0

Sivilce ile mücadele eden maddeler denilince akla ilk olarak salisilik asit, retinol gibi ürünler geliyor. Tabii bunların yanında çay ağacı, lavanta ve biberiye gibi yağların da sivilceler için faydalı olduğu söyleniyor. Sivilceler için kullanacağınız doğal yağlara bir yenisini daha ekleyebilirsiniz: Aspir yağı.

Aspir Yağı Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Aspir Yağı Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Aspir yağı nedir?

Parlak sarı ve turuncu çiçekleriyle bilinen aspir bitkisinden üretilen bu yağ nemlendirici etkilerinden dolayı bazı cilt bakım ürünlerinde ve kozmetik ürünlerinde topikal olarak da kullanılabiliyor. Yağ, cildinize daha pürüzsüz bir görünüm ve daha yumuşak hale getirme vaadi veriyor.

Aspir yağının cilt için faydaları

Antioksidan özelliklere sahip: Aspir yağının faydaları içeriğinde bulunan E vitamini hem de birçok bileşen sayesinde antioksidan özellik taşımasıyla başlar. Bunun yanında yapılan bazı araştırmalarda UVB ışınlarına maruz kalmanın neden olduğu hasarı önlemeye yardımcı olduğu da tespit edilmiştir. (*) Ayrıca bu yağ kolajeni parçalayan bir enzimin etkilerini en aza indirerek yaşlanma karşıtı özellikler de taşır.

Cilde nem verir: Omega 3, 6 ve 9 yağ asitlerinin bir kombinasyonunu içeren Aspir yağının faydaları arasında nemlendirici ve yatıştırıcı özellikler taşıması yer alır. Ayrıca, tüm benzersiz iyileştirici faydalarının yanı sıra, aspir yağı genel olarak cildinizi daha iyi hissettirebilir.

Antimokrobiyaldir: Bazı araştırmalar aspir yağının yara iyileştirici etkileriyle birlikte bu özelliklerin cilt yaralanmalarının tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermekte. (*)

Sivilceler için faydalıdır: Yukarıdaki faydaların tümü bir araya geldiğinde, aspir yağını sivilcelerle mücadelede faydalı olabileceği tespit edilmiştir. Antibakteriyel etkiler sivilcelerin oluşmamasına yardımcı olurken,  anti-inflamatuar özellikler cilt kızarıklığını bastırmaya veya azaltmaya yardımcı olabilir. Tabii sivilcelerin dışında siyah ve beyaz nokta gibi cilt problemlerinde de faydalı olabilir.

Aspir Yağı Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?-3 - Saç Bakım Güzellik Aspir Yağı Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Aspir yağı nasıl kullanılır?

Bu tür esansiyel yağların kullanılmadan önce taşıyıcı bir yağ ile karıştırılarak seyreltilmesi önerilir. Taşıyıcı yağların ne olduğunu merak ediyorsanız; zeytinyağı, avokado, aloe vera, hindistan cevizi, badem, jojoba gibi yağların taşıyıcı birer yağ olduğunu söyleyebiliriz. Farklı ihtiyaçlar doğrultusunda kendi seçiminizi yapabilirsiniz. Ekstra nem için; Hindistan cevizi veya badem yağı tercih edebilirsiniz. Eğer yağlı bir cildiniz varsa jojoba ve üzüm çekirdeği yağı kullanabilirsiniz.

Sivilceler üzerine doğrudan yağ uygulamak çok fazla önerilmese de, aspir yağının komedojenik olmadığı, yani gözeneklerinizi tıkmayacağı hatta düzenli kullanımda gözeneklerin temizlenmesine katkı sağlayacağı da söyleniyor.

Sivilceler için maske tarifi

  • Aspir yağını yulaf ezmesi ve bal ile birleştirin.
  • Karışımı yüzünüzün tamamına veya sivilcelerin olduğu kısımlara uygulayın.
  • 10 dakika sonra suyla durulayın.

Önemli Not: Kullanmadan önceden cildinizde test ederek aspir yağına olan duyarlılığınızı belirleyebilirsiniz. Bu işleme yama testi deniyor. Kolunuzun iç kısmına az miktarda yağ sürün ve herhangi bir olumsuz reaksiyon olup olmadığını görmek için 24 saat bekleyin. Kızarıklık, tahriş, kaşıntı ve karıncalanma gibi durumlarla karşılaşıyorsanız kullanmayın. Bir dermatologa da cildinize uygunluğu konusunda danışabilirsiniz.