0

Cilt bakım sürecinin olmazsa olmaz ürünlerinden biri olan serumlar, aktif ve yoğun içerikleri ile cilt bakımında etkili ve hızlı sonuçlar sunar. Her ihtiyaca yönelik olarak farklı içeriklerle üretilen cilt bakım serumları günlük olarak kullanılan nemlendiricilerin ulaşamadığı hücrelere erişerek cildin derin katmanlarını besler ve bakım yapar. Serumlar; mineral, vitamin ve hücre yenileyici içerikleri ile deri altına kadar iner, alt tabakadan cilde destek sunar. Peki, cilt serumu seçimi nasıl yapılmalı? Gelin cilt serumu önerileri hakkındaki detayları birlikte keşfedelim.

İhtiyaca Göre Cilt Serumu Seçimi Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik İhtiyaca Göre Cilt Serumu Seçimi Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Cilt Bakım Serumu Nedir?

Cilt için pek çok faydası olan serumlar; stres, yorgunluk, yaşlanma ve güneş ışınlarına karşı cilt üzerinde koruyucu ve onarıcı etki sunar. Deri altındaki cilt tabakasını destekleyerek cilde etkin bir şekilde bakım yapan bu ürünler her cilt tipine göre değişen içerikleri ile cildin daha canlı olmasına ve parlak görünmesine gelmesine yardımcı olur. Cilt serumu seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken konuların başında ise cilt tipi ve cilt ihtiyaçları gelir. Kişiye özel cilt serumu seçilirken cildin ihtiyaç duyduğu faktörlere göre hareket etmek en iyi sonucu almayı sağlar.

Ele uygulanan serum - Saç Bakım Güzellik Ele uygulanan serum - Saç Bakım Güzellik

Cilt Serumu Seçimi Nasıl Yapılır?

Cilt bakım süreçlerinde serum kullanmaya karar verdiyseniz cilt tipinizi göz önüne alarak seçim yapabilir ve yüz serumu için en doğru ürüne kolayca karar verebilirsiniz. Serum öncesinde cildinizi tonik veya sütle temizlemeli, serumu cildinize az miktarda ve masaj yaparak uygulamalısınız. Çünkü serumlar az miktarlarda bile etkin fayda sağlayan ürünlerdir. Ayrıca serumu yüzünüze uygularken yukarı doğru hareketler yaparak cildinizdeki sarkmaların toparlanmasına katkı sağlayabilirsiniz. İşte cilt tipinize göre seçmeniz gereken serum içerikleri…

İhtiyaca Göre Cilt Serumu Seçimi Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik İhtiyaca Göre Cilt Serumu Seçimi Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Kuru Ciltler için Serum

Özenli bakım rutini isteyen cilt tiplerinden biri kuru ciltlerdir. Kuru cilt tipine sahip kişilerin, güzellik rutininde mutlaka serum kullanımına yer vermeleri gerekir. Sürekli kuruyan ve pul pul dökülen kuru ciltler için nemlendirici serumlar idealdir. Kuru ciltler için nemlendirici serum içeriklerinde; hyalüronik asit, gliserin, E vitamini gibi bileşenler bulunabilir. Hyaluronik asit ciltte su tutucu özelliği ile bilinir ve bu sayede ciltteki pul pul görünümün giderilmesine yardımcı olur. Simple %3 Hyalüronik Asit ve B5 Nemlendirici Booster Serum, içeriğindeki hyalüronik asit sayesinde cilt nemini artırıp nemsizlikten oluşan kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur ve ciltteki sebum üretimini dengeler. Serumda yer alan Provitamin B5, cildi yumuşatarak cilt hassaslığının giderilmesine katkı sunar. Pentavitin bileşeni ise ciltte 72 saat süren nemlendirme etkisi sağlar. Bu sayede cildiniz daha nemli ve dolgun görünür.

Hassas Ciltler için Serum

Sıcaklık, nem, rüzgar ve stres gibi faktörlerden kolayca etkilenen  hassas ciltler bu etkiler sonucunda çeşitli tepkiler gösterir. Eğer cildiniz çabuk kızaran, hızlı reaksiyon gösteren ve kolayca tahriş olan bir yapıdaysa o zaman hassas bir cilde sahipsiniz demektir. Hassas cildiniz için serum seçerken ürün içeriğinde cildi yatıştırıcı ve sakinleştirici içerikler olmasına özen göstermelisiniz. Hassas ciltler için üretilen serum içeriklerinde; Niacinamide, papatya, aloe vera ve yosun özü gibi bileşenler yer alabilir. Simple %10 Vitamin B3 Niacinamide Booster Serum, içeriğinde yer alan niacinamide ile cilt tonunu, ciltteki sebum oranı, kızarıklık ve hassasiyeti dengelemeye yardımcı olur. Ek olarak niacinamide lekelere ve donuk cilde neden olan reaktif oksidatif türleri azaltan güçlü bir antioksidan niteliği taşır. Bu özelliği sayesinde güneş kremi öncesinde uygulandığında zararlı UV ışınlarına karşı güneş koruyucunuzun etkisini artırır. Ayrıca serum cildin elastikiyetini artırarak cilt yüzeyini sakinleştirmeye destek olur. Üründe bulunan Vitamin B5 ise cildi derinlemesine nemlendirir ve yumuşak, pürüzsüz cilt hissini artırmaya destek olur.

İhtiyaca Göre Cilt Serumu Seçimi Nasıl Yapılır?-5 - Saç Bakım Güzellik İhtiyaca Göre Cilt Serumu Seçimi Nasıl Yapılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Lekeli Cilt için Serum

Eğer cildinizde lekeler varsa cilt lekeleri için serum ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında sıklıkla maruz kaldığımız güneş ışınları cilt cilt tonunda eşitsizliklere ve lekelenmelere yol açabilir. Bunun önüne geçmek ve var olan cilt lekelerini azaltmaya destek olmak için lekeli ciltlere özel serumları kullanabilirsiniz. Cildinizi aydınlatmaya ve cilt rengini eşitlemeye yardımcı olan cilt aydınlatıcı serum ürünlerin içerisinde; C vitamini, glikolik asit, antioksidanlar ve meyan kökü gibi bileşenler bulunabilir. Simple %10 Vitamin C, E, F İçeren Aydınlatıcı Booster Serum, içeriğinde yer alan C vitamini ile cildi aydınlatır, antioksidan desteği de ciltte koruma sağlar. Melanin üretimini engelleyerek sivilce sonrası oluşan koyu leke görünümünü azaltır. Üründe bulunan Vitamin E ise sadece C vitaminin etkisini arttırmakla kalmayıp aynı zamanda cildi beslemeye destek olur. Serum içeriğindeki Vitamin F, hem cilt bariyerini kuvvetlendirmeye hem de cildi nemlendirmeye katkı sunar.

Yağlı Ciltler için Serum

Aşırı sebum üretimi ve akne oluşumuyla mücadele eden yağlı ciltler genellikle ciltlerinin parlamasından şikayetçidir. Yağlı ciltler için serum seçerken akne oluşumunu engelleme ve sebum dengeleme özelliği bulunan cilt serumlarına yönelebilirsiniz. Bu tip serumların içeriğinde; glikolik ve salisilik asit, C vitamini, retinol, çay ağacı yağı, yeşil çay ve salatalık gibi farklı bileşenler bulunabilir. Siz de bu içeriklere sahip serumları bakım rutininize ekleyerek cildinizdeki yağlı ve parlak görünümü kolayca dengeleyebilirsiniz.

İhtiyaca Göre Cilt Serumu Seçimi Nasıl Yapılır?-7 - Saç Bakım Güzellik İhtiyaca Göre Cilt Serumu Seçimi Nasıl Yapılır?-8 - Saç Bakım Güzellik

Karma Cilt için Serum

Bölgesel yağlanma özellikleri ile dikkat çeken karma cilt; alın, burun ve çene kısmının yağlı, diğer bölgelerin ise kuru/normal yağ dengesine sahip olduğu cilt türüdür. Karma cildiniz için serum kullanırken dengeli bakım özellikleri sunan ürünlere yönelebilirsiniz. Karma ciltler için uygun olan serum ürünlerinin içeriğinde; B5, seramid, hyalüronik asit, cadı fındığı yağı gibi bileşenlerin olmasına dikkat edebilirsiniz. Bu tip içerikler sayesinde cildiniz dengeli bir bariyer desteği oluşturarak nemini korur.

Sizler için yukarıda en iyi serum önerilerini derledik. Siz de cilt tipinize en uygun cilt serum seçimi için önerilerimizi inceleyerek bilinçli tercihler yapabilirsiniz. Eğer yüzünüzde yaşlanma belirtileri yer alıyorsa o halde cilt yenileyici serum ürünlerinden destek alabilirsiniz. Ayrıca serum ve nemlendirici arasındaki farklar konusunu merak ediyorsanız hemen içeriğimizi okuyarak konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.