bakım rutininde yüz temizleme adımını asla atlamamalısınız. Yüz toniği bu sürecin vazgeçilmez bir parçası. Genellikle unutulan ve ihmal edilen bu bileşen cildinize olan etkileriyle güzelliğinize önemli dokunuşlarda bulunuyor: Arındırmak, cilt tonunu eşitlemek ve nemlendirmek. Ancak birçoğumuz hala toniğin gerçekte ne olduğunun farkında değil; hatta ne işe yaradığı konusunda yanlış kanılara sahip.

Yüz toniği nedir?

Yüz toniği, en basit tabiriyle suya benzer ve su gibi davranır. Ancak sıklıkla hidrojen ve oksijenden daha fazlasıyla doludur. Toniğin çeşidine bağlı olarak asitler, gliserin, antioksidanlar veya antienflamatuarlar da içerebilir. Temelde cildinizi tazelemek ve canlandırmak amacıyla tasarlanmış aktif maddeler içeren yüz tonikleri, cildin pH seviyesini dengeler, gözenek görünümünü en aza indirir ve cildinizi sonradan uygulayacağınız bakıma hazırlar. Cilt toniğinin işlevini daha iyi kavrayabilmek için cildinizi kurumuş bir sünger gibi düşünün. Kırılgan ve kuru bir süngere kalın tabakalı bir krem sürerseniz içerisine işlemez. Ancak süngeri ıslatırsanız krem daha kolay nüfuz edebilir. Dolayısıyla cilt bakım rutininizin içerisindeki bu önemli adımı gözenekleriniz için bir hazırlık olarak düşünebilirsiniz. Bu sayede cildiniz, cilt bakım ürünlerini kolaylıkla emebilir.

Yüz Toniği Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Yüz Toniği Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Yüz toniği ne işe yarar?

Yüz toniğinin cilt bakımı için sağladığı faydalara kısaca değindik. Ancak bazıları belirli bir amaca yönelik formüle edilir. Nemlendirici tonikler, uyarıcı tonikler, sıkılaştırıcı tonikler, yatıştırıcı tonikler gibi farklı tonik türlerine rastlayabilirsiniz. Cilt tipiniz ve ihtiyacınıza yönelik bir seçim yaparak bakım rutininize bu önemli adımı mutlaka ekleyin. Yüz toniği ne işe yarar sorusunu kısaca şu şekilde cevaplayabiliriz:

  • Daha derin bir temizlik sağlar. Makyaj kalıntıları ve gece- gündüz oluşan fazla yağı ve kiri temizler.
  • Dengeli bir cilt sağlar. İçeriğindeki yararlı maddelerle cildi onarır ve cilt problemlerine yardımcı olur.
  • Cildiniz, pH seviyesi ile doğal olarak asidiktir. Bazı temizleyici ürünler ise alkalidir. Cildinizden farklı pH seviyesine sahip bir ürün kullanmak kuruluğa, yağlılığa veya tahrişe neden olabilir. Yüz toniği ise pH seviyelerinin hızlı bir şekilde dengelenmesini sağlar.
  • Kullandığınız diğer ürünler cildiniz tarafından daha iyi emilir.
Yüz Toniği Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Yüz Toniği Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Yüz toniği nasıl kullanılır?

Cilt toniğini bir makyaj pamuğu yardımıyla veya ellerinizle uygulayabilirsiniz. Eğer pamuk kullanacaksanız öncelikle onu tonikle ıslatın ve ardından yüzünüzü nazikçe temizleyin. Bunu yaparken göz ve göz çevresi gibi hassas bölgelere temas etmemeye çalışın.

Ellerinizi kullanacaksanız da avuç içinize birkaç damla tonik damlatın ve ellerinizle nazikçe yüzünüze hafifçe vurun. Aynı yöntemleri boyun ve göğüs bölgenize tonik uygulamak için de kullanabilirsiniz.

Ne zaman kullanmalıyım?

Cilt toniğini sabah ve gece yüzünüzü temizledikten sonra ve serumunuzu veya kreminizi uygulamadan önce kullanmalısınız. Bu genel kullanım şekli, elbette yılın belli dönemlerinde veya cildinizin özel ihtiyaçlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Ayrıca spor yapıyorsanız veya açık hava etkinliklerine katılıyorsanız, yüz temizleme toniğinizi çantanızda bulundurmayı unutmayın. Doğa ile iç içe yerlerde bile cildinizde biriken kiri görünce çok şaşıracaksınız.

Yüz Toniği Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Yüz Toniği Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Ve bazı ipuçları...

Eğer yağlı bir cildiniz varsa maksimum etki için salisilik ve glikolik asit içeren matlaştırıcı bir tonik kullananın. Ayrıca niasinamid de gözenek görünümünü en aza indirmek için etkili bir bileşen.

Akneye eğilimli ciltler hafif ve yumuşak formüller tercih etmeli. Bu yüzden alkol bazlı toniklerden uzak durun. Ölü deriyi temizleyen ve gözenekleri tıkayan yağı azaltan alfa hidroksi asit (AHA) içeren bir tonik kullanmayı deneyebilirsiniz.

Kuru ciltler ise nemlendirme özelliğine sahip toniklere yönelmeli. Alkol gibi cildi kurutabilecek sert maddeler cildiniz için uygun olmayabilir. Bunun yerine hyaluronik asit, E vitamini ve gliserin gibi yatıştırıcı, nemlendirici içerikler arayın.

Son olarak karma bir cildiniz varsa yüz toniğinizde cildi nemli tutarken aynı zamanda fazla yağı da gideren bir formül aramanız gerekiyor. Alkol içermeyen ve besleyici antioksidanlar; hyaluronik, salisilik ve laktik asit gibi yumuşak asitler içeren yüz tonikleri, sizin için faydalı olabilir.

(Ayrıca Makyaj Temizliğinin Önemi ve Yağ Bazlı Cilt Temizleyicileri yazılarımıza da göz atabilirsiniz.)